ویکی‌پدیا با کمک پروژه «آرشیو اینترنت» ۹ میلیون لینک مخدوش را اصلاح می‌کند

0

ویکی‌پدیا چندین میلیون صفحه با زبان‌های مختلف دارد که باید لینک‌های آن‌ها به وب‌سایت‌های ثالث به‌روزرسانی شوند تا مطمئن بود که لینک‌ها شکسته نشده‌اند.

قرار است با کمک پروژه Internet Archive بیش از ۹ میلیون لینک مخدوش و شکسته شده در صفحات ویکی‌پدیا با کمک Wayback Machine و دیگر سرویس‌های آرشیوی اینترنت بازسازی و بارگذاری مجدد شوند.

این پروژه در پی آن است که به کاربران اینترنتی اطمینان دهد منابع و صفحات مورد نیازشان از دسترس خارج نمی‌شوند و هنوز می‌توانند به منابع قدیمی ارجاع داده شده در ویکی‌پدیا دسترسی داشته باشند.

یک تیم در ویکی‌پدیا با استفاده از یک بات در پی یافتن لینک‌های شکسته صفحات ویکی‌پدیا است. هنگامی که این لینک‌های مخدوش پیدا می‌شوند؛ به طور خودکار این لینک‌ها با نسخه‌های آرشیوی اینترنت بازیابی خواهند شد.

تیم پروژه Internet Archive برنامه‌های دیگری هم دارند. برای مثال، می‌خواهند اسناد و صفحات دیگر ویکی‌پدیا را هم جست‌وجو و قابلیت به‌روزرسانی و اصلاح لینک‌ها را سرعت ببخشند. این موضوع به طور ویژه برای نسخه‌های مختلف ویکی‌پدیا پیاده‌سازی می‌شود.

حفظ تاریخ اینترنت

در آینده، خود کاربران می‌توانند از این پروسه برای مدیاهای دیگر مانند کتاب‌های الکترونیکی، مقالات و صفحات آکادمیک دانشگاهی استفاده کنند. همین‌طور، این پروسه نویسنده‌ها را تشویق می‌کند به لینک‌های آرشیوی اینترنت بیشتر ارجاع دهند تا اینکه متکی به سایت‌های موجود باشند.

این پروسه و پروژه اهمیت بسیار بیشتری از آن چیزی که به نظر می‌رسد؛ برای آیندگان خواهد داشت. چون یک روش مفید برای حفظ تاریخ اینترنت است.

به علاوه، اعتبار و سندیت ویکی‌پدیا را هم افزایش خواهد داد. بسیاری از محققان و دانشجویان بدون اینکه از صحت منبع‌های یک مطلب مطمئن شوند؛ نمی‌توانند به آن ارجاع داده یا مبنای کار خود قرار دهند.

هر چیزی که در ویکی‌پدیا خوانده می‌شود باید به یک منبع معتبر و دقیق در دسترس، لینک شده باشد. وقتی یک محقق ببیند مطلب مورد نظرش به منبع‌هایی با لینک‌های شکسته ارجاع داده است؛ بسیار نا امید خواهد شد و آرامش لازم از دست می‌رود.

در سال‌های اخیر و با رشد انفجاری وب و گسترش شبکه‌های اجتماعی، تاریخ اینترنت به شدت تهدید شده و اقداماتی برای نگه‌داری از صفحات و منابع قدیمی انجام شود که همکاری ویکی‌پدیا و پروژه Internet Archive در همین جهت است.

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.