هواوی به‌زودی فناوری اختصاصی نقشه‌برداری و مسیریابی خودش را برای توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن رونمایی می‌کند

0

هواوی در حال توسعه سرویس نقشه‌برداری برای رقابت با گوگل مپس است. این خبر را رسانه دولتی China Daily چین فاش کرده ولی می‌گوید راهی که هواوی در پیش گرفته متفاوت از چیزی است که تصور می‌کنید.

ظاهرا این سرویس برای استفاده از توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزاری ارائه می‌شود. به این معنی که نرم‌افزارهایی که از خدمات ناوبری یا درخواست خودرو و پیک استفاده می‌کنند؛ می‌توانند از فناوری نقشه‌برداری اختصاصی هواوی استفاده کنند و دیگر نیازی به ساختن نقشه خودشان نداشته باشند.

یکی از اعضای اجرایی هواوی به خبرگزاری China Daily گفته است این سرویس نقشه‌برداری به نام Map Kit، یک سرویس ناوبری خیابانی قابل استفاده در اپلیکیشن‌ها است. این فناوری می‌تواند به طور بی‌درنگ و آنلاین شرایط ترافیکی خیابان‌ها را در اپ نشان دهد.

همچنین، این مقام اجرایی اظهار داشته این سرویس از «نقشه‌برداری واقعیت افزوده» (augmented-reality mapping) پشتیبانی می‌کند. دقیقا نمی‌دانیم نقشه‌برداری واقعیت افزوده چه کاری انجام می‌دهد؛ شاید شبیه به قابلیت AR گوگل باشد که اخیرا به گوگل مپس افزوده شده و مسیرها را در دنیای واقعی برای شما نشانه‌گذاری می‌کند.

هواوی برای جمع‌آوری داده‌های خود به سرویس‌های نقشه‌برداری محلی متصل می‌شود. چندی پیش، هواوی اعلام کرد با شرکت Yandex، غول سرویس‌های اینترنتی روسی برای تهیه نقشه‌هاو اجرای API نقشه‌برداری همکاری می‌کند.

افزون بر این، یک مدیر مخابراتی گفته است هواوی دارای ایستگاه‌های پایه مخابراتی (telecom base stations) است که می‌توانند اطلاعات کاملی از وضعیت خیابان‌ها توسط موقعیت‌یاب‌های ماهواره‌ای دریافت کنند. هواوی از این ایستگاه‌ها برای تکمیل اطلاعات نقشه‌برداری بی‌درنگ خود استفاده می‌کند.

از سوی دیگر، گزارش شده است هواوی با Booking Holdings همکاری می‌کند. شرکت خدمات مسافرتی Booking Holdings از گوگل مپس برای ارائه خدمات مسافرتی آنلاین خود استفاده می‌کند و احتمالا یک مشتری Map Kit خواهد بود.

قدرت‌نمایی جدید هواوی

هواوی برای رقابت با گوگل مپس و دیگر سرویس‌های نقشه آنلاین و مسیریابی، باید متحمل هزینه‌های زیادی شود و نیاز به سرمایه‌گذاری عظیمی است. گوگل مپس که اکنون موفق‌ترین سرویس نقشه آنلاین در جهان است؛ پس از سال‌ها توسعه و سرمایه‌گذاری از جمله خرید شرکت ویز در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۹۹۶ میلیون دلار به این نقطه رسیده است.

اپل هم در سال ۲۰۱۲ سودای ورود به بازار نقشه‌ها و مسیریابی آنلاین را کلید زد و تا کنون در حال توسعه و بهبود نقشه‌های خود است. شرکت‌های دیگری مانند نوکیا هم تلاش‌هایی برای ارایه سرویس‌های نقشه‌برداری آنلاین صورت دادند ولی هیچ‌یک به اندازه گوگل مپس موفق نبوده است.

هواوی پس از تحریم‌های امریکا، در حوزه‌های مختلفی در صدد نشان دادن قدرت و انگیزه‌اش است تا اعتماد به نفس سران کاخ سفید را متزلزل کند و نشان بدهد بدون همکاری با شرکت‌های فناوری امریکایی می‌تواند به راهش ادامه دهد.

هواوی در حالی که هنوز مجوز استفاده از سیستم‌عامل اندروید را دارد؛ سیستم‌عامل اختصاصی HarmonyOS را برای اسمارت‌فون‌ها و دستگاه‌های هوشمند رونمایی کرد و اولین محصولات مبتنی بر آن وارد بازار شدند.

در گزارش خبرگزاری دولتی China Daily چین اشاره شده سرویس نقشه Map Kit در ماه اکتبر رونمایی می‌شود و از همان روز در ۱۵۰ کشور و به ۴۰ زبان قابل استفاده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.