زمان کوچ به یک مرورگر وب حریم خصوصی فرا رسیده است: معرفی ۵ مرورگری که بالاترین محافظت را از فعالیت‌های آنلاین شما دارند

مرورگرهای وب وارد یک میدان جنگ جدید شده‌اند: حریم خصوصی کاربران!

فایرفاکس ابزار Enhanced Tracking Protection را به یک ویژگی پیش‌فرض تبدیل کرده است. اپل همچنان به دنبال افزایش حریم خصوصی کاربران است و روی ویژگی‌های بهبود حریم خصوصی مرورگر سافاری تمرکز دارد و مردم هم بیش از هر زمان دیگری می‌خواهند بدانند کدام اطلاعات‌شان در وب ردیابی می‌شود.

اگر برای شما هم حریم خصوصی و ردیابی آنلاین اهمیت ویژه‌ای یافته است؛ زمان مناسبی برای کوچ به یک مرورگر امن و خصوصی است. چون چندین گزینه بسیار خوب خواهید یافت که می‌توانند مرورگر پیش‌فرض شما باشند.

این‌ها مرورگرهای وبی هستند که حریم خصوصی کاربران را در صدر اولویت‌های خود قرار دادند:

DuckDuckGo (اندروید، آی‌او‌اس، افزونه دسکتاپ)

یک موتور جست‌وجوی ضدگوگل و دقیقا در نقطه مقابل گوگل قرار دارد. این موتور جست‌وجو به صورت یک مرورگر وب موبایل برای پلتفرم‌های اندروید و آی‌او‌اس طراحی شده است.

نه تنها وقتی آنلاین هستید؛ محافظت بهتری از شما می‌کند؛ بلکه به شما اطلاعاتی درباره ردیاب‌های آنلاین و سایت‌هایی که مسدود شده‌اند؛ در اختیار شما قرار می‌دهد.

مرورگر DuckDuckGo به طور کامل مبتنی بر اتصالات HTTPS است. هر صفحه‌ای که در این مرورگر لود می‌شود؛ دارای سطحی از امنیت است تا بررسی شود چگونه می‌تواند از اطلاعات شما محافظت کند.

برای محافظت از حریم خصوصی کاربران، تمام کوکی‌هایی که به دنبال شناسایی شما یا ردگیری دستگاه‌تان هستند را بلوکه کرده و حتی یک اسکن و رتبه‌بندی از سایت‌ها براساس حفظ حریم خصوصی کاربران می‌دهد.

شما می‌توانید در پایان هر نشست، به طور خودکار برگه‌ها و اطلاعات وارد شده در این مرورگر را پاک کنید یا به طور دستی و عمیق‌تری این اطلاعات را برای یک برگه و سایت حاص از بین ببرید. حتی می‌توانید با استفاده از یک شمارنده، تاریخچه وب‌گردی خود را به طور مرتب پاک‌سازی کنید تا هیچ ردی از فعالیت‌های آنلاین شما باقی نماند.

برای مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم دارای یک افزونه است که دقیقا کاری مشابه خود مرورگر در دستگاه‌های موبایل انجام می‌دهد. به این ترتیب، مجبور نیستید مرورگر دسکتاپ مورد علاقه خود را رها کنید ولی با استفاده از DuckDuckGo حریم خصوصی خود را افزایش می‌دهید. در این افزونه هم وضعیت سایت‌ها از نظر حریم خصوصی رتبه‌بندی و به کاربر گزارش می‌شوند. همین‌طور، تلاش می‌شود فعالیت ردیاب‌ها کنترل و مسدود شود.

نکته مهمی که باید درباره مرورگر DuckDuckGo و افزونه آن گفت؛ سادگی استفاده و کاربری است. شما واقعا نیازی به نصب چیزی اضافه‌تر برای افزایش حریم خصوصی ندارید ولی در عوض از یک سطح ایمنی و حفاظتی خوبی برخوردار می‌شوید.

