ناسا دو ماهواره کوچک با نام‌های جالب Wall-E و Eva را به سوی کره مریخ فرستاد

0

دو ماهواره کوچک ناسا به نام‌های Wall-E و Eva (هم‌نام شخصیت‌های انیمیشن معروف وال ای) به سوی سیاره مریخ پرتاب شدند.

این دو فضاپیما اندازه کوچکی در حد یک چمدان دارند و دوقلوی هم هستند که به نام فضاپیمای CubeSats شناخته می‌شوند. دیروز، این دو فضاپیما توسط همان موشکی به فضا پرتاب شدند که روبات کاوشگر InSight را به کره مریخ می‌برد.

این فضاپیماها در ماه نوامبر به کره مریخ خواهند رسید ولی ماموریت بسیار متفاوتی با فضاپیماهای دیگر CubeSat دارند.

در حالی که کاوشگر InSight روی کره مریخ به دنبال کشف اسرار جدیدی خواهد بود؛ این دو ماهواره برخلاف دیگر ماهواره‌های CubeSat که در مدار زمین هستند، همراه با InSight به مریخ خواهند رفت.

وظیفه ماهواره‌های Wall-E و Eva در کره مریخ، ایجاد شبکه رله ارتباطی برای مریخ‌نورد است. این دو ماهواره پس از فرود، اطلاعات لازم را به «مدارگرد شناسایی مریخ» ارسال می‌کنند که از طریق این مدارگرد نیز به زمین مخابره خواهد شد.

معمولا ماهواره‌های CubeSat سبک‌تر و ارزان‌تر از ماهواره‌های کاوشگر معمولی هستند و برای ماموریت‌هایی در مدار زمین ارسال می‌شوند. ناسا تا کنون ماهواره CubeSat را به مدار خارج از زمین ارسال نکرده است.

اکنون، هدف ناسا از ارسال Wall-E و Eva به کره مریخ، آزمایش قابلیت‌های ماهواره‌های CubeSat در مدارهای خارج از زمین است. به گفته خود مسئولان ناسا، این دو ماهواره ماموریت حیانی و بسیار حساسی ندارند.

وال ای در دنیای واقعی

مدیر پروژه ماهواره‌های MarCO (همان ماهواره‌های CubeSat در مدار زمین) می‌گوید این ماهواره‌ها در ۱۰ الی ۱۵ سال اخیر توسعه یافته‌اند و ناسا می‌خواهد قابلیت‌های آن‌ها را برای ماموریت‌های طولانی‌تر و سخت‌تر ارزیابی کند.

اگر این ماهواره‌ها به هر دلیلی مانند آتش‌سوزی یا ذوب شدن و همین‌طور کار نکردن آنتن‌ها در کره مریخ، نتوانند رله ارتباطی لازم مریخ‌نورد را انجام دهند، ناسا هنوز روش‌های ارتباطی دیگری با InSight برقرار خواهد کرد. دیگر ماهواره‌های فعال در مدار مریخ می‌توانند در زمان‌های طولانی‌تری، اطلاعات مهم کاوشگر مریخ‌نورد را به زمین مخابره کنند.

اما اگر ماهواره‌های Wall-E و Eva بتوانند از پس ماموریت‌شان برآیند، راهی باز می‌شود که دیگر ماهواره‌های کوچک و ارزان‌قیمت به سوی کرات غالبا دور از زمین دیگر مامور شوند. این ماهواره‌ها می‌توانند ارتباط با زمین را برقرار کنند.

ناسا برای ساخت این دو ماهواره، دو چالش اصلی داشت: ارتباطات و نیروی محرکه.

این ماهواره‌ها برخلاف CubeSat باید طوری ساخته شوند که از مدار کره مریخ خارج نشده و به سوی کرات دیگر کشیده نشوند ولی در حال حرکت هم باشند. متخصصان ناسا برای رانش این ماهواره‌ها از گازهایی استفاده کردند که معمولا در کپسول‌های آتش‌نشانی استفاده می‌شود.

نام‌‌گذاری این دو ماهواره به نام‌های Wall-E و Eva نیز به این خاطر است که روبات وال‌ ای با کمک گاز فشرده‌ای حرکت می‌کرد و البته بسیاری از شما انیمیشن زیبای Wall-E را دیده‌اید که در آن Wall-E یک روبات زباله‌روب بود که زباله‌ها را فشرده و روی هم انبار می‌کرد و عاشق یک روبات دیگر به نام ایوا می‌شد! (در دوبله ایرانی برای پرهیز از نمایش رابطه این دو روبات معصوم و عشق افلاطونی آنها، روبات دخترنمای ایوا به روبات ایوان و صدای مردانه تغییر داده شده بود … بگذریم!)

کاوشگر InSight توسط راکت اطلس ۵ و از روی اقیانوس آرام در ساحل غربی امریکا به فضا پرتاب شده است. معمولا ناسا ماموریت‌های فضایی خود را از فلوریدا در جنوب شرقی امریکا به فضا پرتاب کرده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.