شورش و اعتراض کارگران کارخانه تولید آیفون در هند منجر به خسارت‌های هنگفتی از جمله سرقت هزاران گوشی آیفون شد

خرابی‌های گسترده در کارخانه شرکت تایوانی ویسترون

0

به گزارش نشریه تایمز هند، کارگران شیفت شب کارخانه تولید آیفون ویسترون دست به شورش زده و شیشه‌های کارخانه را شکستند؛ هزاران گوشی آیفون را سرقت کرده و خسارت‌هایی به خودروهای محیط اطراف وارد ساختند.

علت شورش این کارگران، عدم دریافت حقوق عنوان شده است. البته، رویترز می‌گوید کاهش حقوق این کارگران در ماه‌های اخیر نیز سبب عصبانیت و شلعه‌ور شدن آن‌ها بوده است.

قرار بوده ماهیانه ۲۸۵ دلار دستمزد به کارگران قراردادی پرداخت شود ولی شرکت ویسترون فقط ۲۱۷ دلار پرداخت کرده است و حتی در سه ماه گذشته، کاهش بیشتری داشته و به ۱۶۳ دلار در ماه رسیده است. کارگرانی که مدرک مهندسی ندارند؛ فقط ۱۰۸ دلار در ماه حقوق می‌گیرند و حتی در میان آن‌ها کارگرانی هستند که کمتر از ۱۰ دلار در ماه دریافت می‌کنند.

کارخانه ویسترون در شهر کلار هند واقع شده و یکی از کارخانه‌های اصلی تولیدکننده گوشی‌های آیفون اپل است. چند ماه پیش، شرکت تایوانی ویسترون با اپل قراردادی انعقاد کرده و پس از آن، این کارخانه در هند برای تولید آیفون و فروش آن در منطقه فعال شده است. گفته می‌شود آیفون SE در این کارخانه مونتاژ شده است.

برخی گزارش‌ها از حضور ۲ هزار کارگر در این اعتراض‌ها خبر دادند و اینکه خسارت‌های سنگینی به بخش‌های اداری مانند مبلمان‌ها و خود تجهیزات کارخانه وارد شده است. بخش‌های از خط مونتاژ به طور کامل تخریب شده و دارایی‌های کارخانه از بین رفتند. در این میان، هزاران دستگاه گوشی آیفون آماده شده نیز به سرقت رفته است.

تایمز هند خسارت‌های وارد شده را حدود ۴۳۷ کرور روپیه یا بیش از ۵۹ میلیون دلار برآورد کرده است. البته، برخی رسانه‌های دیگر گفتند این مقدار خسارت وارد نشده است و حداکثر ۷ الی ۱۰ میلیون خسارت به تجهیزات و دارایی‌های کارخانه ویسترون وارد شده است.

ویسترون برای تامین نیروی کار خود با ۶ شرکت پیمانکار در هند قرارداد بسته تا نزدیک به ۸۹۰۰ نیروی کار در کارخانه‌های خود داشته باشد. گفته می‌شود ویسترون حقوق پیمانکاران را داده است ولی به مدت سه ماه است که با کارگران قراردادی درگیری دارد و آن‌ها ابزار نارضایتی کردند.

وزیر کار و صنایع دولت هند این حشونت‌ها و شورش‌ها۷ از جمله خسارت‌هایی که به کارخانه ویسترون وارد آمده را محکوم کردند ولی این اتفاق را ناشی از ارتباط نادرست میان شرکت ویسترون، پیمانکاران و کارگران می‌دانند.

اداره کار هند با ارسال اخطاریه‌ای برای شرکت ویسترون، سه روز به آن‌ها مهلت داده است تا با همکاری پیمانکاران، حقوق معوق کارگران پرداخت شود.

اپل پس از دو روز سکوت، با ارسال ایمیلی به رسانه‌ها اعلام کرده است که تیمی از آن‌ها در میدان حضور دارند و بررسی‌ها را آغاز کردند. اپل می‌خواهد بداند شریک او در این ماجرا و پرداخت حقوق‌ها تخطی کرده است یا خیر!

اپل از سال ۲۰۱۷ مونتاژ و تولید آیفون در کشور هند را آغاز کرده است ولی این گوشی فقط ۱ درصد کل بازار اسمارت‌فون‌های هند را در دست دارد؛ چون قیمت این گوشی برای بسیاری از مردم گران و خارج از توان خرید آن‌ها است.


منبع ورج رویترز
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.