گوگل در حال راه‌اندازی شبکه اجتماعی دیگری به نام Shoelace است؛ اتصال مردم به یکدیگر براساس علاقه‌مندی‌های مشترک

0

شاید هیچ شرکتی به اندازه گوگل تجربه ناموفق راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی نداشته باشد. از اورکات و گوگل پلاس بگیرید تا Schemer و چندین پروژه کوچک و بزرگ دیگر که همگی شکست خوردند.

اما گوگل اصرار به داشتن یک شبکه اجتماعی اختصاصی دارد. گوگل همه‌چیز دارد جز یک شبکه اجتماعی و حیف است میلیاردها کاربر اینترنت روزانه از سرویس‌ها و محصولات گوگل استفاده کنند ولی در یک شبکه اجتماعی عضو نباشند.

پس، چندان غافل‌گیرکننده نیست که بشنویم گوگل توسعه و راه‌اندازی آزمایشی یک شبکه اجتماعی به نام Schemer را آغاز کرده است. سایت تک‌کرانچ خبر داده تیم توسعه Area 120 در حال آزمایش و بررسی شبکه اجتماعی شولیس هستند.

ایده این شبکه اجتماعی اندکی با شبکه‌های اجتماعی دیگر متفاوت است و روی ارتباط افراد و آشنا کردن‌شان با افراد جدید تمرکز ندارد. بلکه حلقه اتصال و نزدیکی کاربران در شبکه اجتماعی شولیس، علاقه‌مندی‌ها آن‌ها است برنامه‌ریزی‌ها و ملاقات‌ها راحت‌تر صورت گیرد.

از دیگر تفاوت‌های شبکه اجتماعی آزمایشی جدید گوگل با شبکه‌های اجتماعی شناخته شده کنونی، کنترل و مدیریت دستی آن‌ها توسط تیم‌هایی از نیروهای انسانی است.

معمولا ربات‌ها در شبکه‌های اجتماعی کنترل همه‌چیز را برعهده دارند ولی در شولیس محتواهای پیشنهادشده را مدیران این شبکه دستی انتخاب می‌کنند. این بدان معنی است که طرح رشدی که گوگل برای این شبکه‌ی اجتماعی در نظر گرفته، به نقش مدیران سایت وابسته است.

فعلا نسخه تحت وب ندارد

به نظر می‌رسد شولیس به مفهوم شبکه اجتماعی Schemer بسیار نزدیک باشد. Schemer در سال ۲۰۱۱ توسط گوگل راه‌اندازی شد و بعد از ۳ سال شکست خورد. در Schemer کاربر با ارسال دعوت‌نامه، می‌توانست فهرستی از کارهای دلخواه خود را ایجاد کند. همه این فعالیت‌ها بر بستری اجتماعی‌ به‌وجود می‌آمد که «حلقه» نامیده می‌شد؛ اما بعدها به‌جای واژه‌ی «حلقه» از واژه‌ی «اسکیم» استفاده کردند.

شاید گوگل با رفع برخی از مشکلات و نقص‌های Schemer از جمله مشکل ایجاد روابط داخلی قوی، سعی در ارایه شولیس بر اساس این پلتفرم باشد.

شبکه اجتماعی شولیس به طور آزمایشی در محدوده شهر نیویورک راه‌اندازی شده و برخی گروه‌های منتخب می‌توانند در آن عضو شده و با یکدیگر برحسب علاقه‌مندی‌های خود ارتباط بگیرند.

به نظر می‌رسد گوگل این پروژه را به طور کاملا محتاطانه‌ای پیش می‌برد و می‌خواهد نتایج راه‌اندازی اولیه و محدود آن را بررسی و بعد برای دسترسی عمومی برنامه‌ریزی کند.

سایت تک‌کرانچ می‌گوید این شبکه اجتماعی جدید گوگل فعلا برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS عرضه شده و نسخه وب ندارد.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.