پیشنهاد تماشای سریال: رومانوف‌ها

2

خب، اولین بار که شنیدم آمازون سریالی به نام رومانوف‌ها آماده کرده و نخستین قسمت‌های آن پخش شده، اندکی درنگ کردم. آدم نام رومانوف‌ها را که می‌شنود یاد آخرین تزار روس، انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و کشته شدن آخرین تزار روس و خانواده‌اش می‌افتد

راستش شرح مختصر دو سه خطی سریال در سایت‌های دانلود هم بیشتر گمراه‌کننده است. آدم تصور می‌کند سریال در مورد آدم‌هایی است که با ملاحظات مادی یا برای بر هم زدن شهرت خود را راست یا دروغ منتسب به رومانوف‌ها می‌خواهند جا بزنند.

اما در واقع سریال تاکید زیادی روی این مطلب ندارد. سریال رومانوف‌ها ۸ قسمتی است و هر قسمت از آن داستان جدا و هنرپیشه‌ها و کاراکترهای جدایی دارند. در هر یکی از این داستان‌های یکی از قهرمان‌ها یکی از اعضای رومانوف‌هاست که مثل یک شهروند عادی دارد زندگی می‌کند و بحران‌هایی مخصوص به خود را دارد.

ژانر داستان هم درام است و هم کمدی. یک جورهایی داستان سریال در مورد صورت‌های مختلف تنهایی و بی‌پناهی ما آدم‌هاست. تنهایی که متاسفانه در ازدحام جمع هستند.

ما آدم‌های را می‌بینیم که برای درآمدن از تنهایی به این سو و آن سو چنگ می‌زنند و در این میان، سریال شوخی‌ها و لحظات مفرح و حتی چرخش‌های داستانی خوبی دارد.

سریال فعلا نمره ۷ در IMDB، دارد که به نظرم نمره مناسبی است. چون سریال مسلما خیلی قوی‌تر از سریال‌های تینیجری و معمولی است و در عین حال در کنار سریال‌های شاهکار رده اول هم نمی‌تواند بنشیند.

ضرباهنگ سریال سریع نیست و این هم برای شمایی که آخر شب خسته از کار روزانه می‌آیید و حوصله دنبال کردن سریال با کاراکترهای خیلی زیاد و داستان دشوار و احتمالا فلش بک و فلش فوروارد ندارید، خیلی خوب است. وسط سریال گاهی حتی می‌توانید چشم از تلویزیون بردارید و فنجانی چای و قهوه هم بنوشید. از این لحظا سریال شما را در فشار قرار نمی‌دهد.

سریال یک جاهایی به دغدغه‌های اجتماعی روز مثل برخوردهای نژادی هم گوشه‌ای می‌زند.

به هر حال سریال رومانوف از نظر من نمره قبولی می‌گیرد و سریالی نیست که از دانلود و تماشای آن پشیمان شوید. البته همه چیز سلیقه‌ای است، اما سریال رومانوف می‌تواند یک پیشنهاد خوب باشد.

   
2 نظرات
  1. سروش می گوید

    آقا دکتر شما چه علاقه عجیبی به تاریخ روسیه دارید!

  2. محمدرضا برزگری می گوید

    سلام آقای دکتر. سازنده این سریال Matthew Hoffman Weiner بخاطر ساخت سریال بسیار تحسین شده Mad Men چهره ای کاملا شناخته شده است و مهر تایید شما هم آدم را راغب می کند برود سراغ کار جدید آقای وینر. ضمنا حالا که یک سریال “آنتولوژی” (خودتان در معرفی سریال هم به اختصار اشاره کرده اید که سریالی است با داستان و کاراکترهای مجزا در هر قسمت)، بد نیست اشاره ای بکنم به سریال آنتولوژی و عالی Inside No. 9 که کار دو انگلیسی است که سالهاست با هم همکاری می کنند و تاکنون چهار فصل آن را در قسمتهای کوتاه سی دقیقه ای ساخته اند. آقای رضا حاج محمدی به تازگی در سایت زومجی به تفصیل این سریال را معرفی کرده است هرچند سریال چندین سال است که ساخته و پخش می شود و حتی هر قسمت آن مدخل و معرفیهای پرپیمان و مفصلی در ویکیپدیای انگلیسی دارد همراه با نظر منتقدان سینمایی و تلویزیونی نشریات بریتانیایی. یک مینی سریال دیگر هم به نام Informer پیشنهاد می شود که به تازگی پخش قسمت ششم و نهایی آن از بی بی سی به اتمام رسید و به بخشی از زندگی یک جوان پاکستانی – بریتانیایی می پردازد که وادار می شود بعنوان یک خبرچین (snitch) با پلیس ضد تروریسم همکاری کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.