ایلان ماسک برای نجات دانش‌آموزان تایلندی یک «زیردریایی اندازه کودک» در ۸ ساعت ساخت

0

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت‌های تسلا، اسپیس‌ایکس و بورینگ در یک رشته توییت خبر داد مهندسان شرکت اسپیس‌ایکس به سرعت در حال ساخت یک زیردریایی کوچک برای کمک به نجات ۱۲ دانش‌آموز تایلندی  گرفتار در غار هستند.

نزدیک به ۱۰ روز پیش، یک تیم فوتبال دانش‌آموزی برای ورزش و اردو به پارک جنگلی در نزدیکی کشور میانمار می‌روند ولی به علت وقوع سیلاب‌های محلی، به سوی غاری موسوم به «تام لوآنگ» فرار کرده و آن‌جا گرفتار شدند.

این دانش‌آموزان که به همراه مربی خود در این غار هستند؛ سنی ۱۱ تا ۱۶ سال داشته و اگرچه غواصان تایلندی موفق به پیدا کردن‌شان شدند ولی به علت شرایط پیچیده آب و هوایی و شدت بالای بارش در منطقه عملیات خروج غیرممکن شده است.

چند روز پیش، ایلان ماسک خبر داد تیمی از شرکت‌های بورینگ و اسپیس‌ایکس در حال آماده شدن برای اعزام به تایلند و کمک به نجات این دانش‌آموزان هستند. ماسک گفت این تیم به انواع ابزارآلات و تجهیزات پیشرفته حفاری و برق‌رسانی مجهز است.

ابتدا، مدیرعامل اسپیس‌ایکس گفت می‌خواهد با همکاری تیم‌اش یک لوله بزرگ نایلونی قابل عبور بسازند تا در غار نصب شود و دانش‌آموزان بتوانند از آن رد شوند و خود را نجات دهند.

ساعتی پس از آن، ماسک ایده‌اش را کامل‌تر کرد و گفت می‌خواهد لوله‌ای دو لایه از جنس کولار بسازد که میان آب انداخته شود.

ایده‌های عجیب

روز جمعه، ماسک از ساخت یک زیردریایی کوچک در اندازه حمل یک کودک خبر داد که می‌تواند وارد غار شده و به تدریج دانش‌آموزان را نجات دهد. ماسک گفت این اختراع توسط تیمی از اسپیس‌ایکس در مدت زمانی ۸ ساعته ساخته شده و قرار است با یک پراوز ۱۷ ساعته به تایلند برسد.

گفتنی است بخش بزرگی از غار زیر آب رفته و دهانه غار نیز ۷۰ سانتی‌متر بیشتر نیست که کار عملیات امداد و نجات را برای غواصان تایلندی بسیار سخت کرده است.

فقط یک غواص توانسته چندین کسپول اکسیژن را به دست دانش‌آموزان برساند تا مشکل تنفسی نداشته باشند. برخی از این دانش‌آموزان شنا بلد نیستند و عبور آن‌ها از میان آب‌ها بسیار دشوار است.

به همین خاطر، زیردریایی کوچک پیشنهادی ایلان ماسک می‌تواند دانش‌آموزان را با کمک غواصان از میان آب‌ها و مسیرهای باریک عبور دهد بدون اینکه نیازی به شنا کردن داشته باشند. البته، استفاده از این زیردریایی با خطراتی همراه است و بر اثر یک غفلت یا اشتباه می‌تواند هم دانش‌آموز و هم غواص را غرق کند.

هنوز مقامات تایلند نسبت به ایده‌های ایلان ماسک واکنشی نشان نداند. آخرین خبرها از این موضوع حکایت دارد که مدیرعامل مخترع تسلا، به طور موازی دارد هنوز روی ایده عبور دادن یک لوله بزرگ از درون آب‌های غار و نجات دانش‌آموزان فکر می‌کند و در حال تکمیل آن است. البته، خیلی بعید است چنین ایده‌ای عملیاتی باشد.

در این چند روز، ایلن ماسک ایده‌های دیگری مانند سوراخ کردن غار یا درآوردن یک مسیر جدید با حفاری و انفجار را هم پیشنهاد داده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.