اولین عمل جراحی از راه دور ۵G با حمایت هواوی در چین انجام شد

0

یکی از مزایا و کاربردهای شبکه‌های موبایل ۵G، ماموریت‌های حساس و بی‌درنگ با سرعت و پهنای‌باند زیاد ولی تاخیر در حد صفر است.

یکی از این کاربردها، در حوزه پزشکی و خاصا عمل‌های جراحی از راه دور است. برای یک جراحی از راه دور باید ۴ فاکتور مهیا شود: بیمار، پزشک جراح، روبات و اتصال به اینترنت پرسرعت بدون تاخیر!

سال‌ها است که سه فاکتور اول در دسترس هستند ولی یک ارتباط مطمئن و پر سرعت بی‌درنگ مهیا نشده بود. اکنون، با عرضه شبکه‌های ۵G امکان استفاده از این ارتباطات در عمل‌های جراحی راه دور وجود دارد.

اولین عمل جراحی موفقیت‌آمیز از راه دور مبتنی بر شبکه‌های ۵G در طی روزهای گذشته توسط یک پزشک جراح چینی در استان فوجیان انجام شده است. در این جراحی، یک روبات با دو بازوی مخصوص جراحی اتاق عمل نیز شرکت داشته است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

این عمل جراحی به طور رسمی در رسانه‌های مطرح و معتبر جهانی گزارش نشده است ولی رسانه‌های چینی گزارش دادند این عمل جراحی روی یک حیوان و از فاصله ۳۰ مایلی توسط یک لینک اینترنت پرسرعت ۵G انجام پذیرفته است.

این عمل جراحی شامل برداشتن یک کبد حیوان است ک تقریبا پیچیده و سخت گزارش شده است. لینک استفاده شده در این عمل جراحی فقط ۱۰۰ میلی‌ثانیه یا ۰.۱ ثانیه تاخیر داشته که برای چنین کاربردهایی مناسب است.

شبکه ۵G هواوی با سرعت ۵ گیگابیت

در عمل‌های این چنینی روبات‌ها باید قدرت پاسخ‌گویی و سرعت عمل بسیار بالایی داشته باشند و تاخیرهای زیاد می‌تواند کل جراحی را با شکست روبرو کند.

تنها هنگامی یک پزشک جراح می‌تواند از صدها مایل دورتر اقدام به جراحی با روبات کنند و انگار در خود اتاق عمل هستند که بستر ارتباطی هیچ تاخیری نداشته باشد یا تاخیر آن بسیار پایین باشد.

گفته می‌شود شرکت هواوی بستر ارتباطی شبکه ۵G این عمل جراحی را فراهم کرده است و به همین دلیل هم خبر موفقیت‌آمیز آن چندان رسمی و رسانه‌ای نشده است. رسانه‌های چینی می‌گویند سرعت این شبکه ۵G هواوی نزدیک به ۵ گیگابیت بر ثانیه بوده است.

پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ شاهد عمل جراحی‌های از راه دور بیشتری بر بستر شبکه‌های ۵G باشیم. این گونه از عمل‌ها برای مواقع اضطراری و فاجعه‌ای بسیار مفید و نجات‌بخش خواهند بود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.