مایکروسافت به یاری نابیناها آمد: تشخیص موانع و مسیر با نرم‌افزار صدای سه‌بعدی

0

مایکروسافت از نرم‌افزاری به نام Soundscape برای دستگاه‌های iOS رونمایی کرد که می‌تواند افراد نابینا را یاری کند.

این نرم‌افزار با استفاده از فناوری‌های صدای سه‌بعدی سعی می‌کند فرد نابینا نقشه‌ای از محیط اطراف از جمله مسیرها، موانع، نشانه‌ها و غیره به دست بیاورد.

مایکروسافت از سال ۲۰۱۴ در حال کار و توسعه فناوری‌های صدای سه‌بعدی برای ناوبری خودروها است. اپلیکیشن موبایل Soundscape از دل این تحقیقات بیرون آمده و طراحی شده است. این اپ فقط به یک اسمارت‌فون معمولی و یک جفت هدفون استریو نیاز دارد.

کاربران ابتدا می‌توانند یک سری صداهای راهنما و علامت‌گونه برای مسیرها و مکان‌های خاص تعریف کنند. نرم‌افزار Soundscape از این صداها، نشانه‌های سه‌بعدی می‌سازد که کاربر به طور مستقیم متوجه آن‌ها می‌شود و به کاربر کمک می‌کنند تا آگاهی محیطی نسبت به مسیری که در طی کردن است؛ پیدا کند.

کاربران از این پس، می‌توانند با ترکیب اطلاعات و صداها، تصویری ذهنی از آنچه که در محیط اطراف‌شان وجود دارد را ترسیم کنند.

ترسیم نقشه صوتی محیط

اپلیکیشن Soundscape می‌تواند درباره علاقه‌مندی‌ها، نقاط، جاده‌ها و تقاطع‌هایی که کاربر مشخص کرده؛ صحبت کند یا توضیحات بیشتری بدهد. این اطلاعات توسط خود کاربر قابل تنظیم هستند.

کاربران می‌توانند با سفارشی‌سازی این اپ، ازش بخواهند درباره برخی چیزها، توضیحات بیشتر و جزیی‌تری بدهد یا دقیق‌تر بگوید در طول مسیر چه چیزهایی وجود دارد. مثلا نام خیابان‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، مدل خودروها و چیزهایی که افراد نابینا یا کم‌بینا قادر به دیدن‌شان نیستند.

اگر کاربر مطمئن نیست در چه مکانی قرار دارد یا دارد به کدام سمت می‌رود؛ می‌تواند با نگه داشتن گوشی در دست خودش ولی بالای آن روی به سمت و مکانی که می‌خواهد و با استفاده از کلیدهای پایین صفحه‌نمایش؛ اقدام به مکان‌یابی یا جست‌وجو برای نشانه‌ها و علامت‌های خاص کند.

این اپلیکیشن برای تکمیل ابزارهای ساده و سنتی ناوبری افراد نابینا طراحی شده است و قرار نیست جایگزین آن‌ها شود. افراد نابینا هنوز باید از عصاهای مخصوص خود یا مثلا یک سگ برای راه رفتن استفاده کنند ولی ابزار Soundscape کمک‌شان می‌کند درباره محیط اطراف‌شان بیشتر بدانند و بهتر تصمیم‌گیری کنند.

مایکروسافت فعلا این اپلیکیشن را برای دستگاه‌های iOS در دو کشور انگلیس و ایالات متحده عرضه کرده و از اپ‌استور اپل قابل دریافت است.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.