حریم خصوصی در دنیای آنلاین-بخش سوم: امنیت تماس‌های تلفنی و ایمیل

3

در قسمت قبلی ابزارهایی را برای حفظ امنیت و حریم خصوصی در حین وبگردی و گفت‌وگوهای آنلاین معرفی کردیم. در این بخش در مورد دو ابزار دیگر صحبت خواهیم کرد که امنیت دو شیوه بسیار پرکاربرد از ارتباطات را تامین خواهند کرد.

SsecurityCover

VoIP رمزنگاری شده؛ امنیت تماس‌های تلفنی

به جای برقراری تماس‌های تلفنی معمول که به سادگی قابل شنود هستند، می‌توانید با استفاده از اینترنت و برقراری یک تماس VoIP رمزنگاری شده، امنیت مکالمات‌تان را حفظ کنید. فناوری‌هایی که برای رمزنگاری تماس‌های اینترنتی به کار می‌روند و میزان امنیتی که فراهم می‌کنند به شدت متنوع و متفاوت است.

بسیاری از تلفن‌های اینترنتی مشهور و ابزارهای کنفرانس ویدیویی نوعی از رمزنگاری را پشتیبانی می‌کنند، اما در بیشتر مواقع این رمزنگاری دسترسی فراهم آورنده خدمات VoIP‌ را به اطلاعات شما محدود نمی‌کند. به عنوان مثال هنگ‌اوت‌های گوگل با رمزنگاری دربرابر شنود (توسط کسی که به شبکه شما نفوذ کرده است) محافظت می‌شوند، اما گوگل به سادگی می‌تواند آن‌ها را رمزگشایی کرده و ضبط کند. نرم‌افزارهای معمول نظیر اسکایپ و وایبر هم در عمل همین سطح از رمزنگاری را فراهم می‌کنند. این نوع رمزنگاری درواقع رمزنگاری تبادل داده است و نه رمزنگاری کامل مبدا تا مقصد. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که شرکت‌های فراهم‌کننده خدمات مجبور شوند که جاسوسی شما را بکنند.

ZRTP

البته برنامه‌های VoIP با رمزنگاری مبدا تا مقصد نیز وجود دارد. بسیاری از این ابزارها از فناوری‌ای استفاده می‌کنند که ZRTP نامیده می‌شوند. نمونه‌ای از این ابزارها که ما هم خیلی به آن علاقه‌مندیم، ردفون (RedPhone) محصول Moxie Marlinspike است. این ابزار در حال حاضر برای اندرویید عرضه می‌شود. البته نرم‌افزار انحصاری سایلنت سیرکل (Silent Circle) هم اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

redPhone

درست مانند چت، در این مورد هم تنها زمانی می‌توانید ارتباط امنی داشته باشید که طرف مقابل شما هم از نرم‌افزارهای مناسب استفاده کند.

PGP ابزار امنیت ایمیل

نرم‌افزارهای سازگار با PGP اجازه می‌دهند ایمیل‌های‌تان را رمزنگاری کنید. البته در صورتی که از برنامه‌های مدیریت ایمیل استفاده کنید و نه از سیستم‌های مبتنی بر وب. نسخه اصلی فناوری PGP‌ که کاربران مستقل و منفرد را هدف گرفته است، GnuPGP است که یک پیاده‌سازی آزاد و اپن‌سورس از این فناوری است.

pgp

البته برای کاربرانی که تاکنون از فناوری‌های رمزنگاری استفاده نکرده‌اند، منحنی یادگیری PGP شیب بسیار زیادی دارد، چرا که لازم است کاربران به صورت دستی کلیدهای رمزنگاری را ایجاد، مدیریت و تبادل کنند. (آموزش مفصل نحوه استفاده از این فناوری را می‌توانید در این‌جا ببینید)

در بخش بعدی از ابزارهایی صحبت خواهیم کرد که موقعیت مکانی کاربر را مخفی می‌کنند و از سوی دیگر سرویس‌های ابری را معرفی می‌کنیم که امنیت و خصوصی ماندن داده‌های شما را تضمین می‌کنند.

 
3 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  عالی!
  و ممنون

 2. بهروز می گوید

  سلام

  خیلی ممنون بابت مطلبتون

  اگر ممکنه راجع به بحث GnuPGP و پیاده سازی اون بیشتر صحبت کنید چون علاوه بر مهم بودن آن مطالب کمی هم در موردش نوشته شده است.

  با تشکر

 3. آموزش آنلاین می گوید

  .اقعا آموزش جالبی بود.روز به روز تعداد وسایل همراه زیاد می شه بدون اینکه به امنیت اونها توجه کنیم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.