دانشگاهی در انگلیس شبکه‌های اجتماعی دانشجویان را برای جلوگیری از خودکشی پایش می‌کند

یک دانشگاه در انگلیس می‌خواهد با استفاده از تحلیل داده‌ها مانع خودکشی دانشجویان شود.

دانشگاه نورثامبریا با همکاری چند شرکت و سازمان نزدیک به خود می‌خواهد اطلاعاتی از حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی دانشجویان جمع‌آوری کند تا یک ابزار هشدار اولیه (Early Alert Tool) طراحی کند.

اگر این دانشگاه موفق به ساخت این ابزار شود؛ می‌تواند دانشجویان دارای شرایط روحی بحرانی را شناسایی کند تا اقدامات لازم صورت گیرد.

در بیانیه مطبوعاتی دانشگاه نورثامبریا آمده، در حال حاضر اطلاعاتی مانند حضور در سخنرانی‌ها و فعالیت‌های عمومی، استفاده از کتابخانه یا وضعیت تحصیلی و رتبه آن‌ها برای دریافت مشکلات بالقوه روحی دانشجویان استفاده می‌شود.

اما بودجه‌هایی در این دانشگاه به تصویب رسیده است تا توسعه‌دهنده‌ها بتوانند از اطلاعات بیشتری استفاده کنند. غالب دانشجویان از شبکه‌های اجتماعی بیشتر از کتابخانه‌های دانشگاه استفاده می‌کنند. توسعه‌دهنده‌ها می‌خواهند به الگویی برای بهره‌برداری اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی دانشجویان برسند.

حل مسئله پیچیده خودکشی با کلان داده

دانشگاه نورثامبریا در بیانیه مطبوعاتی خود مشخص نکرده است چه نوع اطلاعاتی از حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری می‌کند ولی یک منبع نزدیک به دانشگاه می‌گوید این عملیات می‌تواند به نفع دانشجویان باشد و حتی حافظ حریم خصوصی آن‌ها است.

قرار است این اطلاعات دانشجویان به شدت محافظت شده و حریم خصوصی آن‌ها تحت تاثیر قرار نگیرد. طراحان این برنامه از دانشجویان می‌خواهند داده‌های خود را به اشتراک بگذارند.

اگر این برنامه نتایج موفقیت‌آمیزی در جلوگیری از خودکشی دانشجویان داشته باشد؛ دانشگاه‌های دیگر بریتانیا هم می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند. دیگر دانشگاه‌ها هم به دنبال راه‌کارها و ابزارهایی برای جلوگیری از خودکشی هستند.

خودکشی یک فرآیند پیچیده روانی است که از روی علایم ظاهری قابل تشخیص نیست و ابزارهای کلان داده با پایش مستمر اطلاعات و بعد تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌توانند به الگویی درست برای تشخیص آن برسند.

در ایران هم دانشگاه‌ها با مسئله خودکشی دانشجویان روبرو هستند و یکی از طرح‌های آن‌ها زیر نظر گرفتن شبکه‌های اجتماعی آن‌ها برای پیشگیری و جلوگیری است. البته، این نظارت بر شبکه‌های اجتماعی به صورت دستی و انسانی صورت می‌گیرد.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.