مارک زاکربرگ به کمیته تحقیق پارلمان بریتانیا احضار شد؛ آغاز تحقیقات جدید درباره رسوایی کمبریج آنالیتیکا

پارلمان بریتانیا مدیرعامل فیسبوک را برای ادای برخی توضیحات احضار کرد.

یک کمیته این پارلمان به طور رسمی از مارک زاکربرگ خواسته در برابر این کمیته حاضر شود و درباره ماجرای «کمبریج آنالیتیکا» توضیح دهد.

دمین کالینز، رییس کمیته تحقیق مجلس عوام بریتانیا نیز فیسبوک و زاکربرگ را متهم به دروغ‌گویی و گمراه کردن این کمیته کرده است.

به طور همزمان؛ کمیسیون تجارت فدرال آمریکا نیز تحقیق و تفحص از رسوایی اخیر فیسبوک را آغاز کرده است. این کمیسیون نهادی مستقل از دولت است که برای حفظ حقوق مصرف کنندگان آمریکایی فعالیت می‌کند.

همان‌طور که در خبر «بزرگ‌ترین سقوط آزاد ارزش سهام فیس‌بوک» اشاره شد؛ در دو روز اخیر روزنامه گاردین و شبکه چهار تلویزیون بریتانیا دست به افشاگری بزرگی زده و فیسبوک را متهم به همکاری در دسترسی و بهره‌برداری از اطلاعات حساب کاربری ۵۰ میلیون عضو فیسبوک به نفع ستاد انتخاباتی ترامپ کردند.

شرکت مشاوره سیاسی به نام «کمبریج آنالیتیکا» بدون اجازه به جزییات حساب‌های این ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک دسترسی پیدا کرده تا از این اطلاعات برای تاثیرگذاری روی مبارزات و انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده استفاده کند.

شرکت «کمبریج آنالیتیکا» از جزییات حساب‌های کاربری این ۵۰ میلیون عضو به اطلاعاتی مانند گرایش‌های سیاسی، علایق و اولویت‌های سیاسی، لایک‌ها و پست‌ها و در ادامه انتشار اخبار و ویدیوهای جعلی استفاده کرده است.

فیسبوک نقش اول انتخابات سال ۲۰۱۶

روزنامه گاردین چند ماه پیش به نقش داشتن شرکت «کمبریج آنالیتیکا» در تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ اشاره داشت ولی در روزهای گذشته و با موج جدید افشاگری‌ها به همراه همکاری «کریستوفر ویلی» کارمند سابق شرکت «کمبریج آنالیتیکا» با شبکه چهار تلویزیون بریتانیا؛ سوالات و ابهامات جدید مطرح شده است.

ویلی اعتراف کرده شرکت «کمبریج آنالیتیکا» با استفاده از یک تست روانشناسی در فیسبوک که نزدیک به ۲۷۰ هزار کاربر در آن شرکت کردند؛ بدون اجازه‌شان به اطلاعات خودشان و دوستان‌شان دسترسی پیدا کردند.

گفته می‌شود شرکت «کمبریج آنالیتیکا» یک دِروی بزرگ اطلاعاتی انجام داده است و حجم عظیمی اطلاعات مفید از این طریق و سهل‌انگاری مدیران فیسبوک جمع‌آوری شده است.

اولین واکنش‌ها به این فاشاگری‌ها، سقوط بزرگ ارزش سهام فیسبوک و بعد هم شروع به کار کمیته‌های تحقیق و تفحص درباره این ماجرا است.

پیش از این، فیسبوک در انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا متهم به انتشار اخبار جعلی و جهت‌دهی کاذب به کاربران برای پیروزی دونالد ترامپ بود. گفته می‌شد هزارات سایت جعلی روسی توانستند این انتخابات را مهندسی کرده و افکار عمومی را به سویی خاص هدایت کنند.

فعلا فیسبوک همکاری با شرکت «کمبریج آنالیتیکا» را به حالت تعلیق درآورده است. دفاتر و کامپیوترهای این شرکت نیز در حال تفتیش و بررسی هستند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.