فایرفاکس ۶۹ با مسدودکننده پیش‌فرض کوکی‌های شخص ثالث و کریپتوماینینگ عرضه شد

0

بنیاد موزیلا نسخه ۶۹ مرورگر فایرفاکس را برای پلتفرم‌های ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و آی‌او‌اس عرضه کرد.

فایرفاکس ۶۹ به طور پیش‌فرض از ابزارهای ردیاب کوکی‌های شخص ثالث و مسدودکننده حملات کریپتوماینینگ (cryptomining) استفاده می‌کند و کارایی آن روی ویندوز ۱۰ بهبود داده شده است. همین‌طور، مصرف باتری آن روی مک او اس بهتر شده و پیش از اجرای یک فایل فلش از کاربر اجازه می‌گیرد.

هم‌اکنون، فایرفاکس ۶۹ دسکتاپ برای دانلود روی سایت Firefox.com آماده است. کاربرانی که دارند از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنند هم به طور خودکار می‌توانند به نسخه جدید به‌روزرسانی کنند. نسخه اندروید فایرفاکس ۶۹ به آرامی روی گوگل پلی برای کاربران سراسر جهان در دسترس قرار می‌گیرد.

به گفته موزیلا، فایرفاکس حدود ۲۵۰ میلیون کاربر فعال دارد که این موضوع باعث شده یک پلتفرم مهم برای توسعه‌دهنده‌های وب به شمار بیاید.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

بهبود قابلیت Tracking Protection

موزیلا برای اولین بار از ویژگی Tracking Protection در فایرفاکس ۴۲ رونمایی کرد که در نوامبر ۲۰۱۵ عرضه شد. در آن نسخه فایرفاکس، استفاده از این ویژگی تنها در حالت خصوصی (Private mode) امکان‌پذیر بود.

از آن زمان تا کنون، موزیلا به مرور ویژگی Tracking Protection را بهبود داده و از یک ابزار در سایت و محدود به ابزاری پیش‌فرض در تنظیمات و عمومی تبدیل کرده است. فایرفاکس ۶۳ با Enhanced Tracking Protection، مسدودکننده کوکی‌ها و دسترسی‌های ردیاب‌های شخص ثالث به فایل‌های ذخیره شده محلی منتشر شد. فایرفاکس ۶۵ که در ماه ژانویه عرضه شد نیز با ابزار جدید کنترلی Content Blocking و تنظیمات جدیدی همراه بود.

اکنون، در فایرفاس ۶۹ شاهدیم که ابزار ردیاب کودکی‌های شخص ثالث به عنوان یک تنظیم در حالت Standard ویژگی Enhanced Tracking Protection قرار دارد. این ابزار می‌تواند ردیاب‌های کوکی بیش از ۲۵۰۰ دامنه را شناسایی و بلوکه کند؛ بدون اینکه کاربر در این موضوع دخالتی داشته باشد یا اینکه بخواهد کاری انجام دهد.

موزیلا اعلام کرده بود کاربرانی که از فایرفاکس استفاده می‌کنند؛ در چند ماه آینده می‌توانند از ابزار Enhanced Tracking Protection به طور پیش‌فرض بهره ببرند که اکنون زمانش فرا رسیده است.

قابلیت «محافظت بهبودیافته ردگیری» به صورت یک نماد سپر در نوار آدرس ظاهر می‌شود. هنگامی که روی آن کلیک می‌کنید؛ Content Blocking باز خواهد شد و سپس می‌توانید تنظیمات کوکی‌ها را مشاهده کنید. در بخش Blocking Tracking Cookies، شرکت‌های و سایت‌هایی نشان داده می‌شوند که کوکی‌های و ردیاب‌های آن‌ها توسط فایرفاکس بلوکه شده است. این ویژگی بیشتر روی ردیاب‌ها و کوکی‌های شخص ثالث تمرکز دارد تا از جمع‌آوری اطلاعات کاربر برای مقاصد بازاریابی جلوگیری کند.

کریپتوماینینگ و اثر انگشت

موزیلا به عنوان بخشی از ویژگی‌های امنیتی و محافظتی جدید فایرفاکس، امکان مسدودسازی حملات و هک‌های کریپتوماینینگ را در فایرفاکس ۶۹ فراهم کرده است. در حملات کریپتوماینینگ، یک شخص از پردازنده سیستم کاربر برای ماینینگ استفاده می‌کند و یک اثر انگشت می‌سازد که این اثر انگشت دیجیتالی می‌تواند فعالیت‌های کاربر روی وب را رصد کند.

موزیلا آزمایش این ویژگی جدید را در آوریل امسال شروع کرد و به صورت یک گزینه اختیاری در فایرفاکس ۶۷ قرار داد. کاربران فایرفاکس می‌توانند به این ابزار جدید با کلیک روی آیکون «i» در نوار آدرس و بعد کلیک روی چرخ دنده سمت راست و زیر گزینه Content Blocking دسترسی پیدا کنند. روش دیگر، وارد به بخش تنظیمات و Preferences، بعد Privacy & Security و در نهایت Content Blocking است.

در این بخش باید روی گزینه Custom زده و گزینه‌های Cryptominers و Fingerprinters را بررسی کنند. البته، هر دو این ویژگی‌ها به طور پیش‌فرض روی فایرفاکس‌های قبلی فعال نیستند ولی در فایرفاکس ۶۹ به طور پیش‌فرض تیک خورده و فعال شده‌اند. در واقع، بخشی از تنظیمات استاندارد ابزار Blocking Tracking Cookies هستند.

فایرفاکس ۶۹ در بخش تنظیمات Strict می‌تواند اثر انگشت‌های دیجیتالی روی سیستم را شناسایی و بلوکه کند. قرار است در نسخه‌های بعدی فایرفاکس، این ویژگی نیز به طور استاندارد و پیش‌فرض فعال باشد.

همان‌طور که اشاره شد؛ فایرفاکس ۶۰ به جز مسدودسازی خودکار و پیش‌فرض کوکی‌ها و کریپتوماینرها، بهبودهایی هم در نسخه‌های دسکتاپ و موبایل داشته است. مثلا، در نسخه دسکتاپ امکان بلوکه کردن خودکار ویدیو و صدا را دارد؛ کارایی این مرورگر در ویندوز ۱۰ بهبود یافته و مصرف باتری روی مک او اس بهتر شده است.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.