حواستان به مادران باردار و شیرده هست؟

0

رپورتاژ

به رغم آنکه این طرح برای ساکنان مناطق محروم و آنهایی که بر هر دلیل گذرشان به این دست مناطق می‌افتد، آشناست، اما شاید کمتر درباره آن شنیده باشیم؛ درباره برنامه‌ای که از زنان باردار و شیرده حمایت می‌کند تا فرزندانی سالم و با وزن بالا به دنیا آورند.

به گزارش «…»، مهرمام، عنوان کمپینی است که از زنان باردار و شیرده در برابر سوء تغذیه حمایت می کند؛ کمپینی که از دیرباز در کشور فعال شده و هدف آن فرزندآوری سالم مادرانی است که ساکن مناطق محروم هستند و لاجرم به سوء تغذیه و کاهش مواد مغذی در دوران بارداری مبتلا می‌شوند.

در حقیقت «کمپین مهرمام» به دنبال شناسایی مادران باردار و شیردهی است که توان مالی آنها کفاف تغذیه مورد نیاز خودشان و فرزندشان را نمی‌دهد و اینجاست که مهرمام به یاری شان می‌آید تا کالاها و مواد مغذی مورد نیاز این زنان را از ماه چهارم بارداری تا پایان ماه ششم شیردهی را تامین نموده و در اختیارشان قرار دهد تا ت=نتیجه، حفظ سلامت مادر و فرزندش باشد.

در حال حاضر این طرح در ۲۷ استان کشور در حال اجرا است و بیش از ۷۸هزار مادر را تحت پوشش خود قرار داده و به دنبال آن است تا تمامی روستاهای مناطق محروم در مناطق دور افتاده را زیر چتر حمایتی قرار دهد تا مادران بی بضاعت بتوانند از بسته‌های حمایتی مادران باردار و شیرده برخوردار شوند.

چرا رژیم غذایی مناسب؟

رژیم غذایی مناسب و متعادل در ایام بارداری بسیار مهم و حائز اهمیت است و پزشکان در این باره تأکید دارند که زنان باردار باید از رژیم غذایی متناسب تری نسبت به دیگران برخورد باشند چرا که آنها شریکی در بدن دارند و باید مواد غذایی مورد نیاز جنین نیز تأمین شود.

از آنجا که در زمان بارداری باید مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز جنین تأمین شود، خانواده ها نیز باید توجه جدی به موضوع تغذیه زنان و فرزندان داشته باشند، اما اگر این خانواده ها دچار فقر اقتصادی و مالی باشند نخواهند توانست جنینی سالم به دنیا آورده و پرورش دهند؛ خلایی که یک دهه است «بنیاد علوی» سعی داشته آن را پر کند و اکنون کمپین مهرمام برای پرکردن آن به شکل کامل تر پا به عرصه وجود گذاشته است.

کمپینی که می‌کوشد زنان بارداری که خانواده آنها دچار مشکلات اقتصادی هستند و به این دلیل از تغذیه سالم و دریافت مواد مغزی مورد نیاز مادر و جنین (کودک) محرومند را شناسایی و از طریق تهیه ارزاق مناسب برای زمان بارداری و پس آن و رساندن آنها به این دست مادران، در حفظ سلامت مادران و فرزندشان نقش ایفا کند.

نقش خیرین در حمایت از فرزندان خانواده‌های بی بضاعت

در کشورمان سازمان‌ها و نهادی زیادی هستند که عهده دار مسئولیت های حمایتی شده و می‌کوشند یاری گر جامعه هدف شان باشند، اما باید پرسید که آیا این سازمان ها و نهادهای متنوع و گاه عریض و طویل، توانسته‌اند به درستی نقش‌شان را درباره حمایت از مادران ایفا کنند؟

مسئولیتی که «بنیاد علوی» از ده سال پیش به قدر حمایت از مادران باردار و شیرده ساکن مناطق محروم برای خود تعریف کرده و کوشیده روز به روز در دامنه مشمولان آن بیافزاید تا جایی که می‌بینیم اکنون ۸۰ هزار بانوی ایرانی را تحت پوشش خدمات قرار داده است. خدماتی از جمله توزیع بسته‌های غذایی مناسب میان مادران دچار سوء تغذیه در مناطق محروم.

خدماتی که به دلایل فراوان، بسط و توسعه شان از عهده یک مجموعه و نهاد خارج است و برای آنکه بتوان پاسخگوی نیاز فعلی جمعیت بانوان دارای سوءتغذیه در کشور بود، می‌بایست همه، به ویژه مردم پای کار بیایند و برای حفظ سلامت فرزندان آینده ساز کشور، کمک کنند.

هدفی که نیل به آن مقدور نخواهد بود مگر آنکه همه پا به میدان بگذارند و بکوشند سهمی در این خصوص داشته باشند. چه آنهایی که می‌شناسند مادران نیازمند دریافت حمایت را و چه آنهایی که می‌توانند و تمایل دارند در تهیه ارزاق و دیگر امور با کمپین مهرمام همسو شوند. حتی امثال رسانه ملی و رسانه های مکتوب، مجازی و آنلاین که می‌توانند سهم موثری در آشنایی عموم با ضرورت توجه به تغذیه مادران باردار و شیرده ایفا کنند.

مجموعه هایی که می‌توان امثال نهادهای حمایتی و پیشگیری و درمانی و… را هم به شمارشان افزود که نتیجه حمایت نکردن از مادران در دوران بارداری و شیردهی، افزایش مشکلات و هزینه های ایشان در آینده است چراکه کیست نداند سوتغذیه چه اثرات شومی بر مادران و فرزندانی که در بطن ایشان پرورش می‌یابند خواهد گذاشت…

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.