جرج واشنگتن که بود؟

0

«جرج واشنگتن» را بنیان گذار ایالات متحده آمریکا می نامند. او در ۲۲ فوریه ۱۷۳۲ میلادی در ایالت ویرجینیا چشم به جهان گشود. پدر وی، «آگوستین واشنگتن»، در نیروی هوایی ناخدا بود و زمانی که جرج فقط ۱۲ سال داشت، درگذشت.

جرج در دوران کودکی نتوانست از تحصیلات خوبی برخوردار شود. در جامعه آن زمان ویرجینیا آموختن سوارکاری و اداره مزرعه و املاک از اهمیت بیشتری برخوردار بود. جرج برای اداره املاکی که از پدرش به ارث برده بود، حساب و مطالبی در مورد مساحی آموخت. واشنگتن جوان در سال ۱۷۵۲ میلادی به درجه سرگردی در ارتش ویرجینیا رسید و مأموریت یافت که به جنگ فرانسویان برود. فرنسویان در اطراف رودخانه اوهایو مستقر شده بودند و مهاجران انگلیسی را مجبور به ترک سرزمینهای متعلق به انگلستان می کردند.

مدتی بعد، هنگامی که ژنرال «بارادوک» برای جنگیدن با فرانسویان اعزام شد، جرج به کمک او رفت. ولی بارادوک کشته شد و جرج ۲۳ ساله به خاطر شجاعت فراوانی که در طول جنگ از خود نشان داد، به سمت فرماندهی نیروهای ایالت ویرجینیا برگزیده شد. جرج واشنگتن حاضر بود برای دفاع از آمریکا هر چه را که لازم است فدا کند. در سال ۱۷۷۵ میلادی اختلاف بین انگلستان و مهاجران ساکن آمریکا به نبرد منتهی شد. واشنگتن به سمت فرماندهی ارتش انقلابی ۱۳ ایالت برگزیده شد. این جنگ چندین سال به طول انجامید؛ ولی سرانجام به شکست منجر شد. این بزرگترین موفقیت واشنگتن بود. در سال ۱۷۸۹ میلادی ایالت استقلال یافته متحد شدند و ایالات متحده آمریکا پایه ریزی شد. جرج واشنگتن به عنوان نخستین رئیس جمهور این کشور نوپا انتخاب شد. پایتخت جدید ایالات متحده آمریکا نیز به افتخار او واشنگتن نام گرفت. واشنگتن در سال ۱۷۹۲ میلادی برای دومین بار رئیس جمهور شد؛ ولی از پذیرش این سمت برای بار سوم خودداری کرد.

جرج واشنگتن در ۱۴ دسامبر ۱۷۹۹ میلادی چشم از جهان فرو بست. روز تولد او در ایالات متحده آمریکا تعطیل رسمی است.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.