جدال مایکروسافت و رسانه‌ها بر سر حکم زندان فردی که دیسک‌های بازیابی ویندوز را می‌فروخت

2

اگر خاطرتان باشد؛ اواخر بهمن‌ماه درباره شخصی به نام اریک لودگرن صحبت کردیم که به خاطر فروش کامپیوترها و سی‌دی‌های بازیابی ویندوز به ۱۵ ماه زندان محکوم شده بود.

این کارآفرین توانسته بود شرکتی حول این موضوع تاسیس کند و در ماه هزاران کامپیوتر از رده خارج شده شرکت دل را به همراه دیسک‌های بازیابی ویندوز جمع‌آوری و به شرکت‌های دیگر بفروشد.

مایکروسافت از لودگرن به خاطر فروش «ویندوز تقلبی» شکایت کرده بود و رای اولیه دادگاه ۱۵ ماه حبس زندان برایش تعیین کرد. اوایل هفته پیش؛ این رای در دادگاه تجدیدنظر هم تایید شد و باید به اجرا دربیاید.

رسانه‌ها و افکار عمومی فشار زیادی به مایکروسافت وارد کردند که چرا بر علیه اریک لودگرن و شرکت‌اش شکایت کرده است چون هر فردی می‌تواند یک دیسک بازیابی ویندوز را به طور رایگان و راحت از روی اینترنت دانلود کند یا از مراکز فروش کامپیوتر و تعمیرگاه‌های وسایل الکترونیکی بخرد.

این رسانه‌ها کاری که اریک می‌کرد را جرم و مصداق فروش غیرقانونی ویندوز یا فروش ویندوز تقلبی نمی‌دانند؛ بلکه اعتقاد دارند او سعی کرده کامپیوترها و دیسک‌های دورریختنی را دوباره بازیافت و قابل استفاده کند.

مایکروسافت در جواب این فشارهای رسانه‌ای؛ چند سند از پرونده قطور این ماجرا را روی وبلاگ خود به عنوان بخشی از حقایق موجود درباره این شکایت‌اش منتشر کرده است.

مایکروسافت اعتقاد دارد جرم اریک و همکاران‌اش فروش دیسک‌های بازیابی ویندوز نیست و به این خاطر هم ازش شکایت نکرده است. بلکه اریک سعی کرده کلیدهای قانونی و مجوزدار ویندوز را همراه با دیسک‌های بازیابی به عنوان ویندوز اصل و قانونی به فروش برساند.

مایکروسافت دادگاه را متقاعد کرده است که اریک در حال فروش تمام سیستم‌عامل ویندوز با کلیدها و مجوزهای معتبر بوده است. اریک این سیستم‌عامل‌ها را به قیمت یک چهارم بازار به دست افرادی که نیاز داشتند می‌رسانده و به نوعی موجب ضرر و زیاد مایکروسافت شده است.

مایکروسافت می‌گوید فروش دیسک‌های بازیابی یا ویندوز بدون کلیدها و مجوزهای قانونی؛ جرم نیست و هیچ ارزشی ندارد ولی وقتی یک سیستم‌عامل با مجوز فروخته می‌شود؛ همانند یک سیستم‌عامل کامل مجوزدار است که در بازار به فروش می‌رسد.

مایکروسافت لودگرن را متهم به خسارت مالی ۷۰۰ هزار دلاری کرده است که در نتیجه آن دادگاه حکم به زندان ۱۵ ماهه لودگرن داد.

باند حرفه‌ای فروش ویندوز یا تیمی ساده برای کارآفرینی

به علاوه، مایکروسافت مدعی است که آغازکننده این پرونده نبوده و سازمان‌های بازرسی و نظارتی ایالات متحده پس از ورود به کامپیوترهای تقلبی در چین متوجه فروش سیستم‌عامل‌های ویندوز با کلیدهای معتبر شدند و برعلیه لودگرن شکایت کردند.

همین‌طور، مایکروسافت به دادگان گفته است که اریک لودگرن و همکاران‌اش یک زنجیره تامین بزرگ فروش سیستم‌عامل‌های ویندوز تقلبی در چین و کشورهای دیگر آسیای شرقی راه‌اندازی کرده بودند و به طور کاملا هدف‌مند به دنبال تامین نیازهای بازار برای دسترسی به سیستم‌عامل ویندوز اصل با قیمت‌های بسیار پایین‌تر از بازار بودند.

رسانه‌‌ها این دعاوی مایکروسافت را قبول ندارند و این شرکت را متهم به بزرگ‌نمایی می‌کنند. رسانه‌ها می‌گویند اریک و همکاران‌اش به طور خیلی ساده سعی داشتند دیسک‌های بازیابی ویندوز را با برچسب و کلیدهای معتبر تکثیر کنند تا دوباره قابل استفاده باشند.

مایکروسافت می‌گوید قبلا به اریک و شرکت‌اش هشدارهایی درباره این موضوع داده است ولی باز نزدیکان اریک می‌گویند هیچ‌گاه این اخطارها به منزله شکایت و دادگاهی‌ شدن موضوع و بزرگ شدن ماجرا در حد ضرر و زیان‌های چند صد هزار دلاری نبوده است وگرنه اریک و دوستان‌اش سعی می‌کردند هرچند کوتاه این روند را متوقف کنند.

به هر حال، مایکروسافت اعتقاد دارد یک فرد بی‌گناه و کارآفرین را صرفا به خاطر فروش چند دیسک بازیابی ویندوز به زندان نینداخته است ولی رسانه‌ها و افرادی که این پرونده را دنبال می‌کنند، نظر دیگری دارند و از این رفتار مایکروسافت به شدت شاکی هستند.

منبع

 
2 نظرات
  1. Zig می گوید

    درک این مسائل و دعواها برا ماهایی که پیشفرضمون رعایت نکردن کپی رایت ویندوزه کمی سخته … دیسک بازیابی ویندوز …

  2. علی می گوید

    سلام
    توی بخش اول بنظر میرسه اشتباها ذکر شده ۱۵ سال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.