اولین اپلیکیشن تشخیص چهره افراد و اجسام یا «شازم تصویری» با دقت ۹۹ درصد برای اسمارت‌فون‌ها منتشر شد

1

همیشه فناوری تیغ دو لبه است. بستگی دارد چطور ازش استفاده کنید و چه دیدگاهی نسبت به آن داشته باشید.

بدون شک اپلیکیشن Blippar نیز داستانی این‌چنین دارد و می‌تواند یک ابزار خطرناک و تهدیدکننده زندگی شخصی هر فردی محسوب شود یا برعکس یک نرم‌افزار بسیار مفید و کاربردی برای شناخت دنیای اطراف باشد.

یک شرکت لندنی فعال روی فناوری‌های واقعیت افزوده؛ اپلیکیشن Blippar را توسعه و عرضه کرده است. این اپلیکیشن؛ در حقیقت و به طور ذاتی یک موتور جست‌وجو و شناسایی محیط اطراف است.

با استفاده از دوربین گوشی‌ها، فناوری واقعیت افزوده و این اپلیکیشن می‌توان درباره هر شی و کالایی اطلاعاتی به دست بیاورید یا آن جسم را بررسی و نام، شرکت سازنده، قیمت و تصاویر دیگرش را روی اینترنت پیدا کنید.

مثلا می‌توانید گوشی‌تان را روبروی یک خودرو بگیرید و تمام اطلاعات مرتبط با آن را ببینید یا عکس خودرو را اسکن کرده و سریعا در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید و حتا برای خرید این خودرو وارد سایت فروشنده آن شوید.

اما شاید جذابیت این اپلیکیشن در شناسایی چهره افراد باشد. این اپلیکیشن می‌تواند با یک سیستم تشخیص چهره و بانک اطلاعاتی از چهره‌های افراد؛ فرد مورد نظر را به درستی تشخیص دهد.

اپلیکیشن Blippar دقیقا می‌تواند سناریوهایی که مدت‌ها است در ذهن‌مان نقش بسته را پیاده‌سازی کند. مثلا در خیابان از کنار فردی عبور می‌کنید و توجه‌تان جلب می‌شود و چهره او برایتان آشنا است. کافی است با اپ Blippar چهره‌اش را در بانک اطلاعاتی و اکانت‌های اجتماعی جست‌وجو کنید.

شناسایی غریبه‌ها

در یک میهمانی هستید و می‌خواهید درباره یک فرد اطلاعات بیشتری کسب کنید یا شبکه‌های اجتماعی و دیگر عکس‌های او را پیدا کنید.

پشت چراغ قرمز هستید و یک فرد سرشناس هنری را پشت فرمان یک خودروی شیک گران قیمت می‌بینید ولی اسم‌اش یادتان نمی‌آید.

تا کنون چهره بیش از ۴۰۰ هزار نفر از جمله افراد مشهور دنیا، بازیگرها، سیاسی‌ها، خواننده‌ها، افراد معروف در دنیای اینترنت و غیره به بانک اطلاعاتی چهره‌های این نرم‌افزار افزوده شده‌اند و این عملیات به سرعت در حال پیشرفته است.

سیستم تشخیص چهره Blippar بسیار دقیق است و ۹۹.۶۷ درصد چهره افراد را به درستی شناسایی می‌کند. این اپلیکیشن می‌تواند برادرهای دو قلو را هم به درستی از یکدیگر متمایز کند. برای نمونه، دوقلوهای معروف اولسون (هنرپیشه آمریکایی) را صحیح شناسایی کرده است.

 

خوب نظرتان درباره این اپلیکیشن چیست؟ ازش خوش‌تان می‌آید یا ترس به سراغ‌تان آمده است و از امروز در هر جمع و دعوتی؛ مواظب هستید کسی اسمارت‌فون‌اش را سمت شما نگرفته باشد؟

البته؛ فعلا دیتابیس این نرم‌افزار کوچک و محدود است ولی به‌زودی و با رواج استفاده ازش و افزوده شدن کاربران بیشتر و حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی؛ پیدا کردن هر فردی در سراسر دنیا کار چندان سختی نخواهد بود.

یک سناریو دیگر برای استفاده از این نرم‌افزار؛ در کاربری‌های پلیسی، امنیتی و شناسایی چهره یا جلوگیری از تقلب و تغییر چهره است.

منبع

 
1 نظر
  1. آرمیشا می گوید

    به نظر می رسه دنیای اپلیکیشن های واقعیت مجازی در حال ترسیم مرزهای تازه ای در زندگی انسان ها هستش. تا دو یا سه سال دیگه اینگونه اپلیکیشن ها در موضوعاتی مثل دوستیابی، پزشکی و کسب و کار هم بسیار کارآمد خواهند بودو البته قبل از همه اونها کنترل امنیتی روی کاربران رو به حداکثر خواهد رسوند که این خودش شمشیر دولبه هستش.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.