اپل بازنده بزرگ جنگ اقتصادی امریکا و چین؛ ترامپ: محصولات‌تان را داخل بسازید تا مشمول افزایش تعرفه‌های گمرکی نشوند

1

موضوع افزایش تعرفه‌های گمرکی ساخت چین و پیامدهای آن برای شرکت اپل وارد فاز جدید و بسیار جدی‌تری شده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، هنگامی که دو سال پیش بر سر کار آمد؛ به شرکت‌های بزرگ امریکایی سازنده محصولات از جمله اپل توصیه کرد در خاک کشور خودشان کارخانه احداث کنند و از مونتاژ و تولید محصولات‌شان در خاک کشور چین بکاهند.

در همان زمان، اپل اعلام کرد در حال برنامه‌ریزی برای احداث سه کارخانه در خاک امریکا است. اما هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد جنگ اقتصادی میان ایالات متحده و چین این‌قدر بالا بگیرد که موجب تضعیف این شرکت شود.

ترامپ روز جمعه تهدید کرده است همه محصولات وارداتی از کشور چین را مشمول تعرفه‌های سنگین مالیاتی خواهد کرد. وی در یک توییت نوشت: «احتمال دارد قیمت محصولات اپل به دلیل تعرفه های قابل توجه که شاید به چین تحمیل شود افزایش یابد.»

رییس‌جمهور امریکا در روز شنبه نیز به شرکت اپل پیشنهاد کرد محصولات‌اش را به جای چین در خاک امریکا تولید کند. وی به طور مستقیم شرکت اپل را مخاطب قرار داد و گفت:

«یک راه‌حل ساده وجود دارد: محصولات خود را به جای چین در آمریکا تولید کنید. از همین امروز ساخت کارخانه‌های جدید را شروع کنید. این هیجان انگیز است.»

اما واقعیت این است که اپل در چند دهه گذشته چنان وابسته به کشور چین و کارخانه‌های ساخت محصولات‌اش با قیمت‌های بسیار پایین شده است که راه‌حل به این سادگی نیست.

تیم کوک، مدیرعامل اپل قبلا در واکنش به افزایش تعرفه‌های گمرکی و وارداتی محصولات تولید چین از واژه شبیه به «مالیات بر مصرف کننده» استفاده کرده بود و آن را ظالمانه و غیرمنطقی خوانده بود.

دولت ترامپ می‌خواهد افزایش تعرفه ۲۵ درصدی روی کالاهای ساخت چین اعمال کند. با اعمال این تعرفه‌های جدید، برخی از محصولات اپل مانند هوم پاد، ایرپاد و اپل واچ گران‌تر می‌شوند و زمینه تضعیف شرکت اپل و فروش کمتر آن حداقل در بازار ایالات متحده فراهم می‌شود.

اپل بسیاری از تجهیزات جانبی و اکسسوری‌های خود مانند اپل پنسل، ماوس و ترَکپَد بیسیم، کیف ها و کاورهای چرمی، برخی از آداپتورها، شارژرها، کابل ها و قطعات داخلی را در کشور چین تولید می‌کند. این محصولات هم شامل افزایش قیمت می‌شوند.

اپل بازنده بزرگ یک جنگ اقتصادی

ماه‌ها است دو کشور چین و امریکا جنگ اقتصادی بر ضد یکدیگر را آغاز کردند ولی در این مدت سعی داشتند از اعمال تعرفه‌های بیشتر به کالاهای اساسی و فناوری خودداری کنند.

حالا ترامپ با تهدید اعمال تعرفه‌های جدید بر همه کالاهای وارداتی از کشور چین؛ دردسر بزرگی برای شرکت‌هایی مانند اپل درست کرده است. اپل بارها از دولت ترامپ درخواست کرده محصولات‌اش مشمول این قوانین نشوند.

ترامپ در توییت‌های خود بارها از مشوق‌های مالیاتی به شرکت‌هایی مانند اپل در صورت تولید محصول در خاک کشور خودشان صحبت کرده است. اپل سال گذشته، یک میلیارد دلار در شرکت کورنینگ، تولیدکننده شیشه‌های محافظ نمایشگر سرمایه‌گذاری کرد و همان‌طور که اشاره شد؛ به دنبال ساخت سه کارخانه است.

تولید محصولات اپل در خاک امریکا کاهش قیمت این محصولات را در پی نخواهد داشت ولی حداقل مشمول افزایش قیمت متاثر از تعرفه‌های گمرکی نمی‌شوند.

بعید است اپل به طور کامل حاضر به کنار گذاردن کارخانه‌های چینی شود و با متحمل شدن هزینه بسیار گزافی، تمام محصولات‌اش را در کشور ایالات متحده تولید و مونتاژ کند.

به‌زودی مشخص می‌شود تهدیدهای ترامپ در حد یک سخنرانی و بلوف سیاسی است یا اینکه واقعا از محصولات اپل مالیات گمرکی ۲۵ درصد دریافت می‌شود و واکنش جدید و سریع اپل به این موضوع چیست؟

   
1 نظر
  1. حسن می گوید

    چقدر غلط تایپی تو چند خط آخر بود….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.