اسکنرهای عنبیه مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند چشم‌های مرده را از زنده تشخیص دهند

0

ممکن است با اثر انگشت یک مرده قفل یک دستگاه را باز کنید ولی می‌توانید با چشم یک مرده، اسکنرهای عنبیه را گول بزنید؟

حالا دیگر با تحقیق جدید یک تیم از دانشمندان لهستانی این کار غیرممکن است. این تیم یک الگوریتم یادگیری ماشینی را توسعه دادند گه می‌تواند با قدرت ۹۹ درصد یک عنبیه مرده را از یک عنبیه زنده تشخیص دهد.

این دانشمندان الگوریتم هوش مصنوعی خود را روی بانک اطلاعاتی بزرگی از چشم‌ها و عنبیه‌های مرده و همین‌طور چشمان افراد زنده پیاده‌سازی و برای آموزش الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده کردند.

سپس، این الگوریتم روی نمونه عنبیه‌های مردم و زنده غیر آموزشی آزمایش شده است و نتایج نشان می‌دهد بالای ۹۸ درصد و نزدیک به ۹۹ درصد توانایی تشخیص یک عنبیه مرده را از زنده دارد.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

مدیر این تیم تحقیقاتی می‌گوید پس از آموزش الگوریتم هوش مصنوعی، هیچ نمونه چشم زنده‌ای را به عنوان یک چشم مرده تشخیص نداده است و درصد خطای آن زیر ۱ درصد است.

بسیار پیچیده و محدود

فرآیند این تحقیقات و آزمایش‌ها بسیار زمان‌بر و پیچیده است. چون معمولا چشم‌های مردگان باید توسط بازدارنده‌هایی، باز نگه داشته شوند. از سوی دیگر، عنبیه‌ها نباید نشانه‌های آشکاری از زنده یا مرده بودن داشته باشند.

عنبیه‌ها باید خالی از تکنیک‌های فتوشاپی باشند و دوربین روی خود عنبیه تاثیرگذار نباشد.

اسکنرهای عنبیه مجهز به هوش مصنوعی تنها می‌توانند چشم‌هایی که ۱۶ ساعت از مرگ‌شان گذشته را تشخیص دهند و عنبیه افرادی که تنها چند دقیقه یا چند ساعت پیش مرده‌اند؛ فعلا برای این الگوریتم هوش مصنوعی قابل تشخیص نیست.

میان عنبیه‌های چشم‌های یک مرده و زنده در چند ساعت اول تفاوت زیادی وجود ندارد و تحقیق حاضر نمی‌تواند برای این مسئله راه‌حلی بدهد.

این دانشمندان که از دانشگاه فناوری Warsaw لهستان هستند؛ امیداراند اسکنرهای عنبیه جدید بتوانند جلوی کلاه‌برداری و سوءاستفاده از اجزای مردگان را بگیرند و عکس‌ها و تصاویر یک مرده با زنده به راحتی تشخیص داده شوند.

مکانیزم‌های احرازهویت بیومتریک راه خود را به دستگاه‌های همراه و بسیاری از تجهیزات دیگر باز کردند و هکرها نیز دنبال روش‌هایی برای فریب و دور زدن‌شان هستند. بنابراین، بسیار مهم است که اسکنرهای اثر انگشت و چشم بتوانند میان یک امضای بیومتریک زنده با مرده تشخیص قائل شوند.

منبع

   

پستهای اخیر

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.