با اثر انگشت درب خودروهای هیوندای را باز و موتور را روشن کنید

1

هیوندای در نمایشگاه خودروی چین یک سیستم جدید معرفی کرد که به رانندگان اجازه می‌دهد با اثر انگشت خود قفل درب خودرو را باز کرده و آن را روشن کنند.

این سیستم برای اولین بار روی خودروی سانتافه ۲۰۱۹ رونمایی و در معرض دید عموم قرار گرفت.

به گفته هیوندای، رانندگان این خودروها ابتدا باید اثر انگشت خود را در این سیستم ثبت کنند. اطلاعات مربوط به اثر انگشت راننده به طور رمزنگاری شده ذخیره می‌شود.

علاوه بر باز کردن قفل درب خودرو و سوپاپ آن، برخی تنظیمات مانند موقعیت صندلی و آیینه‌ها نیز برای هر راننده براساس اثر انگشت آن به طور خودکار اعمال می‌شوند.

هیوندای می‌گوید در به‌روزرسانی‌های بعدی، دمای درون کابین، رطوبت و تنظیمات فرمان نیز با وارد کردن اثر انگشت شخصی‌سازی می‌شوند.

قرار است این فناوری در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به طور محدود روی برخی خودروهای عرضه شده به کشور چین نصب و راه‌اندازی شود.

این سیستم اثر انگشت می‌توان یک انگشت انسان با انگشت‌های جعلی پلاستیکی و فلزی تشخیص قائل شود.

براساس میزان سطح الکتریکی متفاوت بخش‌های مختلف یک انگشت می‌تواند تشخیص دهد این انگشت واقعا متعلق به یک انسان است یا خیر. این ویژگی برای جلوگیری از هک و سرقت خودرو لازم است.

ورود بیومتریک به خودرو

نرخ خطای این سیستم ۱ در ۵۰ هزار است. یعنی با دقتی که اپل هم در فناوری Touch ID خود استفاده کرد. دستگیره درب خودرو اثر انگشت راننده را دریافت کرده و با اثر انگشت رمزنگاری و ذخیره شده روی سیستم مطابقت می‌دهد تا قفل باز شود.

یکی دیگر از فناوری‌هایی که هیوندای به خودروهای سانتافه جدید افزوده است؛ سنسورهای هشدارکننده عقب خودرو است. این سنسور می‌تواند حضور کودک یا افرادی در پشت خودرو را تشخیص داده و به راننده هشدار دهد.

این خودرو به سیستم تشخیص صدای Baidu و شارژ بی‌سیم اسمارت‌فون نیز مجهز شده است.

اولبن بار نیست که از فناوری حسگر اثر انگشت برای روشن کردن موتور خودرو استفاده می‌شود ولی برای اولین بار شاهد استفاده از این سیستم برای باز کردن قفل درب خودرو هستیم.

در تسلا ۳ هم می‌توان از اسمارت‌فون به عنوان کلید خودرو استفاده کرد.

منبع

   
1 نظر
  1. ALOCK می گوید

    مطلب جالبی بود. قفل اثر انگشتی دیگه کم کم داره جایگزین قفل سنتی و کلید و رمز دیجیتال میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.