Ghostery (اندروید، آی‌او‌اس، افزونه دسکتاپ)

پس از نصب اپلیکیشن Ghostery روی اندروید یا آی‌او‌اس، می‌توانید شروع به بلوکه کردن تبلیغات یا کوکی‌های ردیاب در هر برگه مرورگر کنید.

همانند مرورگر موبایل DuckDuckGo، به شما امکان مشاهده ردیاب‌ها در هر وب‌سایت و بعد بلوکه کردن‌شان را می‌دهد. افزون بر این، به شما می‌گوید در هر وب‌سایت چه تعداد ردیاب نصب شده است و کدام وب‌سایت‌ها از نظر حریم خصوصی رفتار بهتری دارند.

اگر یک وب‌سایت مورد علاقه‌تان را پیدا کردید که مملو از ردیاب در هر بخشی (فروشگاه، مدیاپلیر، وب‌گردی و …) است؛ می‌توانید تصمیم بگیرید ردیاب‌ها و فناوری‌های مرتبط با آن را در کدام بخش مسدود کنید تا بتوانید هنوز از این وب‌سایت بازدید و برگه آن باز بماند.

این مرورگر هم دارای افزونه‌هایی برای مرورگرهای وب دسکتاپ معروف دارد تا بتوانید از قابلیت‌های نسخه موبایل روی دسکتاپ هم سود ببرید. خود Ghostery با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند تصمیم بگیرد کدام کوکی‌های ردیاب را مسدود و کدام‌ها را باز بگذارد.

قدرت ابزار Ghostery کمی عمیق‌تر و پیشرفته‌تر از DuckDuckGo است. بنابراین؛ اگر می‌خواهید نظارت و کنترل بیشتری روی ردیاب‌های هر سایت داشته باشید؛ بهتر است از Ghostery استفاده کنید.

Brave (اندروید، آی‌او‌اس، ویندوز و مک‌او‌اس)

مرورگر Brave یکی از پروژه‌های آقای «برندن ایچ»، یکی از توسعه‌دهنده‌های فایرفاکس موزیلا است و ماموریت‌اش دور نگه داشتن شما از هر گونه ردگیری در دنیای وب و یافتن روش‌های بهتری برای نمایش تبلیغات و خدمات به شما است. همان‌طور که می‌دانید این دوگانه هنوز کاملا با هم سازگار نیستند.

درباره قدرت و اثربخشی فناوری بلوکه‌سازی ردیاب‌های این مرورگر هیچ شکی نیست. این اپلیکیشن مرورگر به طور پیش‌فرض تبلیغات را مسدود می‌کند و محدودیت‌هایی برای سایت‌هایی ایجاد کرده که می‌خواهند از طریق کوکی‌ها و اسکریپت‌ها، اطلاعات و فعالیت‌های آنلاین شما را ردیابی کنند.

شما به طور دستی هم می‌توانید کوکی‌ها، ردیاب‌ها، اسکریپت‌ها و هرگونه فناوری دیگر ردگیری را مسدود کنید. حتی می‌توانید تلاش برای شناسایی دستگاه شما را هم مسدود کنید اما برخلاف مرورگرهایی مانند DuckDuckGo و Ghostery جزییات زیادی درباره وضعیت سایت‌ها و ردیاب‌هایی که متوقف شدند؛ به شما نشان داده نمی‌شود.

این مرورگر سعی می‌کند حملات فیشینگ را هم در وب‌سایت‌ها با استفاده از رمزنگاری HTTPS متوقف کند. در حقیقت، Brave یک نرم‌افزار کاملی برای حریم خصوصی است که می‌خواهد تعادلی میان سادگی و قدرتمندی ایجاد کند.

