ویکی‌پدیا با کمک پروژه «آرشیو اینترنت» ۹ میلیون لینک مخدوش را اصلاح می‌کند

0

ویکی‌پدیا چندین میلیون صفحه با زبان‌های مختلف دارد که باید لینک‌های آن‌ها به وب‌سایت‌های ثالث به‌روزرسانی شوند تا مطمئن بود که لینک‌ها شکسته نشده‌اند.

قرار است با کمک پروژه Internet Archive بیش از ۹ میلیون لینک مخدوش و شکسته شده در صفحات ویکی‌پدیا با کمک Wayback Machine و دیگر سرویس‌های آرشیوی اینترنت بازسازی و بارگذاری مجدد شوند.

این پروژه در پی آن است که به کاربران اینترنتی اطمینان دهد منابع و صفحات مورد نیازشان از دسترس خارج نمی‌شوند و هنوز می‌توانند به منابع قدیمی ارجاع داده شده در ویکی‌پدیا دسترسی داشته باشند.

یک تیم در ویکی‌پدیا با استفاده از یک بات در پی یافتن لینک‌های شکسته صفحات ویکی‌پدیا است. هنگامی که این لینک‌های مخدوش پیدا می‌شوند؛ به طور خودکار این لینک‌ها با نسخه‌های آرشیوی اینترنت بازیابی خواهند شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

تیم پروژه Internet Archive برنامه‌های دیگری هم دارند. برای مثال، می‌خواهند اسناد و صفحات دیگر ویکی‌پدیا را هم جست‌وجو و قابلیت به‌روزرسانی و اصلاح لینک‌ها را سرعت ببخشند. این موضوع به طور ویژه برای نسخه‌های مختلف ویکی‌پدیا پیاده‌سازی می‌شود.

حفظ تاریخ اینترنت

در آینده، خود کاربران می‌توانند از این پروسه برای مدیاهای دیگر مانند کتاب‌های الکترونیکی، مقالات و صفحات آکادمیک دانشگاهی استفاده کنند. همین‌طور، این پروسه نویسنده‌ها را تشویق می‌کند به لینک‌های آرشیوی اینترنت بیشتر ارجاع دهند تا اینکه متکی به سایت‌های موجود باشند.

این پروسه و پروژه اهمیت بسیار بیشتری از آن چیزی که به نظر می‌رسد؛ برای آیندگان خواهد داشت. چون یک روش مفید برای حفظ تاریخ اینترنت است.

به علاوه، اعتبار و سندیت ویکی‌پدیا را هم افزایش خواهد داد. بسیاری از محققان و دانشجویان بدون اینکه از صحت منبع‌های یک مطلب مطمئن شوند؛ نمی‌توانند به آن ارجاع داده یا مبنای کار خود قرار دهند.

هر چیزی که در ویکی‌پدیا خوانده می‌شود باید به یک منبع معتبر و دقیق در دسترس، لینک شده باشد. وقتی یک محقق ببیند مطلب مورد نظرش به منبع‌هایی با لینک‌های شکسته ارجاع داده است؛ بسیار نا امید خواهد شد و آرامش لازم از دست می‌رود.

در سال‌های اخیر و با رشد انفجاری وب و گسترش شبکه‌های اجتماعی، تاریخ اینترنت به شدت تهدید شده و اقداماتی برای نگه‌داری از صفحات و منابع قدیمی انجام شود که همکاری ویکی‌پدیا و پروژه Internet Archive در همین جهت است.

منبع: + و +

   

پستهای اخیر

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

یک نشانه دیگر ارائه ویندوز جدید: مایکروسافت ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ خاتمه می‌دهد

مایکروسافت تاریخ اتمام پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را مشخص کرد. بیش از ۱۰ سال از معرفی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون مایکروسافت می‌گوید به طور رسمی ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی از این سیستم‌عامل خاتمه پیدا می‌کند. مایکروسافت این تاریخ…

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.