تقاطع هوشمند هوندا به رانندگان می‌گوید در اطراف‌شان چه می‌گذرد

0

شرکت هوندا یک تقاطع هوشمند در بخش ماریسویل شهر اوهایو (محل تاسیسات خودروسازی این شرکت) نصب کرده است.

این تقاطع هوشمند می‌تواند با کمک یک صفحه‌نمایش به راننده‌ها اطلاع دهد که عابرپیاده‌ای در حال عبور از خیابان است یا خودرویی دارد از چراغ قرمز رد می‌کند. همین‌طور، می‌تواند گزارش بدهد یک خودروی اورژانس دارد با عجله به چهارراه نزدیک می‌شود.

این اطلاعات به راننده در تصمیم‌گیری هنگام رسیدن به چهارراه و پشت چراغ‌های راهنمایی کمک می‌کنند. در حقیقت، راننده می‌تواند اطلاعاتی از پیرامون تقاطع و چهارراه دریافت کند که به طور طبیعی و عادی متوجه‌شان نمی‌شود یا امکان دیدن‌شان را ندارد.

شرکت هوندا با نصب دوربین‌هایی بالای چراغ‌های راهنمایی نصب شده در تقاطع‌ها و خیابان‌ها، سعی کرده است عابران پیاده و خودروهای اورژانس یا غیرعادی را شناسایی و به رانندگان دیگر گزارش دهد.

هر خودرو باید به یک صفحه‌نمایش HUD (سرنام heads-up display) مجهز شده باشند تا اطلاعات دوربین‌ها را دریافت کنند. این دروبین‌ها اطلاعات را برای خودروهای دارای HUD ارسال می‌کنند. هوندا به طور آزمایشی روی ۲۰ خودرو صفحه‌نمایش‌های HUD را نصب کرده است.

یک گام کوچک برای ساخت بسترهای شهری هوشمند

البته، هوندا در فاز بعدی می‌خواهد چند صد خودرو را به این دستگاه‌ها مجهز کند. هدف اولیه شرکت هوندا، جمع‌آوری اطلاعات درباره حوادث رخ داده برای خودروها در تقاطع‌ها و چهارراه‌ها است.

هوندا در تلاش است سیستمی را توسعه بدهد که حوادث و تلفات خودروها، عابران پیاده، موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها را در چهارراه‌ها کاهش دهد.

مدیر بخش تحقیقات و توسعه هوندا در ایالات متحده می‌گوید: «نمی‌توانیم آمار تلفات وسایل نقلیه به خصوص خودران‌ها را به صفر برسانیم اما باید تلاش کنیم این حوادث کاهش پیدا کنند.»

هوندا تنها شرکتی نیست که در حال توسعه تقاطع‌های هوشمند برای سرویس‌های vehicle-to-everything خود است. چندین شرکت دیگر مانند آئودی نیز تلاش کردند چراغ‌هایی هوشمند با شمارش معکوس بسازند تا تردد خودروها را بهتر کنترل کنند.

خودروهای هوشمند و خودران‌ها کم‌کم وارد خیابان‌ها و شهرها می‌شوند. شهرها باید زیرساخت و امکاناتی هوشمند برای استفاده این خودروها داشته باشند تا آمار تصادف‌ها و تلفات کاهش پیدا کند.

تقاطع هوشمند هوندا یک گام کوچک برای ساخت بسترهایی هوشمند در شهرها است که باعث کاهش تلفات می‌شود. خود هوندا هم می‌داند هنوز راه درازی در پیش است و شاید چندین دهه طول بکشد تا شهرها و خودران‌ها بتوانند با همکاری یکدیگر سلامتی شهروندان را تضمین کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.