گوشی ایرانی مورد حمایت دولت با قیمت یک و نیم میلیون تومان توسط اپراتورها و به صورت باندل عرضه می‌شود

0

چندی پیش وزیر ارتباطات در پست اینستاگرامی از آزمایش گوشی جدید ایرانی خبر داد. در آن زمان، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره شرکت تولیدکننده این گوشی و مدل آن در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد.

امروز، محمدجواد آذری جهرمی در گفت‌وگو با روزنامه ایران، اطلاعات بیشتری درباره طرح حمایت از تولید گوشی ایرانی با قابلیت نصب سیستم‌عامل بومی داد.

به گفته وزیر ارتباطات، دولت در تلاش است یک گوشی ایرانی مناسب با قیمت یک و نیم میلیون تومان وارد بازار داخلی کند تا برخی مشکلات این حوزه رفع شوند. نمونه‌های اولیه این گوشی ساخت داخل آماده شده و تست‌های اولیه نیز پشت‌سر گذاشته شده‌اند.

وزیر ارتباطات می‌گوید طی یک فراخوان اینستاگرامی، صد گوشی به صد کاربر برای آزمایش تحویل داده شده و ازشان خواسته شد در یک صفحه نظر خود را درباره‌اش بنویسید. اکنون، صد صفحه گزارش درباره صد مشکل این گوشی دریافت شده که به شرکت سازنده ارجاع و ازشان خواسته شده است این مشکلات را رفع کنند.

آذری جهرمی می‌گوید در مذاکره با سازنده گوشی ایرانی، تاکید شده اگر این مشکلات رفع شوند؛ دولت آماده حمایت ویژه از آن برای ورود به بازار داخلی است.

حمایت ویژه‌ای که جهرمی از آن صحبت به میان می‌آورد؛ به این صورت است که دولت قصد دارد تا این گوشی‌ها را با کمک اپراتورها به صورت باندل عرضه کند و منابع مالی این طرح حمایتی را نیز از پست بانک تامین کند.

وزیر ارتباطات امیدواری زیادی دارد اپراتورها در این طرح همکاری کنند و گوشی ایرانی با قیمت مناسب را به کاربران داده و هزینه آن را روی قبض تلفن همراه و به صورت اقساط و خرد بگیرند.

این روش به افرادی که توان مالی خرید یک گوشی جدید را ندارند؛ کمک شایانی خواهد کرد. آن‌ها صاحب یک گوشی نسبتا میان‌رده شده ولی پول آن را اقساطی می‌پردازند. در این صورت، بازار داخلی و ساخص‌های توسعه فناوری در حوزه موبایل هم رشد خواهد کرد.

اپراتورها قسطی پول گوشی را بگیرند

به گفته وزیر ارتباطات، پس از بروز مشکلاتی در ایران مانند مشکلات ارزی و شرایط تحریم، زنجیره تامین تلفن همراه در کشور دچار اختلال شده و قیمت تلفن همراه به شدت افزایش یافت.

در حال حاضر، بسیاری از مردم با گوشی‌های صفحه‌نمایش شکسته کار می‌کنند؛ چون توان خرید گوشی جدید را ندارند. به گفته آذری جهرمی، آمارها نشان می‌دهد که شاخص توسعه فناوری به ویژه در بخش تلفن همراه رو به افول است و دچار افت شده است.

این گوشی ایرانی که برخی از رسانه‌ها آن را با نام «آریا» از شرکت جی‌ال‌ایکس (GLX) می‌دانند و برخی دیگر «پارس ۱» می‌خوانند؛ از نصب سیستم‌عامل بومی حمایت می‌کند ولی به گفته وزیر هیچ اجباری در آن نیست و کاربران می‌توانند هنوز از اندروید استفاده کنند.

گفته می‌شود شرکت GLX این گوشی ایرانی مدنظر دولت را با همکاری چند شرکت ایرانی دیگر تولید خواهد کرد. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند این گوشی وارد بازارهای داخلی شده است ولی استقبال چندانی ازش نمی‌شود.

هنوز اطلاعات جزئی و کاملی درباره این گوشی ساخت داخل متشر نشده است و نمی‌دانیم از نظر مشخصات سخت‌افزاری، امکانات دوربین و نرم‌افزارها در چه سطحی است.

تا کنون، در چندین مقطع دولت به حمایت از تولید گوشی تلفن همراه در داخل کشور برخاسته و حتی نمونه‌هایی تولید و عرضه شده ولی هیچ‌یک راه به جایی نبردند و نتوانستند اندک سهی از بازار بزرگ موبایل در ایران به دست بیاورند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.