فیسبوک پست‌هایی که فریبکارانه از کاربران تقاضای لایک و اشتراک‌گذاری دارند را مجازات می‌کند

0

الگوریتم‌های جدید فیسبوک قادر به شناسایی گونه جدیدی از اسپم‌ها به نام «Engagement baiting» هستند.

این شبکه اجتماعی از سال گذشته، مبارزه با اسپم‌ها، اخبار جعلی، تبلیغات مخرب و طعمه‌های کلیکی را آغاز کرده است و در هر مرحله و با به‌روزرسانی الگوریتم‌های خود سعی می‌کند بخشی از این موارد را شناسایی و حذف کند تا فضای فیشبوک پاک‌تر از گذشته شود.

در مرحله جدیدی از این فرآیند؛ فیسبوک اعلام کرد الگوریتم‌های خود را به‌روزرسانی کرده است تا پست‌هایی که کاربران را به شیوه‌هایی فریب‌کارانه وادار به لایک گذاشتن یا اشتراک‌گذاری با دیگران می‌کنند و همین‌طور پست‌هایی که باید کاربران دایما در بخش نظرات دنبال خواسته خود باشند را شناسایی و محدود کند.

فیسبوک این‌گونه پست‌ها و اسپم‌ها را «Engagement baiting» نام‌گذاری کرده است.

پاک‌سازی فیسبوک از پست‌های فریبکارانه

فیسبوک پست‌هایی شبیه به «اگر گربه‌ها را دوست دارید؛ این پست را لایک کنید»، «برای شرکت در قرعه‌کشی این پست را به اشتراک بگذارید»، «اگر لایک کنید، شاید شما برنده یک سفر تفریحی شوید» و نظایر این‌ها را «Engagement baiting» خوانده و به عنوان اسپم‌های جدید یاد می‌کند.

این پست‌ها تلاش می‌کنند توجه کاربران را با شیوه‌هایی فریبکارانه جلب کنند و لایک و اشتراک بیشتری به دست بیاورند. فیسبوک می‌گوید این‌گونه پست‌ها را کاربران و شرکت‌های تجاری و تبلیغاتی دوست ندارند و بهتر است پاک شوند.

فیسبوک می‌گوید کاربران ازشان خواسته‌اند تا پست‌هایی که وادارشان به لایک و نظر و اشتراک می‌کنند را حذف کرده و جلوی آزارشان گرفته شود.

فیسبوک می‌گوید از دوشنبه این هفته؛ الگوریتم‌های این شبکه اجتماعی پست‌های این‌چنینی را شناسایی و اولویت‌بندی می‌کنند تا به مرور بلوکه یا حذف شوند. این الگوریتم‌ها بسیار محتاطانه عمل کرده و نمی‌خواهند به صورت ناگهانی و ضربتی اقدام به پاک‌سازی فیسبوک کنند.

فیسبوک برخی پست‌ها را استثنا کرده است. مثلا پست‌هایی شبیه به «گزارش گم شدن یک کودک»، «جمع‌آوری پول برای کمک یا علت خاصی» و «درخواست‌های راهنمایی سفر» را اسپم تشخیص نمی‌دهد.

فسبوک می‌گوید الگوریتم‌های او از فناوری یادگیری ماشینی برای شناسایی پست‌های «Engagement baiting» استفاده می‌کند.

هنوز مشخص نیست که فیسبوک چقدر توانایی شناسایی پست‌های جعلی یا فریبکارانه را دارد و آیا محتوای سالم کاربران قربانی این سخت‌گیری نمی‌شود؟

همان‌طور که خود مدیران فیسبوک بیان کردند؛ این حرکت محدودسازی به صورت چند مرحله‌ای و آهسته انجام می‌شود و می‌توان امیدوار بود با بهبود الگوریتم‌ها؛ پست‌های اسپم واقعی شناسایی و حذف شوند!

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.