اپل می‌خواهد صفحه‌کلیدی مقاوم در برابر گردوغبار بسازد

0

اپل به تازگی یک ثبت‌اختراع از خود منتشر کرده که درباره صفحه‌کلید ضد گردوغبار است.

این ثبت‌اختراع در تاریخ ۱۸ شهریورماه سال ۱۳۹۵ ثبت شده (یک روز پس از معرفی آیفون‌های ۷ و ۷ پلاس) ولی اپل اکنون آن را منتشر کرده است. احتمالا زمان رونمایی از این صفحه‌کلید نزدیک است یا اینکه دیگر ایده پشت آن به کار اپل نمی‌آید.

اما این ثبت‌اختراع درباره صفحه‌‌کلیدی است که به طور موثری در برابر گردوغبار مقاوم است و ذرات آن نمی‌توانند به درون صفحه‌کلید نفوذ کنند و موجب خرابی‌اش شوند.

اپل دو راه‌کار برای ساخت یک صفحه‌کلید ضد گردوغبار پیشنهاد داده است. در روش اول، تمامی درزها و شکاف‌های ورودی گردوغبار بسته می‌شوند. یعنی صفحه‌کلید طوری طراحی خواهد شد که هیچ‌گونه شکاف یا منفذی به درون نداشته باشد.

راه‌کار دوم اپل که جالب‌تر است، طراحی و استفاده از یک پوشش و غشای مخصوص زیر هر کلید است. این پوشش مانع ورود ذرات گردوغبار به درون صفحه‌کلید می‌شود.

چالش‌های اپل

استفاده از یک پوشش روی کلیدها به همین سادگی نیست و اپل باید چالش‌هایی را از پیش‌رو بردارد.

مثلا با هر بار تماس کلیدها، هوای زیر این پوشش خالی شود تا کارایی صفحه‌کلید مختل نشود.

مشکل بعدی اپل این است که چنین صفحه‌کلیدی ممکن است در مواجه با ذرات مایع و جامد دیگر آسیب ببیند. رسوبات مایع و جامد روی صفحه‌کلید می‌توانند به تدریج باعث از کار افتادگی کلیدها شوند چون اتصال‌های الکتریکی را قطع و مسدود می‌کنند.

به علاوه، باقی ماندن ذرات جامد روی پوشش صفحه‌کلید می‌تواند مانع کارکرد درست مکانیکی کلیدها شود و اصطلاحا گیر کنند.

عکس‌ها و تصاویر ثبت‌اختراع اپل نشان می‌دهند که این شرکت در سودای طراحی یک صفحه‌کلید مقاوم در برابر گردوغبار است و دارد روش‌های مختلف طراحی یک صفحه‌کلید مدرن را آزمایش می‌کند.

تنها اطلاعاتی که داریم این است که اپل چنین ثبت‌اختراعی دارد و جزییات دیگری در دست نیست. پس، فقط باید امیدوار باشیم در محصولات جدید این شرکت؛ به طور غافل‌گیرکننده‌ای شاهد چنین صفحه‌کلیدی باشیم.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.