چگونه مطمئن شویم فیسبوک اطلاعات تماس ما را ردگیری و جمع‌آوری نکرده است؟

0

رسوایی‌های فیسبوک تمامی ندارد. در مدت یک هفته چندین افشاگری و رسوایی برای این شبکه اجتماعی اتفاق افتاده و هم کاربران و هم مدیران فیسبوک را نگران کرده است. دامنه این رسوایی‌ها به حدی است که مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک شخصا و به طور رسمی عذرخواهی کردند.

یکی از این رسوایی‌ها که توسط سایت آرس‌تکنیکا و چندین سایت دیگر افشا شده است؛ جمع‌آوری اطلاعات تماس‌ها و پیام‌های متنی اس‌ام‌اس گوشی‌های اندرویدی است.

فیسبوک مدعی است این اطلاعات فقط جمع‌آوری شده‌اند و هیچ‌گاه به فروش نمی‌رسند یا برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار نگرفته‌اند. اما کاربران نمی‌توانند به همین ادعای فیسبوک بسنده کرده و از این پس با اطمینان و اعتماد از اپلیکیشن فیسبوک روی گوشی‌های خود استفاده کنند.

روش ساده‌ای وجود دارد که مطمئن شوید آیا تا کنون فیسبوک اطلاعات تماس‌های تلفنی و اس‌ام‌اس شما را جمع‌آوری کرده یا نه! و اگر این‌طور است اکنون بهترین فرصت برای جلوگیری‌ از آن و تغییر مجوزها است. هیچ لزومی هم ندارد چنین مجوزهایی به اپلیکیشن فیسبوک داده شود.

مراحل بررسی و جلوگیری از دسترسی فیسبوک به اطلاعات تماس‌ها و اس‌ام‌اس‌ها

همان‌طور که گفتیم با چند تقه ساده می‌توانید مجوزهای دسترسی اپلیکیشن فیسبوک به اطلاعات روی گوشی‌تان را بررسی کنید.

در اندروید، وارد بخش تنظیمات (Settings) شوید.

صفحه تنظیمات را اسکرول کنید تا به گزینه «App» برسید. روی آن ضربه بزنید:

حالا فهرست اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی را اسکرول کنید تا به فیسبوک برسید. روی آن تقه بزنید:

در صفحه مربوط به برنامه فیسبوک وارد گزینه «Permissions» شوید:

اکنون، فهرستی از مجوزهای دسترسی فیسبوک به اطلاعات ذخیره شده روی گوشی‌تان را مشاهده می‌کنید. بهتر است تمامی این مجوزها خاموش یا غیرفعال باشند:

اگر تا کنون برخی از این مجوزها را در هنگام نصب فیسبوک، اجازه دسترسی دادید؛ آن‌ها را غیرفعال کنید تا با اطمینان بیشتری از این اپلیکیشن استفاده کنید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.