روبات‌های عروس دریایی می‌خواهند صخره‌های مرجانی را نجات دهند

0

صخره‌های مرجانی نیاز به توجه بیشتری دارند. گرم شدن بیش از حد زمین و افزایش دمای اقیانوس باعث از بین رفتن صخره‌های مرجانی می‌شود.

اگر برای ادامه حیات و جلوگیری از آسیب دیدن این صخره‌ها اقدامات عملی و موثری انجام نشود؛ خیلی زود کره زمین خالی از این سیستم‌های بزرگ مرجانی می‌شود.

جمع‌آوری اطلاعات و مطالعه روی آن‌ها کار آسانی نیست. در سال‌های گذشته همیشه این موضوع با مشکلاتی روبرو بوده است.

حالا، محققان دفتر تحقیقاتی دریایی دولت ایالات متحده و دانشگاه فلوریدا آتلانتیک راه‌حلی برای نجات این زیست‌گاه‌های طبیعی در اعماق قیانوس‌ها یافته‌اند.

نزدیک شدن به صخره‌های مرجانی با تجهیزات بزرگ و سنگین بسیار سخت است. ولی روبات‌هایی شبیه به عروس دریایی می‌توانند این هدف را محقق سازند. این روبات‌ها از بدنه‌ای با جنس نرم ساخته شده‌اند تا روی دیواره‌های مرجانی حرکت کرده و به آن‌ها آسیب نزنند.

این روبات‌ها می‌توانند با یک سیستم هیدرولیکی در امتداد صخره‌های مرجانی حرکت و امکان کسب اطلاعات بیشتر درباره آن‌ها را فراهم می‌کنند. این روبات‌ها می‌توانند یک اکوسیستم زیستی توده‌های مرجانی را زیر نظر بگیرند و خطر نابودی یا آسیب‌دیدگی آن‌ها را گزارش کنند.

موجودات مصنوعی در اعماق اقیانوس

پوسته بیرونی این روبات‌ها از جنس یک ماده سیلیکونی پلاستیکی است که می‌تواند فشرده شده و در عبور از شیارها و شکاف‌های بسیار تنگ به روبات کمک کنند. این پوسته بسیار نرم است و در هنگام حرکت روی مرجان‌ها آسیبی نمی‌بینند.

قرار است در فازهای بعدی این روبات‌ها به سنسورهایی برای اندازه‌گیری دمای مرجان‌ها و برخی المان‌های زیستی دیگر مانند اکسیژن مجهز شوند. همین‌طور، قرار است امکان تصویربرداری از توده‌های مرجانی فراهم شود.

ضبط صدا و ویدیو از دیگر امکانات روبات‌های عروس دریایی خواهند بود. یک ضعف و کاستی روبات‌های فعلی این است که خطر بلعیدن‌شان توسط لاک‌پشت‌ها، پستانداران دریایی و ماهی‌های بزرگ وجود دارد.

شاید بهتر باشد آژیر یا طعم‌ها و بوهای نامطبوعی به این روبات‌ها اضافه شود که توسط موجودات زنده بلعیده نشوند.

این روبات‌ها می‌توانند به دانشمندان کمک کنند تا صخره‌های مرجانی را به طور جامع‌تری بررسی و زیر نظر بگیرند و عوامل نابودی و خطرزا را شناسایی و از بین ببرند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.