توپی که کج نمی‌رفت – توپ گردی در زمین گلف

0

سال ۱۹۷۸ م

فرد هولم استروم (fred holmstrom) گلف بازی نمی‌کرد٬ اما این فیزیکدان کالیفرنیایی٬ وقتی مقاله‌ای دربارهٔ خواص حرکت تپ‌های گلف در هوا خواند٬ به آن علاقه مند شد. در این هنگام بود که او و دوستش دن ناپلا (dan nepela) تصمیم گرفتند کاری کنند تا دنیای گلف را بلرزانند و ادعای خسارت یک میلیون دلاری در دادگاه مطرح کنند. آن‌ها توپ گلفی اختراع کردند که همیشه مستقیم و صاف حرکت می‌کرد.

وینستون چرچیل بازی گلف را چنین توصیف کرد: ” بازی‌ای که هدفش این است که توپ بسیار کوچکی را با ابزارهایی که به عمد بد طراحی شده است٬ به درون سوراخ بسیار کوچک‌تری بیندازد.” هر گلف بازی که تاب خوردن ناقص بدنش٬ بازی روز تعطیلش را خراب کرده است٬ قدر توپی را می‌داند که از مسیر خود منحرف نمی‌شود و همیشه راست حرکت می‌کند.

و درست کردن چنین توپی کاری دشوار نبود. هولم استروم و ناپلا توپی درست کردند که فرو رفتگی‌های بالا و پایینش توخالی‌تر و فرو رفتگی‌های اطرافش معمولی بود. این توپ٬ مانند ژیروسکوپی (gyroscope: گردش بین٬ اسبابی که حرکت وضعتی زمین را اثبات می‌کند.- م) روی صفحه پرواز می‌کرد. آن‌ها این توپ را پولارا (polara) خواندند و صدها هزار عدد از آن را فروختند.

توپ‌های گلف برای این که در مسابقه شرکت کنند٬ از چهار آزمایش انجمن گلف ایالات متحده باید سربلند بیرون آیند. پولارا در آزمایش‌ها موفق شد٬ اما انجمن استفاده از آن را در هر حال تحریم کرد و گفت که زیبندهٔ روحیهٔ بازی گلف نیست. آن‌ها واقعا قوانین گلف را عوض کردند تا استفاده از آن را غیر قانونی کنند. تبلیغات بد٬ بازار توپ پولارا را از رونق انداخت. هولم استروم و ناپلا علیه این انجمن اقامهٔ دعوی کردند که در نهایت٬ مورد خارج از دادگاه حل و فصل شد و گلف بازان مجبور شدند با تمرین زیاد بازیشان را بهتر کنند و بهبود بخشند.

“از این که دیدیم توپ گلف به این کوچکی چنان تاثیر بزرگی بر زندگی مردم می‌گذارد٬ بسیار شگفت زده شدیم.”

فرد هولم استروم

توپی که همیشه مستقیم حرکت می‌کند٬ بیش از ۲۵ سال است که از بازار خارج شده است٬ اما اخیرا دوباره ظهور کرده است. لوازم ورزشی پونس امتیاز این توپ را خرید ودر سال ۲۰۰۸ دوباره آن را به جهان معرفی کرد٬ اما هنوز هم استفاده از این توپ در مسابقات٬ خلاف قانون است.

هولم استروم و ناپلا در اولین آزمایش٬ چندین توپ گلف برداشتند و با سرنج سفید رنگ تمام فرو رفتگی‌های دور تا دور آن‌ها را پوشاندند٬ سپس به طور آزمایشی به زمین گلف رفتند و از گلف باز خواستند ضربه‌ای وارد آورد. توپ به شکل منحنی حرکت کرد. سپس صاف شد. گلف باز با تعجب چون گلف را به زمین انداخت و گفت: ” آن چه را اکنون با چشم‌های خودم دیدم٬ نمی‌توانم باور کنم.”

 

 

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.