فایرفاکس (اندروید، آی‌او‌اس، ویندوز و مک‌او‌اس)

همان‌طور که ذکر شد؛ فایرفاکس به طور پیش‌فرض کوکی‌های شخص ثالث را مسدود می‌کند. این‌ها کدهایی هستند که عمدتا تبلیغات‌دهنده‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر درباره کاربران درون وب‌سایت‌ها قرار می‌دهند.

فایرفاکس به شما اطلاعات درباره ردیاب‌ها و کوکی‌ها هر سایت هم می‌دهد و می‌گوید کدام‌ها را مسدود کرده است. شما می‌توانید به سادگی مجوزهای دسترسی به میکروفون و موقعیت مکانی خود را مدیریت کنید.

تمام ویژگی‌های بالا روی نسخه‌های دسکتاپ فایرفاکس در دسترس هستند و هنوز این قابلیت‌ها به نسخه موبایل راهی پیدا نکردند. البته، فایرفاکس را روی هر پلتفرمی نصب کنید؛ مجموعه‌ای از ویژگی‌ها متمرکز شده روی حریم خصوصی برای مدیریت تبلیغات و کوکی‌ها دارید.

شما روی موبایل می‌توانید کوکی‌ها را کنترل و مسدود کنید یا اینکه اطلاعات وارد شده در هر بازه زمانی را پاک‌سازی و از بین ببرید.

برای دسترسی به حفاظت و مسدودسازی بیشتر تبلیغات می‌توانید اپلیکیشن Firefox Focus را برای اندروید و آی‌او‌اس نصب کنید. این اپ یک نسخه از فایرفاکس اصلی بدون همه ویژگی‌ها و امکانات کامل این مرورگر تا بتوانید سریع‌تر روی حریم خصوصی تمرکز کنید و اولویت اصلی شما باشد.

فایرفاکس دسکتاپ و موبایل یک تجربه دلنشین از تعادل‌سازی افزایش حریم خصوصی و راحتی کاربری به دست می‌دهند. غالب کاربرانی که می‌خواهد یک سطح حریم خصوصی بالاتری نسبت به مرورگرهای وب معمولی از جمله گوگل کروم داشته باشند؛ سراغ فایرفاکس می‌آیند.

شما با نصب فایرفاکس، این شانس را هم دارید که از امکانات جالب دیگری مانند هماهنگ‌سازی رمزعبورها و افزونه‌ها در نسخه‌های موبایل و دستکتاپ سود ببرید.

سافاری (آی‌او‌اس، مک‌او‌اس)

اپل همچنان مشغول افزودن فناوری‌های ضدردیاب به مروگر سافاری با هر بار عرضه نسخه جدیدی از iOS و macOS است. بزرگ‌ترین مشکل و محدودیت سافاری این است که برای کاربران ویندوزی و اندرویدی یک گزینه قابل انتخاب نیست.

سافاری قبلا اعلام کرده با کوکی‌های شخص ثالثی که ردیاب هستند یا می‌خواهند اطلاعات کاربر روی چندین سایت را جمع‌آوری کنند؛ مبارزه خواهد کرد. همین‌طور، فناوری‌های شناسایی دستگاه کاربر یا ابزارهای پیکربندی شده روی دستگاه‌های موبایل و دستکتاپ کاربر برای نظارت بر فعالیت‌های آنلاین او را مسدود می‌کند.

در آینده‌ای نزدیک، این کنترل و مسدودسازی ردیاب‌ها با عرضه iOS 13 و macOS Catalina در پاییزماه افزایش هم خواهد یافت. حتی اگر شما بخواهید با یک رمزعبور ضعیف وارد سایتی شوید؛ هشدار داده خواهد شد.

اپل بارها وعده داده در سافاری کمترین جمع‌آوری اطلاعات کاربران را انجام دهد و همین مقدار اطلاعات بسیار هم روی دستگاه کاربر ذخیره شوند و سمت سرور نیایند.

مرورگر سافاری هم مانند بسیاری از محصولات اپل، یک تجربه زندگی منحصربه‌

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.