فونت بسیار قدیمی و محبوب «هلوتیکا» بازطراحی و به‌روزرسانی شد تا در اندازه و شکل‌های متنوع قابل استفاده باشد

0

هلوتیکا یکی از قدیمی‌ترین فونت‌‌ها در جهان است که در سال ۱۹۵۷ خلق شد. این فونت محبوبیت بسیار زیادی دارد و گرافیستی نیست که با آن آشنایی نداشته باشد.

هنوز ما این فونت را روی تیشرت‌ها یا برخی تابلوهای راهنمایی و رانندگی، ایستگاه‌های مترو و غیره می‌بینیم.

اما فونت هلوتیکا مشکلاتی دارد که باعث می‌شوند همه‌جا از آن استفاده نشود. برخی مواقع بسیار ساده است یا برای استفاده روی بنرها و فضاهای بسیار بزرگ چندان مناسب نیست. از سوی دیگر، در فاضهای کوچک از جمله صفحه‌نمایش‌ها کارکترهای آن اصلا کیفیت لازم را ندارند و ناخوانا هستند. فراموش نکنید که این روزها چقدر ما با صفحه‌های کوچک کار داریم.

این محدودیت‌ها باعث شدند موسسه Monotype که صاحب فونت هلوتیکا است؛ دو سال گذشته را روی بازطراحی و تغییر و اصلاح حروف و کارکترهای آن صرف کند. نتیجه، فونتی به نام Helvetica Now است که در آستانه گرفتن مجوز و استفاده همگانی است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

فونت Helvetica Now در دو تایپوگرافی طراحی شده است. هنگامی که تمام کارهایی که می‌شود با این فونت جدید انجام داد را مشاهده کنید؛ پی خواهید برد چرا دو تایپوگرافی از این فونت داریم.

تقریبا فونت Helvetica Now سه نسخه از هلوتیکا به دست می‌دهد. نسخه «Micro» برای صفحه‌نمایش و فضاهای کوچک است. نسخه «Display» برای نمایش و بزرگ دیده شدن عبارت‌ها و جملات است و نسخه «Text» نیز بیشتر برای استفاده در اندازه استاندارد فونت‌ها است. هر سه نسخه در فاصله و کشیدگی حروف تفاوت‌هایی دارند تا خواناتر باشند.

این نسخه‌ها مشکل عدم خوانایی ده ساله فونت هلوتیکا را حل کرده و فاصله کارکترها از هم مناسب‌تر می‌شود.

با مراجعه به سایت Helvetica Now می‌توانید تغییرات فونت هلوتیکا را در نسخه‌های جدید مشاهده کنید. به وضوح فاصله حروف از هم، شکستگی‌های بیشتر حروف، قوس‌های کم و نازک و خوانایی آن‌ها در نمایش‌های مختلف بهتر شده است. شما می‌توانید در این سایت، فونت جدید را در اندازه‌های مختلف مشاهده یا خودتان حروف و جملاتی را نوشته و مقایسه کنید.

موسسه Monotype می‌گوید با نسخه‌های micro و display و text می‌توانید هر چیزی را نوشته و پوشش دهید.

چندین ویرایش در طول تاریخ و اکنون بهترین‌ آن‌ها

Helvetica Now اولین به‌روزرسانی بزرگ فونت هلوتیکا نیست. در طول این سال‌ها چندین بار دستخوش تغییرات و دگرگونی‌هایی شده است. در سال ۱۹۸۳ نسخه دیجیتالی ان به نام Neue Helvetica عرضه شد.

Monotype با ایجاد تغییراتی در Neue Helvetica نسخه جدیدی به نام Helvetica Neue ساخت که برای استفاده کاربران در ابزارهای دیجیتالی مناسب بود. همان فونتی که اپل برای مدت کوتاهی در iOS و MacOS استفاده کرد تا فونت تایپوگرافی San Francisco ساخته شد.

در حقیقت، طی سال‌های اخیر شرکت‌های زیادی مانند اپل، گوگل، ایربی‌ان‌بی و حتی کوکاکولا نسخه‌هایی دستکاری و ویرایش شده از فونت هلوتیکا را توسعه دادند که عمدتا یک نسخه مشابه هلوتیکای اصلی بودند.

احتمالا بیشتر از کاربران، طراحان و گرافیست‌ها از نسخه‌های جدید فونت هلوتیکا استقبال خواهند کرد و با آن‌ها دیوانه می‌شوند. تغییرات صورت گرفته فقط برای خوانایی بیشتر نیست و زیباشنایی شگفت‌انگیزی با خود به همراه دارد.

مثلا، به طرز نوشته حروفی مانند «G» یا «U» توجه کنید که بسیار زیباتر از نمونه اصلی هلوتیکا هستند؛ انگار که برای طراحی تایپوگرافی‌های هنری ساخته شدند. احتمالا فونت هلوتیکا بیشتر از هر زمان دیگری در طراحی‌ها استفاده شود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.