بررسی انواع شبکه‌های ۵G و مقایسه تفاوت‌های آن‌ها؛ گوشی شما به کدام‌یک متصل می‌شود؟

2

موج شبکه‌های ۵G در دنیا آغاز شده و احتمالا تا سال ۲۰۲۰ به گوش همه مردم دنیا می‌رسد. همه تشنه هستند درباره نسل پنجم شبکه‌های موبایل بیشتر بدانند و چیزهای جدیدی بشنوند.

عرضه آیفون‌های ۲۰۲۰ با مودم ۵G و پرچم‌دارهای اندرویدی با تراشه مرکزی اسنپدراگون ۸۶۵ که باز یک مودم ۵G به صورت SoC دارد؛ یعنی افراد بیشتری می‌توانند در سال آینده به شبکه‌های فایو جی متصل شوند.

با فراگیر شدن شبکه‌های ۵G که به حق، سریع‌تر از شبکه‌های ۴G و ۴G-LTE هستند و وعده تاخیر بسیار ناچیز در حد صفر را دادند؛ وقت‌اش رسیده شناخت بیشتری درباره انواع این شبکه‌ها و مقایسه آن‌ها داشته باشیم.

چون بسیاری از کاربران تصور می‌کنند فقط یک شبکه ۵G با مشخصات و استاندارد مشخص و یکسان در سراسر دنیا هست. این تصور باطل است چون هم‌اکنون اپراتورهای موبایل بزرگ ایالات متحده مانند تی-‌موبایل، ورایزون، AT&T، اسپرینت و غیره؛ علاوه بر اینکه نام‌های متفاوتی مانند Ultra-Wideband یا ۵G+ و nationwide و True Mobile 5G برای شبکه‌های خود انتخاب کردند؛ از مشخصات و فرکانس‌های رادیویی کاملا متفاوتی هم برخوردار هستند که شاید گوشی ۵G شما یا گوشی که در آینده خریداری می‌کنید؛ بدان‌ها متصل نشوند.

شاید نام‌های مختلف برای شبکه‌ ۵G و مشخصات گوناگونی که اپراتورها اعلام کردند؛ برای شما کمی گیج‌کننده و سردرگم‌کننده باشد ولی به طور کلی باید شبکه‌های ۵G را به دو دسته اساسی تقسیم‌بندی کرد: باندهای رادیویی فرکانس پایین/متوسط و امواج میلی‌متری به نام mmWave هم شناخته می‌شوند.

فایوجی مبتنی بر فرکانس‌های پایین/متوسط عمدتا به فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز اطلاق می‌شود ولی داستان امواج میلی‌متری به کل چیز دیگری است و فرکانس‌های رده بالایی هستند که برای اولین بار در شبکه‌های موبایل استفاده می‌شوند.

هر دو نوع شبکه ۵G سرعت و پهنای‌باندی بیشتر از ۴G دارند ولی نکته اساسی اینجا است که تلفن همراه شما از کدام‌یک پشتیبانی می‌کند؟ مثلا، شایعه شده است آیفون‌های جدید اپل در سال آینده فقط از یک طیف فرکانس‌های ۵G پشتیبانی می‌کنند یا هم‌اکنون برخی از گوشی‌های رده بالای دنیا که با پشتیبانی از ۵G عرضه شدند؛ قابلیت اتصال به برخی اپراتورها را ندارند.

در ادامه به بررسی مختصر هر دو نوع فرکانس‌ها و شبکه‌های ۵G پرداخته و کمی درباره تفاوت‌های آن‌ها صحبت می‌کنیم:

قابل اعتماد و قدیمی: باندهای فرکانس پایین و متوسط

اگر بخواهیم با شایعات اعتماد کنیم؛ باید گفت ارزان‌ترین آیفون‌های ۵G سال آینده فقط از این طیف فرکانس‌های شبکه‌های نسل پنجم موبایل پشتیبانی می‌کنند. باندهای رادیویی فرکانس پایین و متوسط سابقه طولانی در صنعت موبایل و مخابرات داشته و قبلا هم برای انتقال دیتا استفاده شدند.

این امواج که زیر ۶ گیگاهرتز هستند؛ گستره وسیعی‌تری دارند یا به عبارت دیگر برد موثر طولانی‌تری خواهند داشت ولی قدرت و پهنای‌باند آن‌ها پایین است که باعث می‌شوند شبکه‌های ۵G مبتنی بر امواج میلی‌متری از آن‌ها سریع‌تر باشند.

افرادی که در نزدیکی آنتن‌های این فرکانس‌های باشند؛ بدون نیاز به فرستنده یا تقویت‌کننده میانی قادر به استفاده از اینترنت با سرعت بالایی خواهند بود. در واقع، یک پیاده‌سازی روی شبکه‌های موبایل ۴G با استانداردهای جدید است. توسعه این شبکه‌ها آسان‌تر و سریع‌تر است. به همین خاطر، اپراتوری مانند تی-موبایل سراسر کشور امریکا را در بازه‌ای کم زیر پوشش شبکه ۵G برده است. در این شبکه‌ها از نظر تئوری‌، صدها میلیون کاربر می‌توانند همزمان کار کنند.

