با سیستم تشخیص چهره جدید فیسبوک می‌توانید از انتشار عکس‌های تگ «نشده» خود هم مطلع شوید

0

فیسبوک می‌خواهد به کاربران کمک کند تا عکس‌های منتشر شده ازشان روی وب را پیدا کنند.

این شبکه اجتماعی روز سه شنبه اعلام کرد یک ابزار جدید تشخیص چهره معرفی خواهد کرد که کاربران در صورت فعال کردن‌ آن؛ هر فردی یک پست همراه با عکس از این کاربر را بدون تگ کردن او منتشر کند؛ به او اطلاع خواهد داد.

به زبان ساده، اگر فردی روی فیسبوک عکسی منتشر کند که چهره شما در آن هست ولی خودتان خبر ندارید یا روی آن عکس تگ نشدید؛ ابزار جدید فیسبوک شما را مطلع می‌کند.

کاربران می‌توانند پس از اطلاع و دیدن عکس، خود را تگ کرده یا به همان حالت غیر تک باقی بگذارند. به علاوه؛ اگر نگرانی و حساسیتی روی عکس وجود دارد و باعث آزار و ناراحتی کاربران می‌شود؛ امکان تماس با فرد منتشرکننده یا فیسبوک را دارند.

ابزار تشخیص چهره جدید فیسبوک این امکان را هم فراهم می‌کند تا با یک سری تنظیمات؛ کاربران از حضور چهره خودشان در عکس پروفایل فرد دیگری نیز مطلع شوند.

این قابلیت به کاربران کمک می‌کند تا هویت و حریم شخصی خود را بهتر روی شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی کنترل و مدیریت کنند. همین‌طور، باعث احساس آرامش و امنیت بیشتر کاربران می‌شود؛ چون می‌دانند از جعل هویت یا استفاده مخرب از عکس و چهره او جلوگیری می‌شود.

به‌زودی روی ویدیو و لایوویدیو

از آن سو؛ فناوری تشخیص چهره جدید فیسبوک ممکن است به دوست‌یابی بیشتر بینجامد یا دوستان قدیمی یکدیگر را پیدا کنند و اطلاعات و عکس‌های بیشتری به اشتراک بگذارند.

ابزار جدید فیسبوک را می‌توان از جنبه‌های دیگری هم بررسی کرد. این ابزار یک ویژگی برای کمک به افراد نابینا دارد تا بتوانند به راحتی افرادی که در تصاویر هستند را شناسایی کنند. حتا می‌توانند در مواقعی که عکس‌ها تگ نشده هستند، نام افراد درون یک عکس را بخوانند. این ویژگی به نام «automatic alt-text tool» حدود دو سال پیش از سوی فیسبوک عرضه شده است.

فناوری تشخیص چهره فیسبوک به این صورت کار می‌کند که وقتی یک کاربر این ابزار را فعال می‌کند؛ سیستم فیسبوک به طور دقیق عکس کاربر را براساس هر پیکسل داخل عکس تجزیه و تحلیل می‌کند و بعد به یک رشته از اعداد یا الگوها می‌رسد. از اینجا به بعد، هر زمان عکس جدیدی روی فیسبوک آپلود شود؛ با این الگوها تطابق داده می‌شود تا مشخص گردد چهره یک کاربر آشنا در آن عکس هست یا خیر!

فیسبوک این ویژگی جدید را از روز سه‌شنبه برای برخی از کاربران فعال کرده است و به تدریج برای تمامی افراد در فیسبوک فعال می‌شود. فیسبوک می‌خواهد این ویژگی را به تدریج برای ویدیوهای آپلود شده و همین‌طور ویدیوهای زنده نیز توسعه دهد.

فیسبوک اولین شرکتی نیست که از فناوری و ابزارهای تشخیص چهره در دنیای فناوری استفاده می‌کند. اپل گوشی آیفون X را با سیستم Face ID عرضه کرد تا مردم بتوانند با چهره‌شان قفل گوشی را باز کنند. گوگل هم ابزارهایی برای سامان‌دهی عکس‌ها مبتنی بر تشخیص چهره عرضه کرده است. اپل هم ابزارهایی برای مدیریت عکس‌ها روی تشخیص چهره دارد.

منبع: + و +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.