۱۵ ماه زندان برای ساخت دیسک‌های بازیابی بی‌ارزش

0

Eric Lundgren یک کارآفرین و خلاق حوزه بازیابی سخت‌افزار است. او از ۱۹ سالگی شروع به تعمیر و بازیابی کامپیوترها و قطعات سخت‌افزاری بی‌ارزش و دور ریخته شده مردم کرده و یک شرکت بر مبنای این ایده راه‌اندازی دارد.

اریک و همکاران‌اش سعی می‌کنند کامیپوترهای قدیمی و از کار افتاده را دوباره احیا و تعمیر کنند یا قطعات قابل استفاده را جدا کرده و مجددا در بازار به فروش برسانند. آن‌ها ابتکارها و خلاقیت‌های زیادی در این راه خرج کردند و می‌توانند هر چیزی را دوباره به چرخه حیات برگردانند.

اریک در سال ۲۰۱۷ از قطعات خرابی و دور ریختنی یک خودروی الکتریکی ساخت که ارزشی معادل ۱۳ هزار دلار پیدا کرد و می‌توانست ۳۸۰ مایل را در یک بار شارژ طی کند. یعنی به راحتی از یک خودروی تسلا بهتر کار می‌کرد.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

اما این روزها برای اریک یک دردسر جدید به وجود آمده و در دادگاه به ۱۵ ماه زندان و پرداخت غرامت محکوم شده است.

صدها هزار دلار سود از دست رفته با دیسک‌های بازیابی

محکومیت اریک به خاطر ساخت و فروش دیسک‌های بازیابی و پشتیبان‌گیری سیستم‌عامل ویندوز است. به طور خاص، شرکت مایکروسافت و پس از آن شرکت دل از اریک و شرکت‌اش به دادگاه شکایت کردند و مدعی شدند وی باعث کاهش فروش و سود آن‌ها شده و ضررهای مالی وارد کرده است.

اریک با خرید و جمع‌آوری کامپیوترهای قدیمی؛ غالبا با سیستم‌هایی روبرو می‌شود که کلید مجوز قانونی سیستم‌عامل ویندوز نصب شده روی آن‌ها در دسترس است. مردم این کلید را با برچسبی روی کیس یا پشت آن و همین‌طور روی دیسک بازیابی ویندوز و جاهای دیگر درج کردند.

وقتی مردم یک کامپیوتر قدیمی را دور می‌اندازند یا آن را به صورت دست دوم می‌فروشند؛ دیگر به دیسک بازیابی یا کلید قانونی ویندوز اهمیت نمی‌دهند چون روی سیستم جدید یک نسخه از ویندوز به‌روز شده در اختیار دارند و خود مایکروسافت هم دیسک بازیابی جدیدی می‌دهد.

اما اریک و دوستان‌اش با استفاده از این کلیدهای مجوز قانونی ویندوز؛ شروع به ساخت دیسک‌های بازیابی کردند و در بازار به فروش رساندند. اریک توانسته نزدیک به ۲۸ هزار دیسک بازیابی بسازد و به همکاران‌اش بدهد تا آن‌ها هم این دیسک‌ها را به مردم برای استفاده مجدد از یک ویندوز خراب شده یا از دست رفته استفاده کنند.

در حقیقت، بازیابی و احیای یک سیستم کار ساده‌ای است؛ اگر شما یک نسخه قانونی از ویندوز یا دیسک بازیابی با کلیدها و مجوزهای قانونی در دست داشته باشید.

مایکروسافت در ادعای خود به دادگاه گفته است، هر دیسک بازیابی او قیتمی حدود ۲۰ دلار دارد که ۷۵ درصد آن سود است. بنابراین؛ اریک و دوستان‌اش نزدیک به ۴۲۰ هزار دلار به مایکروسافت خسارت وارد کردند.

اریک به رای صادر شده برای او و ۱۵ ماه زندان و پرداخت ۵۰ هزار دلار جریمه اعتراض کرده است و رای در مرحله تجدیدنظر است.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.