نوکیا از کتی هوشمند و شیک رونمایی کرد که با کمک انواع حسگرها، اطلاعات محیط را جمع‌آوری و اولین تماس‌ها و هشدارها را صادر می‌کند

0

ساخت محصولات نامتعارف توسط نوکیا اتفاق تازه‌ای نیست. سال‌ها است که این شرکت ایده‌های انتزاعی خود را به محصول تبدیل می‌کند. نوکیا در نمایشگاه MWC 2018 یکی دیگر از این محصولات را رونمایی کرد.

این شرکت یک کت هوشمند و شیک جدید به نام CHASE LifeTech FR به نمایش گذاشت که دقیقا همانند نام‌اش عجیب و غریب است. این کت از سنسورهای مختلفی سود می‌برد تا اطلاعاتی مانند ضربان قلب، درجه حرارت محیط، GPS، شتاب‌سنج و غیره را در اختیار کاربر قرار دهد.

اگرچه ظاهر این کت شاید شبیه لباس‌های آتش‌نشان‌ها یا نیروهای امداد و پلیس باشد؛ اما در بخش‌های مختلفی از آستین و سینه آن محل‌هایی برای قرار دادن سنسورهای مختلف تعیبیه شده است و کاربران براساس نیاز خودشان می‌توانند سنسورهای ماژولاری را به کار ببرند.

مثلا نیروهای پلیس می‌توانند روی سینه خود از دوربین‌های متصل به لباس به جای یک دماسنج محیطی استفاده کنند و آتش‌نشان‌ها به آن دماسنج بیشتر نیاز دارند.

کت CHASE LifeTech FR می‌تواند اطلاعات جمع‌آوری‌ شده را برای یک پایگاه مشخص بفرستد. در این پایگاه، نرم‌افزارهای تحلیل اطلاعات شرکت GINA این داده‌ها را دریافت و علاوه بر ذخیره‌سازی؛ تحلیل و هشدارهای لازم را صادر می‌کنند.

این اطلاعات به صورت آنلاین و بی‌درنگ قابل مشاهده هستند و می‌تواند اولین تماس‌ها و پاسخ‌ها را به موقع ارسال کند. این کت می‌تواند به طور خودکار موقعیت یک مامور پلیس یا آتش‌نشان را گزارش بدهد یا با شماره تماس‌های اضطرای تماس بگیرد و یک وضعیت اضطراری را گزارش دهد.

به‌کارگیری انواع سنسورها

نوکیا می‌گوید امکانات این کت بی‌پایان است چون در آینده می‌توان انواع سنسورهای محافظت‌کننده را به آن اضافه کرد تا گازهای سمی، منواکسیدکرین و خطرات زیست‌محیطی و غیره را سریعا گزارش دهد. این کت می‌تواند سلامتی پوشنده آن و دیگر انسان‌های در محیط را نجات دهد.

این کت در حالی که قابلیت‌های هوشمندی دارد؛ مشخصات یک کت مردانه را هم دارد. انواع جیب‌ها و زیپ‌ها، کلاه بارانی متصل به کت و چیزهای دیگری که باعث می‌شوند افراد از پوشیدن‌اش لذت ببرند و مشکلی با آن نداشته باشند.

این کت از الیاف رسانا، ضدآب و منعکس‌کننده نور ساخته شده است. به راحتی قابل شست‌وشو است و سنسورها از طریق یک کابل میکرویواس‌بی شارژ می‌شوند.

این کت با همکاری چندین شرکت ساخته شده است. خود لباس توسط شرکت Kolon ساخته شده که بیش از یک دهه است در صنعت لباس کشور کره جنوبی فعالیت می‌کند.

سنسورها و سیستم‌های ارتباطی برعهده نوکیا بوده و نرم‌افزارهای آن را شرکت توسعه‌دهنده نرم‌افزار GINA از کشور جمهوری چک طراحی کرده است.

قرار است این لباس در مدت زمانی ۱۲ تا ۱۸ ماهه به تولید انبوه برسد و وارد بازار شود. نوکیا اعتقاد دارد این کت بسیار بهتر از لباس‌های غیرهوشمند کنونی آتش‌نشانان یا ماموران پلیس است.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.