با این اپلیکیشن انواع سرطان پوست را در مراحل اولیه و با دقت ۹۵ درصد تشخیص می‌دهید

0

وقت آن است که به گوشی تلفن همراه خود اعتماد کنید و کارهای مهم‌تری با آن انجام دهید. مثلا، می‌توانید برخی بیماری‌ها را با اسمارت‌فون خود تشخیص دهید و بعد به پزشک مراجعه کنید.

اپلیکیشنی به نام SkinVision ادعا می‌کند با دقت بسیار بالایی سرطان پوست را تشخیص می‌دهد. این اپلیکیشن برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS منتشر شده و به کاربران اجازه می‌دهد پوست خود را در بازه‌های زمانی مختلف آزمایش و ردگیری کنند.

این برنامه به درخواست کاربران یک عکس از لکه‌های پوستی می‌گیرد و در مدت زمان بسیار کم ۳۰ ثانیه‌ای با الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مورد ارزیابی و تحلیل قرار می‌دهد. نتایج ارزیابی لکه پوستی هم با وضعیت ریسک کم، کم با نشانه‌هایی مثبت و زیاد نشان داده می‌شوند.

این برنامه با بررسی انواع علایم و الگوهای تشخیص سرطان پوست مانند رنگ، اندازه، عدم تقارن پوست، لبه‌های لکه غیرعادی، الگوهای نامنظم و غیره سعی می‌کند با دقت ۹۵ درصد به کاربران بگوید در معرض سرطان پوست هستند یا خیر.

هنگامی که اپلیکیشن SkinVision نگرانی‌هایی درباره تشخیص سرطان پوست ایجاد کند و به کاربر بگوید با ریسک بالا است؛ باید به پزشک مراجعه کرده و مورد مشاوره قرار بگیرد.

سخنگوی اپلیکیشن SkinVision به رسانه‌ها می‌گوید این نرم‌افزار نمی‌خواهد سرطان پوست را تشخیص دهد بلکه فقط یک ارزیابی و توصیه خطرپذیری به کاربر خواهد داد. در واقع، هدف این نرم‌افزار کمک به کاربران و هدایت آن‌ها به سوی متخصصان در زمان مناسب است. ان‌ها می‌خواهند ار مراجعه مرتب مردم به متخصصین پوست جلوگیری کنند و فشار روی سیستم پزشکی برای تشخیص سرطان پوست را کاهش دهند.

مشاهده لکه‌های پوستی یکی از رایج‌ترین دلایل مراجعه مردم به پزشک‌های عمومی و متخصصان پوست است. درصد بسیار بالایی از این مراجعه‌ها هم فقط یک لکه و ضایعه خوش خیم است.

کمک به تشخیص زودهنگام انواع سرطان پوست

اپلیکیشن SkinVision امیدوار است این مراجعه‌های غیرضروری را کاهش دهد و مردم حق ویزیت‌های کمتری بپردازند و از وقت خود بهتر و مفیدتر استفاده کنند. از آن سو، وقت پزشکان و متخصصان بیشتر آزاد شده تا روی بیماران واقعی تمرکز کنند.

یکی دیگر از اهداف این نرم‌افزار، تشخیص به موقع و در مراحل اولیه سرطان پوست است که هزینه‌های درمانی بسیار پایین‌تری نسبت به مراحل آخر و پیشرفت این بیماری دارد. اگر مردم بتوانند در همان مراحل اولیه سرطان پوست، بیماری خود را تشخیص داده و زیر نظر متخصصین قرار گیرند؛ هم هزینه کمتری می‌پردازنده و هم درگیر درمان‌های سخت و شدیدی مانند ایمونوتراپی نمی‌شوند.

در مطالعه اخیری که در ژورنال European Academy of Dermatology and Venereology منتشر شده است؛ محققان مدعی هستند این اپلیکیشن را به طور کامل مورد آزمایش قرار دادند و می‌تواند نقش مهمی در تشخیص زودهنگام سرطان پوست داشته باشد.

آن‌ها دریافتند SkinVision با دقت و توانایی ۹۵.۱ درصد می‌تواند شایع‌ترین سرطان‌های پوست را شناسایی کند. در حالی‌که سرطان‌ها ویژگی‌های متفاوتی با هم دارند و گاهی اوقات تشخیص درست آن‌ها بسیار سخت است ولی باز هم این اپ می‌تواند یک سیستم هشداردهنده موثر برای مردم باشد.

هنوز راه زیادی باقی مانده است تا ماشین‌ها جایگزین پزشکان در تشخیص و شناسایی بیماری‌ها شوند اما اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی SkinVision یک نمونه خوب از این مسیر است. مردم می‌توانند با اسمارت‌فون‌های خود بیشتر مراقب وضعیت بهداشتی خود باشند و برخی بیماری‌ها مانند سرطان پوست را در همان مراحل اولیه تشخیص دهند.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.