جاده‌های هوشمند می‌توانند با آمبولانس تماس بگیرند و شما را به اینترنت وصل کنند

0

انقلاب «اینترنت اشیا» می‌تواند هر چیزی را شامل شود؛ حتا جاده‌ها!

در حال حاضر، جاده‌ها گنگ و خنگ هستند. هزینه‌های نگه‌داری‌شان بسیار بالا است و هیچ کاری از دست‌شان برنمی‌آید. ولی ظاهرا وضعیت تا ابد این‌طور نمی‌شود و قرار است یک استارتاپ «Kansas City» تغییراتی در جاده‌های به وجود بیاورد تا فناورانه شوند.

این استارتاپ می‌خواهد برخی ویژگی‌ها مانند اتصال به اینترنت، وای‌فای، مکان‌یابی و غیره را به جاده‌ها اضافه کند به‌طوری‌که برای استفاده در قرن ۲۱ مناسب شوند.

طبق اسنادی که استارت Kansas City منتشر کرده است؛ این جاده‌ها به جای اسفالت از تکه سنگ‌ها مصنوعی با روکش‌های آسفالتی ساخته می‌شوند. این قطعات در کارخانه‌ها تولید شده و بعد روی جاده نصب می‌شوند. هر زمان که نیاز باشد؛ امکان تعویض یا ارتقای این قطعات وجود دارد.

این قطعات بتنی با روکش آسفالت می‌توانند خودروها را تشخیص داده و به طور آنلاین موقعیت‌شان را مشخص کنند. این جاده‌ها می‌توانند سرعت یک خودرو را هم اندازه‌گیری کنند.

با چنین اطلاعاتی که جاده‌ها درباره یک خودرو جمع‌آوری می‌کنند؛ در هنگام وقوع یک تصادف می‌توانند اولین کسی باشند که به سوالات پلیس پاسخ می‌دهد.

همین‌طور، این جاده‌ها می‌توانند اطلاعاتی در اختیار راننده‌ها قرار دهند تا مسیرهای ایمن‌تر و کارآمدتر را برای رانندگی انتخاب کند. یکی از اهداف ساخت جاده‌های هوشمند، افزایش ایمنی راننده و خودرو است.

قرار است جاده‌های هوشمند به یک زیرساخت ارتباطی ۵G متصل شود تا هم اطلاعات دریافتی از خودروها را روی شبکه سراسری ذخیره کند و اطلاعات مورد نیاز خودروها و راننده‌ها را از شبکه گرفته و تحویل دهد.

شبکه ۵G از این جهت انتخاب شده است که دیگر نیازی به کابل‌کشی فیبرنوری یا استفاده از هر نوع زیرساخت ارتباطی دیگر نباشد. شبکه‌های ۵G می‌توانند اطلاعات را با سرعت‌های چند گیگابیت در سال‌های اخیر و سرعت‌های ۲۰ گیگابیت در سال‌های آتی منتقل کنند.

در قطعات جاده از سنسورهایی استفاده شده که می‌توانند با قطعات دیگر در ارتباط باشند یا اینکه اطلاعات را برای ایستگاه‌های کنار جاده از طریق وای‌فای ارسال کنند.

حتا در چشم‌انداز این طرح دیده شده که خودروها می‌توانند با ایستگاه‌های کنار جاده استریم ویدیو و موسیقی داشته باشند یا جدیدترین اطلاعات ترافیکی و مسیریابی را دریافت کنند.

دو پرسش کلیدی

مدیران استارتاپ کانزاس‌سینی توضیح دادند قرار نیست اطلاعات کاربران توسط این جاده‌ها جمع‌آوری و ذخیره‌سازی شود. جاده‌های هوشمند کاری ندارند که صاحب خودرو یا راننده فعلی فلان خودرو کیست بلکه توانایی تشخیص مدل خودرو را دارند و می‌توانند موقعیت آن را ثبت کنند.

بنابراین، مردم نباید نگران بحث‌های جمع‌آوری اطلاعات خودروها یا نقض حریم خصوصی باشند. همین‌طور، قرار نیست مردم برای استفاده از این خودروها هزینه‌ای پرداخت کنند یا ابتدا در جایی ثبت‌نام و مجوز تردد بگیرند.

یک طرح درآمدزایی پیش‌بینی‌شده برای جاده‌های هوشمند، همکاری با شرکت‌های ثالث برای تبلیغات محیطی و هوشمند روی بیلبوردهای جاده‌ای است. مثلا می‌توانند این جاده‌ها، نوع خودروهای ترددی را به بیلبوردها گزارش دهند تا تبلیغات محیطی مرتبط را نمایش دهند.

هنوز این جاده‌ها به طور عملی در جایی پیاده‌سازی نشده‌اند اما استارتاپ کانزاس‌سینی با همکاری Colorado Department of Transportation قرار است در یک منطقه، چنین جاده‌هایی را به طور آزمایشی و مفهومی پیاده‌سازی کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.