به دنبال جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، فاکسکان در ویتنام کارخانه تولید آیفون می‌سازد

0

شرکت فاکسکان، مهم‌ترین تامین‌کننده قطعات و مونتاژ آیفون‌ تصمیم به راه‌اندازی یک کارخانه در کشور ویتنام گرفته است.

چون وضعیت اقتصادی چین ثبات و امنیت لازم را به خاطر جنگ میان این کشور و ایالات متحده از دست داده است و شرایط برای تولید مساعد نیست.

به گزارش رویترز، رسانه‌های دولتی ویتنام خبر دادند فاکسان با همکاری Hanoi People’s Committee در حال بررسی راه‌اندازی یک کارخانه ساخت آیفون در این کشور هستند.

این روزها، غالب آیفون‌های اپل توسط  دو شرکت فاکسان و پگاترون در کارخانه‌های واقع در اطراف شهرهای سنژن و شانگهای مونتاژ و تولید می‌شوند.

حجم بسیار کمی از آیفون‌ها هم در کشورهایی مانند برزیل و هند تولید می‌شوند که اپل را از پرداخت مالیات‌های زیاد معاف می‌کند. چون این محصولات تولید داخلی این کشور محسوب می‌شوند.

ساخت کارخانه در کشور ویتنام به خاطر زیرساخت‌های فقیرتر و نبود کارگر برای فاکسکان همراه با چالش‌های متعددی است اما یک روش استقلال از بازار و شرایط اقتصادی چین است. فاکسکان در گذشته با راه‌اندازی کارخانه آیفون در کشور هند، با این چالش‌ها آشنا شده است.

فرار از جنگ تعرفه‌ها

فاکسکان نگران است جنگ تعرفه‌ای میان دولت چین و ایالات متحده بالا بگیرد و اپل مجبور به عدم همکاری یا فسخ قراردادهای خود با این کشور شود.

دولت ترامپ شرکت‌هایی مانند اپل را وادار به پرداخت مالیات و هزینه‌های گمرکی بسیار زیاد و سرسامآوری کرده است تا دست از تولید محصولات‌شان در خاک کشور چین بکشند.

اخیرا دونالد ترامپ تهدید کرده بود اپل به ازای هر آیفون باید ۱۰ دلار تعرفه گمرکی پرداخت کند. این هفته، دولت چین و امریکا با هم توافق کردند به مدت سه ماه تعرفه‌های اضافه وضع شده از صادرات و واردات محصولات را دریافت نکنند ولی پس از پایان این مدت، تمامی شرکت‌ها موظف به پرداخت تعرفه‌ها هستند.

اپل به خاطر ارزان بودن تولید و مونتاژ آیفون در خاک چین با شرکت‌هایی مانند فاکسکان و پگاترون کار می‌کند ولی اگر قرار باشد هر آیفون تولید شده در خاک چین یک محصول چینی به حساب آمده و تعرفه داشته باشد؛ این همکاری به صرفه نخواهد بود.

فاکسان می‌خواهد با ساخت کارخانه آیفون در ویتنام، برای بحراتی‌تر شده روابط این دو کشور آماده باشد تا حداقل بخشی از نیازهای اپل را هنوز تامین کند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.