هاسلبلاد از غول ۴۰۰ مگاپیکسلی مالتی شات خود رونمایی کرد

0

چند سال پیش، شرکت سوئدی هاسلبلاد از یک دوربین  ۲۰۰ مگاپیکسلی مالتی‌شات و رده متوسط از سری H5D رونمایی کرد. حالا نوبت به معرفی یک دوربین رده متوسط و مالتی‌شات دیگر این شرکت با دقت تصویر ۴۰۰ مگاپیکسلی از سری H6D رسیده است.

هاسلبلاد دوربین غول H6D-400c را با فناوری Multi-Shot معرفی کرده است که طرز کار آن ساده است. ابتدا، این دوربین از سوژه چهار عکس ۱۰۰ مگاپیکسلی می‌گیرد و در هر عکس سنسور دوربین یک پیکسل شیفیت داده شده است. سپس، دو عکس دیگر گرفته می‌شود ولی با این تفاوت که سنسور دوربین به اندازه نصف یک پیکسل شیفت داده شده است.

با ترکیب این ۶ عکس، یک عکس اصلی خروجی با رزولوشن ۴۰۰ مگاپیکسل یا ۲۳۲۰۰ پیکسل در ۱۷۴۰۰ پیکسل به دست می‌آید. فرمت این عکس TIFF و ۱۶ بیتی است ولی حجم آن حدود ۲.۴ گیگابایت خواهد بود.

در حقیقت، اندازه این عکس آن‌قدر بزرگ است که دوربین برای عکاسی نیاز به اتصال کامپیوتر دارد.

البته، می‌توان از قابلیت مالتی‌شات این دوربین استفاده نشود که در آن صورت همانند یک دوربین معمولی H6D-100C هاسلبلاد خواهد شد و می‌تواند بدون نیاز به اتصال کامپیوتر، عکس‌های با کیفیتی حتا از سوژه‌های متحرک بگیرد.

این دوربین برای ثبت رنگ واقعی سوژه‌ها از یک شبکه چهار بخشی استفاده می‌کند. در هر عکس و با حرکت سنسور، سعی می‌شود با فیلترهای هم‌پوشان رنگ‌های سبز، قرمز و آبی در هر پیکسل ضبط شوند و سپس حسگر به حالت عادی برمی‌گردد.

این سیستم شبیه آن چیزی است که توسط شرکت‌هایی مانند المپیوس و پاناسونیک استفاده می‌شود، به جز این که این تولیدکنندگان از سیستم حسگر شناور پنج محوره استفاده می‌کنند تا حسگر را در موقعیت مورد نظر اداره کنند. در سیستم هاسلبلاد از یک بلوک فلزی تراش خورده دارای شیار استفاده می‌شود که حسگر در امتداد این شیار حرکت می‌کند.

چون تکنیک مالتی‌شات و انتقال سنسور نیاز به زمان دارد؛ طبیعی است که از این دوربین بیشتر برای عکاسی سوژه‌های ثابت استفاده می‌شود. احتمالا با این دوربین نمی‌توان از یک مسابقه ورزشی مانند فوتبال عکاسی کرد یا به دنبال عکس جذابی از یک کودک در حال حرکت بود ولی همانند زیر؛ می‌توان از گل‌ها یا حشرات و سوژه‌هایی همانند این‌ها بهترین عکس‌ دنیا را ثبت کرد:

همچنین، از این دوربین برای عکاسی از آثار تاریخی و هنری یا آثاری که نیاز به تفکیک رنگ دقیق دارند؛ استفاده می‌شود.

شرکت هاسلبلاد اعلام کرد این دوربین را در ماه مارس و با قیمت حدودی ۴۸ هزار دلار وارد بازار می‌کند.

منبع

 
بدون نظر
  1. میلاد می گوید

    ترجمه صحیح دوربین های “قطع متوسط” هست نه “ردۀ متوسط”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.