سرعت این نوع ۵G در بهترین حالت به مرز ۳۰۰ الی ۴۰۰ مگابیت عملی می‌رسد در حالی‌که سرعت شبکه‌های ۴G اپراتورهایی مانند اسپرینت نهایتا ۱۰۰ مگابیت است. بنابراین؛ هنوز سریع‌تر و بهتر از شبکه‌های ۴G هستند و به راحتی می‌توانید فیلم و سریال‌های شبکه نتفلیکس را استریم یا پخش ویدیوی ۴K داشته باشید.

بزرگ‌ترین مزیت شبکه‌های ۵G زیر ۵ گیگاهرتز، دسترس‌پذیری و قابلیت اطمینان‌پذیری بالای آن‌ها است. اگرچه سرعت کمتری دارند ولی دامنه بیشتری داشته و شهرهای بیشتری زیر پوشش آن قرار می‌گیرند.

سریع اما ناقص: امواج میلی‌متری

از همان نخستین روزهای توسعه شبکه‌های فایوجی، بحث استفاده از امواج میلی‌متری برای رسیدن به پهنای‌باند و سرعت بیشتر مطرح شد. امواجی که در دنیای موبایل و مخابرات برای انتقال دیتا بی‌سابقه و کاملا بکر هستند.

هم‌اکنون، برخی از اپراتورهای موبایل دنیا مانند ورایزون در برخی مناطق، تی‌-موبایل و AT&T شبکه‌های ۵G خود را مبتنی بر mmWave راه‌اندازی کردند. البته، این اپراتورها شبکه‌های فایوجی زیر ۶ گیگاهرتز هم دارند یا اینکه فقط در بخشی از شهرها دسترسی به فایوجی میلی‌متری وجود دارد.

براساس تست‌های سرعت صورت گرفته در سایت سی‌نت، سرعت شبکه‌های ۵G مبتنی بر امواج میلی‌متری AT&T به مرز ۱.۸ گیگابیت می‌رسد که چندین برابر حداکثر سرعت باندهای رادیویی فرکانس پایین/متوسط است.

شایعه است آیفون‌های گران‌قیمت ۲۰۲۰ مبتنی بر این نوع ۵G عرضه می‌شوند.

اما امواج رادیویی میلی‌متری دارای سرعت و پهنای‌باند بالایی هستند ولی به همان اندازه برد کوتاه و ضعیفی دارند. یعنی به علت دامنه محدودتر نسبت به فرکانس‌های زیر ۶ گیگاهرتز، نیاز به تقویت‌کننده‌ها و فرستنده‌های بیشتر دارند.

وقتی یک آنتن را در منطقه‌ای از شهر قرار می‌دهید؛ لزوما همه افراد ساکن در آن منطقه نمی‌توانند به ۵G وصل شوند و باید فرستنده‌های بیشتری در نقاط کور یا نقاطی که موانع هستند نیز استقرار پیدا کنند. این نوع ۵G به شدت در مقابل ساختمان‌های بلند و بتنی ضخیم، ساخت‌وسازهای فولادی عظیم و موانع دیگر فیزیکی ضعیف است.

البته، فناوری با گذشته زمان بهتر می‌شود و شاید در آینده برخی از مشکلات شبکه‌های ۵G میلی‌متری برطرف شود. در حال حاضر، این شبکه‌ها بیشتر برای مصارف خانگی یا محدود در یک شعبه و محوطه مانند دانشگاه مناسب هستند. چون افراد با مسافت کم می‌توانند به اینترنتی سریع دسترسی داشته باشند.

ورایزون یکی از اپراتورهایی است که سرویس ۵G خانگی خود را با همین تصور آغاز کرده است.

همه‌چیز به مودم دستگاه شما مربوط است

از کجا بفهمیم گوشی ما یا اسمارت‌فونی که می‌خواهیم سال آینده بخریم؛ از کدام نوع ۵G پشتیبانی می‌کند؟

همه‌چیز به مودم ۵G نصب شده روی گوشی بستگی دارد. مثلا، برخی از مودم‌های ۵G اینتل فقط از امواج زیر ۶ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند. تراشه‌های جدید کوالکام و هواوی از هر دو فرکانس‌های ۵G پشتیبانی به عمل آورده و در نهایت نباید دغدغه‌ای وجود داشته باشد.

اگر این روزها قصد خرید یک گوشی ۵G دارید؛ حتما باید مشخصات مودم آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید با کدام اپراتورها کار می‌کند.

منبع

 
2 نظرات
  1. سروش می گوید

    کاربری بود.

  2. آیدین می گوید

    مقاله خیلی خوبی بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.