کشف سی لاکانت Coelacanth: کفچلیز چه اهمیتی داشت؟

0

سال اکتشاف: ۱۹۳۸

این کشف چه می‌گوید؟

کشف گونه‌ای ماهی زنده که فکر می‌شد ۸۰ میلیون سال قبل از بین رفته است.

چه کسی آن را کشف کرد؟

جی. ال بی. اسمیت J.L.B.Smith

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هنگامی که کفچلیز (سی لاکانت، نوعی ماهی دارای ستون فقرات منحنی) در ۱۹۳۸ کشف شد دنیای علم دچار حیرت گردید. تمام دانشمندان اعتقاد داشتند که این ماهی ۸۰ میلیون سال قبل از بین رفته است هیچ نشانه‌ای از آن لایه‌های جدید زمین که عمر کمتری داشتند پیدا نشده بود. ثابت شد که اعماق اقیانوس‌ها اسراری را در خود نهفته دارد غیر قابل تصور.

کفچیلز (سی لاکانت) یک «سنگوارهٔ زنده» است ۴۰۰ میلیون سال است که این ماهی بدون تغییر باقی مانده. این ماهی، گونهٔ نزدیک ماهی است که صدها میلیون سال قبل، از دریا به خشکی آمد – در حقیقت از جملهٔ نخستین دوزیستان بود و نخستین موجود روی خشکی، بنابراین یکی از اجداد دیگر گونه‌هاست. این کشف مهمترین کشور جانور شناسی قرن بیستم و در حد پیدا شدن یک دایناسور زنده بود.


در اواخر سال ۱۹۳۰، مارجوری لاتیمر، مدیر موزه‌ای در شهر لندن شرقی واقع در افریقای جنوبی بود. ناخدای یک قایق محلی هر زمان که از سفر باز می‌گشت نمونه‌های غریبی را که به دام انداخته بود به او تحویل می‌داد. بیشتر اوقات موجوداتی که او به دام می‌انداخت فاقد ارزش علمی بود.

در ۲۳ دسامبر ۱۹۳۸، دقایقی قبل از آن که مارجوری موزه را برای تعطیلات کریسمس ببندد پیامی از ناخدا دریافت کرد. مارجوری خیال رفتن به بندر را نداشت. ترجیح می‌داد به خانه برود اما تصمیم گرفت سر راه در بندر هم توقف کند. او پابه عرشهٔ قایق گذاشت و مجذوب باله‌های آبی رنگ ماهی شد در میان انبوه ماهی‌های دیگر. تا به حال ماهی به این شکل و با این رنگ ندیده بود.

او ماهی‌های دیگر را کنار زد و آن ماهی را بیرون کشید که به گفتهٔ او: «زیباترین ماهی بود که تا آن زمان دیده بودم.» این ماهی ۵/۱ متر طول داشت به رنگ آبی کمرنگ بود و خال‌هایی روی پوستش بود. مارجوری نمی‌دانست نام این ماهی چیست، اما تا به حال کسی نظیرش را به دام نینداخته بود. علاوه بر رنگ عجیب آن، باله‌های ماهی به اسکلت آن متصل نبود. بلکه به زایده‌های گوشتی در کنار بدنش متصل بود، گویی به ماهی قدرت خزیدن می‌داد.

او با ماهی به موزه بازگشت و در میان کتاب‌ها به جستجوی تصاویر سنگواره‌های این ماهی پرداخت و به نتیجه‌ای غریب رسید. این ماهی به گونه‌ای شباهت داشت که ۸۰ میلیون سال قبل می‌باید از میان رفته باشد.

او فوراً تلگرامی به پروفسور جی. ال. بی اسمیت، استاد زیست‌شناسی دانشگاه رودس فرستاد. پروفسور چندی بعدی تلگراف او را پاسخ داد: «بسیار مهم! اسکلت اندام‌ها و باله‌ها ماهی را حفظ کنید.»

اسمیت فوراً خود را به موزه رساند و تشخیص مارجوری را تأیید کرد. این ماهی سی لاکانت ۸۰ میلیون ساله بود.

اما اسمیت به نمونه‌ای دیگر نیاز داشتتا کاملاً مطمئن شود. او جایزه‌ای نقدی برای پیدا کردن نمونه‌ای سالم تعیین کرد. اما متأسفانه تا ۱۴ سال بعد نمونه‌ای پیدا نشد. در ۱۹۵۲ یک نمونهٔ دیگر میان زنگبار و افریقا نزدیک جزایر کومو رو پیدا شد.

این نمونه به دست اسمیت رسید و این کشف اثبات شد. اسمیت در ۱۹۶۰ مقاله‌ای منتشر کرد. اگر ماهی ۸۰ میلیون ساله هنوز در اعماق اقیانوس‌ها زندگی می‌کند، چه موجودات دیگری در اعماق آبها توانسته‌اند به حیات خود ادامه دهند؟

از سال ۱۹۵۶ به بعد ۲۰۰ نوع از این ماهی به دام افتاده است اما دقت مارجوری لاتیمرو دانش جی. ال. بی اسمیت دربارهٔ این نمونهٔ تاریخی مانع از آن شد این ماهی سر میز شام قرار گیرد و آن را به دنیای علم عرضه کرد.


اتحادیهٔ بین‌المللی حفظ طبیعت و منابع طبیعی اخیراً ۴۰۱۷۷ نمونه موجود زنده را فهرست کرد. حدود ۱۶۱۱۹ نمونه در معرض نابودی قرار دارند. از هر سه دو زیست یکی در حال انقراض است، یک چهارم درختان جهان و یک هشتم پرندگان و یک چهارم پستانداران هم در مرز خطر نابودی قرار دارند.

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.