فیلم آنان در شب می‌رانند – They Drive by Night (1940)

0

کارگردان: رائول والش

بازیگران: جرج رافت، آن شریدان، آیدا لوپینو، هامفری بوگارت، گیل پیج و آلن هیل.

سیاه و سفید، ۹۳ دقیقه.

«جو» (رافت) و «پل» (بوگارت) «فابرینی»، دو برادر که راننده کامیون هستند، با مشقت و سرسختی قصد دارند روی پای خود بایستند، اما مخاطرات جاده و تنگناهای مالی تمامی ندارند. «جو» با دختری به نام «کیسی هارتلی» (شریدان) آشنا می شود و به او دل میبازد. پس از اینکه کامیون شان طی سانحه‌ای درب و داغان می شود، «پل» یک دستش را از دست می دهد و خانه نشین می شود و «جو» می رود تا برای دوست قدیمی اش، «اد کارلسن» (هیل) کار کند اما همسر او، «لانا» (لوپینو) جز اغوای «جو» به هیچ چیز نمی‌اندیشد و حتی برای رسیدن به او – که حاضر به پذیرش «لانا» نیست- شوهرش را به کام مرگ می فرستد و حادثه قتل را تصادف جلوه می دهد.

«لانا» از «جو» می خواهد تا شریک او در اداره مؤسسه حمل ونقل شوهرش باشد. اما وقتی از رابطه «جو» و «کیسی» مطلع می شود، تاب و طاقت را از کف میدهد و تصمیم میگیرد جنایتش را فاش کند و «جو» را هم با خود به ورطه رسوایی و کیفر بکشاند…

در سرآغاز دهه ۱۹۴۰ ، دوره ای که والش فیلم های درخشانش را یکی پس از دیگری می ساخت؛ این یکی حاوی تصویر زنده و واقع گرایانه ای از زندگی رانندگان کامیون در جاده ها بود. امیدها، آرزوها، جدایی ها و دل باختگی های شان و جاده ای که پایداری و هشیاری آنان را تا حد مرگ محک می زند.

رافت، در نقش اصلی، نمونه حرفه ای مصمم والش است و شریدان جفت حاضر جواب و مناسبی برای او است.

بوگارت یک سال بعد در سی‌برای مرتفع والش ستاره می شود، اما لوپینو به راستی مخوف است: جانشینی شهری برای خطرات جاده، زنی دام گستر که باز و بسته شدن درهای اتوماتیک او را به قتل و سپس جنون سوق می دهد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.