معرفی کتاب: چگونه بخوریم، بجنبیم، بخوابیم

5

به کتابخانه‌ام نگاه می‌کنم. انبوهی از کتاب‌های معرفی‌نشده در این سال‌ها در آن جا خوش کرده‌اند. یک زمانی تنها دغدغه من این بود که چرا فلان کتاب را نخوانده یا نیم‌خوانده رها کرده‌ام و حالا سال‌هاست که نگرانی‌هایم در برخورد با کتاب‌های چندبرابر شده‌اند:

 • چرا آن کتاب را به خواننده‌ها معرفی نکردم.
 •  چرا معرفی‌ام خوب نبود.
 • چرا در مورد حاشیه‌های کتاب ننوشتم.
 • چرا بعد از خواندن کتاب برخی از مسائل را در قالب پست‌هایی باز نکردم و با خواننده‌ها در میان نگذاشتم.

به عبارتی این میل اشتراک رهایم نمی‌کند.


من از دو شیوه خرید آنلاین و پرسه اتفاقی در کتابفروشی‌ها برای یافتن و خرید کتاب‌ها استفاده می‌کنم. در واقع هر کدام از این شیوه‌ها، تورهای ماهیگیری یا سبک‌های شکار متفاوتی برای کتاب هستند. در سبک اول شما می‌توانید سر فرصت همه کتاب‌های تازه یا همه کتاب‌های یک نویسنده را یک به یک ببینید و هر وقت تردید داشتید عنوان کتبا را جستجو کنید و کتاب را سفارش بدهید.

در کتابفروشی اما خیلی بعید است ما بتوانیم تک‌تک کتاب‌های قفسه را بیرون بیاوریم. چشم‌هایمان رو ویترین‌ها را می‌کاود و خیلی رندم عناوین و رنگ‌ها و روجلدها را اسکن می‌کند. البته برخی با داشتن فهرست کتاب به کتابفروشی می‌روند. اما من وقتی فهرست کتاب داشته باشم، قطعا کتاب را آنلاین سفارش می‌دهم و وقتی که به کتابفروشی می‌روم، هدفم پیدا کردن کتاب‌هایی است که احتمالا با جستجوی منظم در کتابفروشی‌های آنلاین نمی‌شود پیدایشان کرد.


یکی از ژانرهای کتاب‌هایی که اتفاقا فروش خوبی در ایران دارند؛ کتاب‌های موفقیت یا خودیاری هستند. اما در این سبک واقعا ما از کتاب‌های شبه‌خرافی داریم تا کتاب‌های خیلی علمی. برخی از ترجمه‌های کتاب‌های این سبک واقعا خیلی بد هستند؛ در برابر کتاب‌هایی هم هستند که ترجمه روانی دارند.

از نشر هنوز من کمتر شده بود کتابی بخرم. اما چند وقت پیش که به کتابفروشی رفتم متوجه شدم کتاب‌های فلسفه عملی یا خودیاری این نشر واقعا جالب توجه هستند.

بلافاصله چند کتاب از نشر هنوز خریدم که سعی می‌کنم با فاصله خدمت شما معرفی کنم.

کتاب نخست؛ کتاب «چگونه بخوریم، بجنبیم، بخوابیم» است. همان طور که از نام کتاب برمی‌آید؛ کتاب می‌خواهد توصیه‌هایی مفید در مورد شیوه زندگی به ما بکند. منتها کتاب اصلا شباهتی به کتاب‌های شعارگونه یا آنهایی که می‌گویند می‌خواهند وردگونه همه مسائل را حل کنند، ندارد.

کتاب در بخش‌های مختلف خود خیلی عملی و علمی به شما می‌گوید که برای رفع هر مشکل یا ارتقای سطح زندگی خود نیاز است چه هوشمندی‌هایی انجام بدهید؛ چه مرارت‌هایی را تحمل کنید و چه تغییراتی اعمال کنید.

این کتاب را باید با تأمل خواند. کتاب چکیده خوبی از توصیه‌های دقیق برای ایجاد تغییر و تحول در زندگی در بخش‌های مختلف است و اگر کسی پیدا شود که عالم بی‌عمل نباشد؛ با همین کتاب می‌تواند شاهد رخ دادن اتفاقات خوب در زندگی‌اش باشد.

قطع و وزن این کتاب مناسب است؛ طوری که می‌توانید آن را در کیف بگذارید و هر بار در وقت فراغت چند صفحه‌ای از آن بخوانید.

این کتاب را تام راث نوشته است. تام راث، نویسنده چندین کتاب با شمارگان چاپ میلیونی است و در سطح دنیا معروف است. نام راث دانشمند ارشد و مشاور مؤسسه گالوپ و  مدرس دانشگاه پنسیلوانیا است.

فصل‌های مختلف این کتاب حاوی توضیحات خوب در مورد شیوه درست رژیم گرفتن؛ ورزش و تحرک بدنی و خواب است که همین‌ها به خودی خود می‌توانند زندگی هر شخصی را متحول کنند.

این کتاب را نشر هنوز با ترجمه غزاله خطیبی در ۲۵۶ صفحه با قیمت ۲۰ هزار تومان منتشر کرده است.

 
5 نظرات
 1. zhilevan می گوید

  از این پست های خوب بیشتر بگذارید. معرفی های شما مثل معرفی های دیگران نیست که ناخوانده و چشم بسته چیزی رو معرفی کنید و قطعا چیزی رو معرفی میکنید قبلش حداقل یکبار خوندید یا دیدید. سپاس

 2. سیما می گوید

  ممنون از معرفی کتاب . همونطور که خودتون هم از دغدغه معرفی کتاب برای خوانندگانتان گفتید .. لطفا بیشتر این کار را انجام دهید. لطفا اگر لینک جایی که میشه این کتابها را خرید را هم دارید معرفی بفرمایید

 3. سیما می گوید

  http://www.ketab.org.ir/bookview.aspx?bookid=2167704
  این هم لینک خرید کتاب

 4. بهرامی می گوید

  ممنون بابت معرفی این کتاب و همچنین نشر هنوز . من خیلی از خواند کتاب های خودیاری لذت می برم و امیدوارم طبق قولی که دادید کتاب های بیشتری معرفی کنید.

 5. mohammad reza می گوید

  سلام و درود فراوان
  بسیار ممنون میشم اگر که بیشتر به معرفی کتاب بپردازین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.