از حالا AMP گوگل، آدرس URL واقعی صفحات وب را در مرورگرهای موبایل نشان می‌دهد

  • توسط میثاق محمدی‌زاده
  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۸
  • ۱ دیدگاه

گوگل امروز در کنفرانس AMP Conf 2019 اعلام کرد بزرگ‌ترین ایراد و شکایت از سیستم AMP (شتاب‌دهنده صفحات وب در موبایل) را رفع کرده و اکنون آدرس‌های URL صفحات به طور واقعی و درست نمایش داده می‌شوند.

سه سال از راه‌اندازی AMP توسط گوگل می‌گذرد. گوگل این فناوری را برای افزایش سرعت لود صفحات وب در دستگاه‌های موبایل با بارگذاری از روی کش سرورهای خود به جای سرورهای ناشران ارایه داد.

اما مشکل بزرگی که از همان ابتدا بروز یافت؛ نمایش آدرس URL صفحات در مرورگر وب بود. گوگل در صفحات وب بارگذاری شده آدرس «google.com/amp» را به پیش‌وند آدرس اصلی اضافه می‌کرد.

این موضوع سبب می‌شد کاربرانی که به آدرس‌های منظم وب‌سایت‌ها عادت کرده‌اند؛ نتوانند به راحتی با صفحات AMP کار کنند و آدرس‌هایی متفاوت و جدید مشاهده کنند.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

گوگل اوایل امسال اعلام کرد، بیشترین بازخورد درباره سیستم AMP مربوط به موضوع آدرس‌های وب است. از آن‌جایی‌که گوگل تمایل داشت آدرس‌های URL مفهوم‌دار را استفاده و به کاربران نشان دهد؛ سعی می‌کرد در نوار جست‌وجوی گوگل اندروید و iOS، آدرس URL ناشر را هم زیر نوار آدرس اصلی نمایش دهد که رویکردی چندان جالب نبود و کاربران را بیشتر سردرگم می‌کرد.

رفع مشکل شماره یک AMP

اکنون، راه‌حل گوگل برای مرورگرهای وب و نوار آدرس‌های URL، استفاده از یک سیستم مبادله امضای دیجیتالی (Signed Exchanges) برای نمایش آدرس URL اصلی بدون در نظر گرفتن آدرس کش سرور است.

به این ترتیب، مرورگر وب فقط آدرس URL اصلی ناشر را در نوار آدرس خود نشان می‌دهد و کاربران می‌توانند آدرس‌هایی منظم و معنادار مشاهده کنند.

به این ترتیب دیگر پیش‌وند«google.com/amp» از آدرس صفحات وب حذف می‌شود؛ حتی اگر از طریق سایت گوگل وارد صفحه وب دیگری شده باشیم:

آدرس قدیم: https://www.google.com/amp/s/9to5google.com/2019/04/15/google-pixel-3-t-mobile

آدرس جدید: https://9to5google.com/2019/04/15/google-pixel-3-t-mobile

البته، هنوز می‌توان امضا و ردپای AMP را در مرورگر وب کروم دید و متوجه شد این صفحه وب توسط کش سرور گوگل بارگذاری شده است. سیستم Signed Exchanges به کوکی‌های ثالث و اطلاعات ذخیره شده هم اجازه فعالیت می‌دهد.

برای نمایش آدرس URL ناشر باید مرورگر وب، سایت ناشر و ابزار جست‌وجوی گوگل از Signed Exchanges پشتیبانی کنند. کروم دنبال ویژگی و بسته اختصاصی برای مایکروسافت اج است تا این مرورگر هم از سیستم جدید AMP پشتیبانی کند.

مدیران وب‌سایت‌ها می‌توانند با استفاده از ابزار AMP Packager در زیرساخت وب‌سایت‌شان یا درخواست از CDN سایت برای استفاده از AMP Signed Exchanges به ویژگی جدید دسترسی پیدا کنند.

گوگل امروز اعلام کرد شرکتی مانند Cloudflare سیستم مبادله امضای دیجیتالی Signed Exchanges را به طور رایگان به مشتریان خود عرضه می‌کند. نتایج جست‌وجوی Search AMP نیز به طور خودکار به Signed Exchanges لینک می‌شوند.

منبع

نظرات

  1. گوگل یک شرکت همیشه در حال تغییرات خوبه . واقعا این رویه آزاردهنده بود .

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.