بیماری سیروز کبدی چیست؟

0

سیروز یک بیماری و نارسایی کبدی است که در آن قسمتی از بافت اسفنجی کبد آسیب می بیند و نمی‌تواند عمل خود را انجام دهد. این بیماری می‌تواند در اثر مصرف زیاد الکل، بخارات سمی، التهاب کبدی (هپاتیت) ایجاد شود. وقتی بافت کبد آسیب می بیند دیگر نمی‌تواند ترمیم شود و درنتیجه در اثر رسوب بعضی مواد در کبد، کبد قادر به انجام اعمال خود از قبیل تشکیل پروتئین‌ها و تصفیه خون نمی‌باشد.

سیروز می‌تواند در هر سنی ایجاد شود. ولی معمولاً افراد بین ۴۰ تا ۹۰ سال تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند و معمولاً در هر دو جنس زن و مرد دیده می‌شود. شروع بیماری با افزایش غیر طبیعی چربی در کبد همراه است که به‌تدریج در صورت عدم درمان کبد شروع به فاسد شدن کرده و بافت چربی تمام قسمت کبد را اشغال می‌کند و از کبد جز یک‌تکه کوچک چربی چیزی باقی نمی‌ماند.

در این بیماری رگ‌های خونی کبد به‌تدریج مسدود شده و خونریزی داخلی ایجاد می‌شود. افراد مبتلابه سیروز دچار ضعف و خستگی بوده و کاهش وزن دارند، ممکن است تغییرات خفیف یرقانی وجود داشته باشد که سبب زرد شدن رنگ پوست و چشم‌ها می‌شود. در بعضی موارد در اثر ازدیاد مایعات بدن شکم متورم می‌شود.

علت اصلی سیروز بعد از مصرف الکل، التهابات کبد در اثر ویروس‌ها می‌باشد که در اثر درمان نشدن، سبب ایجاد صدمات به بافت کبد می‌شود و تغییراتی در ستون ها ایجاد می‌کند و به دنبال آن مرگ سلول‌ها و تشکیل بافت مرده در کبد همراه است و همگی سبب جمع شدن بافت کبد می‌شود. هم‌چنین گاهی در اثر اختلال در سیستم صفراوی، التهاب سلول‌های کبدی و سپس سیروز حاصل می‌شود. هم‌چنین ممکن است در اثر ابتلا به سفلیس میکروب به کبد حمله کرده و در کبد زخم شدید ایجاد کند که سبب فاسد شدن بافت کبد می‌شود.

از عوارض بیماری افزایش فشارخون در سیاهرگ باب کبدی است که در طحال، کبد، مری و روده‌ها خونریزی ایجاد می‌کند، هم‌چنین به دلیل ورود مایعات بدن به شکم، تورم در این ناحیه دیده می‌شود.

اگر سیروز شدید باشد درمان آن مشکل است. دارویی وجود ندارد که بتواند چندان کمک کند بیش تر افراد مبتلابه تشمع شدید در اثر آن می میرند. اگر می خواهید زنده بمانید با دیدن اولین علائم سیروز کارهای زیر را انجام دهید:

هیچ‌گاه نوشابه‌های الکنی ننوشید. الکل کبد را مسموم می‌کند. تا آنجا که می‌توانید خوب بخورید: غذاهای پروتئین دار و پر ویتامین شخص مبتلابه سیروز بدنش تورم دارد نباید با غذایش نمک مصرف کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.