حذف موقت افزونه محبوب Stylish از روی فروشگاه‌های فایرفاکس و کروم به خاطر جمع‌آوری اطلاعات وب‌گردی کاربران

0

گوگل و موزیلا افزونه محبوب Stylish را از روی فروشگاه‌های اکستنشن خود حذف کردند.

اوایل این هفته گزارش شد افزونه جست‌وجوگر اکستنشن Stylish اطلاعات تاریخچه وب‌گردی کاربران را برای سرورهای راه دوری ارسال می‌کند.

یک مهندس نرم‌افزار به نام Andreas Wagner که برای بنیاد موزیلا کار می‌کند، طی گزارشی اعلام کرد: «ما تصمیم گرفتیم Stylish را به خاطر نقض خط مشی‌های مشخص شده برای بازبینی اطلاعات بلوکه کنیم.»

در حال حاضر، صفحه افزونه Stylish روی فایرفاکس به طور کامل حذف شده است. به علاوه، موزیلا اعلام کرده می‌خواهد به طور سراسری این افزونه را برای کاربران غیرفعال کند و طی یک پیام به آن‌ها علت این کار را بگوید.

هنوز شرکت گوگل هیچ توضیحی درباره افزونه Stylish نداده است ولی صفحه Stylish Chrome Web Store یک خطای ۴۰۴ می‌دهد و عملا دسترسی به آن امکان‌پذیر نیست.

شورش توسعه‌دهنده‌ها بر علیه Stylish

اولین بار، یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار به نام رابرت هیتون در روز دوشنبه گزارشی بر علیه افزونه Stylish منتشر کرد. مستندات این گزارش نشان می‌دهد افزونه Stylish برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربران، سعی در جمع‌آوری اطلاعات وب‌گردی آن‌ها کرده است.

تصویر زیر که توسط یک ابزار شنود شبکه از افزونه منتشر شده است؛ نشان می‌دهد چگونه Stylish سابقه وب‌گردی کاربران را جمع‌آوری و برای یک سرور راه دور شرکت SimilarWeb ارسال می‌کند. SimilarWeb یکی از مظنونان جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات کاربران وب است.

در سال ۲۰۱۷، گزارش‌هایی از نقض حریم خصوصی کاربران توسط موسسه مشهور SimilarWeb منتشر شد. این موسسه برای دانستن رفتار کاربران وب از طریق چندین افزونه و ابزار آنلاین اقدام به جمع‌اوری اطلاعات وب‌گردی کاربران کرده بود.

فعلا گوگل و موزیلا این افزونه را از دسترس خارج کردند و امکان نصب یا اجرای آن وجود ندارد.

ولی چون افزونه Stylish برای سال‌های متمادی یکی از بهترین و معروف‌ترین افزونه‌های مرورگرهای کروم و فایرفاکس بوده است؛ ممکن است هنوز روی نسخه‌های مرورگر برخی کاربران فعال و قابل استفاده باشد.

بنابراین؛ به همه کاربرانی که این افزونه را نصب کردند توصیه می‌شود Stylish را به طور موقت غیرفعال کنند تا در هفته‌های آینده به طور شفاف مشخص شود آیا یک ابزار جاسوسی بوده است یا خیر!

این کاربران می‌توانند از افزونه‌های جست‌وجوگر اکستنشن مشابه Stylish استفاده کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.