دبی اولین سرویس تاکسی خودران را افتتاح کرد

0

ممکن است در شهر دبی هنوز تاکسی‌ها پرواز نکنند ولی تاکسی‌های خودران در خیابان‌ها رانندگی می‌کنند.

اداره راه و حمل‌ونقل دبی (RTA) روز یک‌شنبه در خلال نمایشگاه سالیانه جیتکس از سرویس تاکسی‌های خودران شهر دبی رونمایی کرد.

به گفته مقامات RTA، استفاده از تاکسی‌های خودران در شهر دبی از همان روز افتتاحیه آغاز می‌شود و تا سه ماه آینده در بسیاری از بخش‌های مختلف شهر به کار گرفته خواهند شد.

این تاکسی‌ها از قبل برنامه‌ریزی شده و مسیر مشخصی را میان دو نقطه مبدا و مقصد حرکت می‌کنند و مسافران را جابه‌جا خواهند کرد. مثلا، فاصله یک فروشگاه تا سینما یا فاصله خانه مسافر تا فروشگاه و باز برگشت این مسیر را تردد می‌کنند.

تمام خودران و مستقل از راننده

این خودران‌ها با سرعت حداکثر ۲۰ مایل در ساعت رانندگی کرده و می‌توانند چهار مسافر را جابه‌جا کنند. در صندلی راننده نیز یک نفر برای ایمنی بیشتر می‌نشیند ولی این خودروها تماما مستقل و خودران هستند و می‌توانند بدون دخالت و نیاز به راننده انسانی، حرکت کنند.

در نمایشگاه جیتکس، این خودروها بدون راننده مورد آزمایش و نمایش عمومی قرار داده شدند تا قدرت و هوشمندی آن‌ها ارزیابی شود.

تاکسی‌های خودران دبی از شرکت مرسدس بنز با دوربین‌ها، سنسورها و سیستم LiDAR توکار در داخل خود خودرو هستند.

پروژه تاکسی‌های خودران در شهر دبی پس از پروژه تاکسی‌های پرنده افتتاح شده است. در سال گذشته، تاکسی‌های پرنده وارد مرحله آزمایشی شدند و چندین پرواز داشتند. هنوز تاکسی‌های پرنده برای استفاده عموم آماده نشده‌اند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.