سرانجام اولین کامیون تسلا معرفی شد: خودران، الکتریکی با سرعت و قدرت حیرت‌انگیز

1

چندین ماه است ایلان ماسک و شرکت تسلا دارند روی اولین کامیون خودران خود تبلیغ می‌کنند و آن را یک انقلاب در صنعت خودروهای سنگین می‌نامند.

سرانجام؛ این خودروی خودران و الکتریکی با نام Semi پیش از شروع نمایشگاه خودروی لس‌انجلس معرفی و رونمایی شد.

به این ترتیب؛ شرکت تسلا برای تصاحب و حمله به یک بازار جدید دیگر آماده می‌شود و ایلان ماسک، یکی دیگر از رویاهای خود را تحقق یافته می‌بیند!

سرعت و قدرت حیرت‌آور

این کامیون در هر بار شارژ الکتریکی می‌تواند مسافتی ۵۰۰ مایلی (حدودا ۸۰۵ کیلومتر) را طی کند. تسلا می‌گوید شتاب این کامیون، صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۵ ثانیه است. البته؛ این شتاب برای زمانی است که کامیون Semi بدون حمل تریلر باشد اما باز هم یک عملکرد فوق‌العاده در خودروهای سنگین محسوب می‌شود.

وقتی تریلر به بدنه کامیون متصل شده باشد؛ شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر آن به ۲۰ ثانیه می‌رسد. کامیون Semi می‌تواند از مسیری با شیب ۵ درصد با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت بالا برود. قدرتی که در کامیون‌های دیگر حتا از نوع دیزلی سراغ نداریم و باعث می‌شود رانندگان خودروهای سنگین در حیرت فرو بروند.

تسلا می‌گوید کامیون Semi از یک طراحی آیرودینامیک سود می‌برد. این طراحی چندین مزیت ویژه را برای کامیون تسلا به همراه دارد. اولین مزیت، طی کردن مسافت حدودا ۸۰۰ کیلومتری با یک بار شارژ الکتریکی خودرو است. این میزان مسافت حتا از کامیون‌های دیزلی با یک بار سوخت‌گیری بیشتر است.

البته، کامیون Semi با رعایت یک سرعت خاص تعیین شده و بدون حمل تریلر می‌تواند چنین مسافتی را طی کند. تسلا می‌گوید مدت زمان شارژ باتری این کامیون را نیز افزایش داده است. ایستگاه‌های شارژ سریع می‌توانند این کامیون را ۳۰ دقیقه‌ای شارژ کنند.

دیگر مزیت‌ها و بهینه‌سازی‌های آیرودینامیک کامیون تسلا؛ فلپ‌های کناری، حذف فاصله میان کامیون و تریلر و کف مسطح کابین است. چهار موتور در بخش عقبی این کامیون کار می‌کنند و شیشه‌های جلو مقاوم هستند.

امن و خودران

تسلا کابین راننده را طوری طراحی کرده است که صندلی راننده در وسط کابین قرار می‌گیرد و در دو طرف قابلیت‌های خودران فرمان؛ شاهد دو نمایشگر لمسی برای کنترل بخش‌های مختلف خودرو هستیم. این کامیون از چندین دوربین، سیستم ایمنی و قابلیت‌های خودران همانند دیگر خودروهای تسلا برخوردار است. بنابراین؛ رانندگی با آن در مسافت‌های طولانی و همراه برای رانندگان یک موهبت بزرگ است.

تسلا هنوز قیمت نهایی اولین کامیون خودران و الکتریکی خود را اعلام نکرده است اما تولید آن از سال ۲۰۱۹ آغاز می‌شود. از هم‌اکنون می‌توان با پرداخت ۵ هزار دلار یک کامیون Semi را پیش‌خرید یا رزرو کرد.

بدون شک؛ همان‌طوری که تسلا توانست با خودروهای سواری خود صنعت خوروسازی را تحت تاثیر قرار دهد؛ اولین کامیون این شرکت نیز فصل جدیدی در خودروهای باری و سنگین آینده باز می‌کند و انتظارات از این نوع خودروها را بالا می‌برد.

منبع: + و +

   
1 نظر
  1. sohrab می گوید

    ایلان ماسک صاحب تسلا یه نابغه واقعیه.کسیه ک دنیا بهش مدیون خواهد بود………….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.