دیزنی بخش بزرگی از سهام و استودیوهای فیلم و تلویزیون فاکس قرن ۲۱ را خرید

0

پس از مدت‌ها صحبت و مذاکره؛ به نظر می‌رسد توافق نهایی خرید بخشی از شرکت «۲۱st Century Fox» توسط والت دیزنی به دست آمده و رسما استودیوهای فیلم و تلویزیونی این رسانه بزرگ در اختیار دیزنی قرار می‌گیرند.

دیزنی روز ۱۴ دسامبر اعلام کرد بخشی از سهام و استودیوهای شرکت فاکس قرن ۲۱ را به مبلغ ۵۲.۴ میلیارد دلار خریداری می‌کند.

دیزنی از این پس مالک چندین بخش از شرکت فاکس قرن ۲۱ است. استودیو فیلم‌سازی فاکس قرن بیستم و بخش تولید محصولات تلویزیونی (۲۰th Century Fox Television) اصلی‌ترین بخش‌های واگذار شده به دیزنی هستند.

به علاوه، دیزنی مالک شبکه‌های تلویزیونی FX و نشنال جئوگرافیک شده و بخشی از سهام شبکه‌های تلویزیونی استار تی‌وی و اسکای را نیز خریداری کرده است.

بخش دیگری از توافق دیزنی و فاکس قرن ۲۱ مربوط به سهام شبکه معروف پخش تلویزیونی Hulu است. دیزنی پیش از این خرید بزرگ؛ مالک ۳۰ درصد از سهام Hulu بود و اکنون با خرید فاکس قرن ۲۱؛ ۳۰ درصد دیگر از سهام این شبکه تلویزیونی را تصاحب می‌کند. شرکت‌های کامکست با ۳۰ درصد و برادران وارنر هم با ۱۰ درصد از کل سهام، دیگر سهام‌داران Hulu محسوب می‌شوند.

ورود به استریم ویدیو

نکته مهم در این خرید بزرگ سینمایی؛ جابه‌جا شدن مالکیت بسیاری از آثار سینمایی و شخصیت‌های معروف انیمیشنی و فیلم و سریال است. طبق توافق دیزنی با فاکس قرن ۲۱؛ از این پس دیزنی مالک مجموعه‌هایی چون X-Men و Fantastic Four به شمار می‌رود. یعنی شخصیت‌های این دو مجموعه می‌توانند در فیلم‌های دیزنی و مارول نقش بازی کنند.

به علاوه، مالکیت فیلم‌های بزرگی مانند آواتار (Avatar)، بیگانه (Alien)، غارتگر (Predator)، سیاره میمون‌ها (Planet of the Apes)، کینگزمن (Kingsman) و جان سخت (Die Hard) نیز به دست دیزنی افتاده است. به همه این‌ها، حقوق معنوی و مالکیت مجموعه بزرگ فیلم‌های جنگ ستارگان (Star Wars) را نیز اضافه کنید.

شرکت والت دیزنی، پیش از این هم شرکت‌ها و استودیوهای لوکاس ‌فیلم، مارول و پیکسار را خریداری و به مجموعه خود اضافه کرده بود. دیزنی با این خرید یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های انیمیشن‌سازی و فیلم‌سازی دنیا خواهد بود و دیگر رقیبی به در حد و اندازه خود نمی‌بیند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند یکی از اهداف دیزنی از این خرید؛ ورود به بازار پخش استریم ویدیو باشد. دیزنی قبلا اعلام کرده بود می‌خواهد دو سرویس استریم ویدیو در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کند. به این حساب؛ دیزنی را باید رقیب جدیدی برای شرکت‌های آمازون، گوگل، اپل و نت‌فلیکس بدانیم.

علی‌رغم خبرهایی که در فضای مجازی منتشر شده؛ دیزنی تمامی بخش‌ها و سهام شرکت فاکس قرن ۲۱ را خریداری نکرده است و این شرکت هنوز به حیات خود ادامه می‌دهد. از جمله بخش‌های باقیمانده در این شرکت می‌توان به شبکه‌ها و برند‌های Fox Sports ،Fox News و Fox Business اشاره کرد.

اجرایی شدن این توافق منوط به تایید نهادهای مربوط مرتبط با قوانین رگلاتوری ضد انحصارطلبی کمپانی‌ها است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.