جنجال تازه بلندگوهای آمازون: شنود مکالمات خصوصی یک زوج و ارسال برای فرد دیگری

1

آیا بلندگوهای هوشمند مشغول شنود صحبت‌های کاربران هستند؟

این نگرانی است که در سال‌های اخیر در میان کاربران رواج یافته و هر از چندگاهی یک اتفاق باعث تشدید آن می‌شود.

در گذشته، شاهد شنود و ضبط مکالمات ناخواسته بلندگوهای آمازون بودیم و اکنون در تازه‌ترین مورد، مکالمات خصوصی یک زن و شوهر بدون اجازه آن‌ها شنود شده و برای یکی از مخاطبین ارسال می‌شود.

اجازه بدهید داستان را از آخر شروع کنیم. تلفن همراه یک زوج ساکن پورتلند ایالات متحده به صدا درآمد و یکی از دوستان‌شان می‌گوید صحبت‌هایشان درباره خرید کف‌پوش چوبی برایش ارسال شده است.

این خانواده تمام اتاق‌های منزل را به آمازون اکو مجهز و لامپ‌ها و وسایل هوشمند خانگی را از طریق آنها کنترل می‌کردند. بلندگوی اکوی آمازون که از دستیار دیجیتالی الکسا استفاده می‌کند؛ این مکالمات خصوصی میان این زن و مرد را شنود و ضبط کرده و بعد برای فرد دیگری می‌فرستد.

این زن و شوهر تصمیم گرفتند تمامی بلندگوهای آمازون را از خانه‌شان جمع‌آوری و تحویل دهند و پول‌اش را پس بگیرند.

شرکت آمازون با بررسی این موضوع توضیحات فنی ارایه کرده است که می‌تواند برای تمام افرادی که از بلندگوهای این شرکت استفاده می‌کنند؛ مهم و شنیدنی باشد.

آمازون می‌گوید ظاهرا این زوج در حین صحبت‌های خود از کلمه «الکسا» استفاده کردند. به زبان آوردن این کلمه باعث شده بلندگو فعال شود و شروع به شنود و ضبط صحبت‌های رد و بدل شده کند.

همین‌طور، در صحبت‌های این زوج یک عبارت «پیام بفرست» بوده که بلندگو را برای ارسال پیام‌های ضبط شده آماده می‌کند.

معمولا بلندگوهای آمازون در این هنگام سوال می‌کنند: «برای چه کسی؟»

شرکت آمازون می‌گوید احتمالا این زن و شوهر متوجه سوال اکو آمازون نشدند و به صحبت‌هایشان ادامه دادند تا اینکه نام یکی از دوستان‌شان را برده‌اند یا واژه‌ای شبیه به آن گفتند.

بلندگوی آمازون هم سریعا دست به کار شده و مکالمات ضبط شده را برای فردی که در لیست مخاطبین بوده؛ ارسال می‌کند.

اتفاقی نادر یا ضعف امنیتی؟

شرکت آمازون ضمن عذرخواهی از این خانواده، توضیح می‌دهد چنین اتفاقی بسیار نادر است ولی باز هم تیم توسعه دستیار الکسا قرار است این ضعف امنیتی را در بلندگوهای این شرکت از بین ببرند.

برخی رسانه‌ها می‌گویند این زوج جوان خواستار بازپس‌گیری تمام پول‌شان شدند. البته، شرکت آمازون وعده کرده بلندگوهای این زوج امریکایی را با مدل‌های امن‌تری تعویض کند.

در سال‌های اخیر، بازار بلندگوهای دیجیتالی به سرعت در حال رشد بوده و میلیون‌ها کاربر ازشان استفاده می‌کنند؛ بدون اینکه متوجه ضعف‌های امنیتی‌شان باشند یا به عنوان ابزاری تهدیدکننده حریم خصوصی قلم‌داد شوند.

برخی از کارشناسان امنیتی نیز اعتقاد دارند این بلندگوها قابلیت شنود و ضبط مکالمات افراد را بدون اطلاع‌ آن‌ها در شرایط مختلف دارند.

حالا شما فکر می‌کنید بلندگوهای هوشمند هنوز نابالغ و دارای ضعف‌های امنیتی هستند که چنین حوادثی خلق می‌کنند یا اینکه واقعا ابزاری برای ردگیری علاقه‌مندی کاربران توسط شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری هستند؟

 
1 نظر
  1. مهسا می گوید

    از تکنولوژی ها میشه برای کارهای مثبت هم استفاده کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.