تصاویر زیبایی از یک دایره المعارف قرن نوزدهمی از جانداران آبزی سد بزرگ مرجانی

0

آیا ما به اندازه کافی خودمان را در رشته خودمان وقف دانش کرده‌ایم؟

این سوالی است که وقتی بیوگرافی کوتاه ویلیام ساویل کنت را می‌خواندم به نظر رسید.

او در دهم جولای سال ۱۸۴۵ متولد شد و زندگی تیره و تار و پر از آسیب خود را با دلمشغولی با زیست‌شناسی، رنگی کرد.

ارنست هکل را شاید برخی از شماها بشناسید. اما ویلیام ساویل کنت را کمتر کسی به یاد می‌آورد.

او در یک خانواده پرجمعیت به دنیا آمد و وقتی فقط ۷ سالش بود، مادرش را از دست داد. پدرش هم رابطه عاشقانه خودش را با پرستار بچه‌ها، پنهان نمی‌کرد. او از این پرستار بچه، صاحب ۳ فرزند دیگر داشت.

نوجوان بود که شبی از شب‌ها متوجه ناپدید شدن برادر ناتنی‌اش شد. او را کمی دورتر، در حالی که فوت شده بود و روی کالبدش، چند جای زخم کارد بود، پیدا کردند.

اول کارآگاهان اسکاتلند یارد به پدرش مشکوک شدند، اما کمی بعد آزادش کردند و بعد شک متوجه خواهر ۱۶ ساله شد.

او یک مرحله زندانی و بازجویی شد و با فشار افکار عمومی آزاد شد. اما ۵ سال بعد کارآگاهی که روی این پرونده وسواس پیدا کرده بود، دوباره او را دستگیر کرد و از او اعتراف گرفت و سرانجام خواهر او به ۲۰ سال زندان محکوم شد. این مطلب در نشریات آن زمان، سر و صدای زیادی به پا کرد و خیلی‌ها از جمله چارلز دیکنز، نسبت به صحت این اعترافات ابراز شک و تردید کردند.

در چنین شرایطی بود که کودکی و نوجوانی و سال‌های آغازین جوانی ویلیام ساویل کنت شکل گرفت. اما او از ژرفای فقدان و خشونت و شرم، سر بلند کرد و به دانش زیست‌شناسی رو آورد و زیر نظر تی اچ هاکسلی، که استاد و مرشدش شد، پیشرفت کرد.

در این پست صفحاتی از یک کتاب زیبای قرن نوزدهی را با هم مرور می‌کنیم که زیر نظر ویلیام ساویل کنت منتشر شده است.

در اینجا طراحی‌هایی زیبا از موجودات سد بزرگ مرجانی را می‌بینید که به مجموعهٔ بسیار بزرگی از آبسنگ‌های مرجانی گفته می‌شود که در شرق کشور استرالیا و در اقیانوس آرام قرار گرفته‌اند. «دیواره بزرگ مرجانی» بزرگ‌ترین مجموعهٔ صخره‌های مرجانی در دنیا به‌شمار می‌آید. این کتاب در سال ۱۸۹۳ منتشر شد.

کیفیت چاپ کتاب را نگاه کنید. نزدیک به ۱۳۰ سال پیش و چنین کیفیتی؟

در این کتاب عکس‌های سیاه و سفید این زیست‌شناس چاپ شده بود. طراحی‌ها البته توسط دو هنرمند همکار او انجام شده‌اند.

این کتاب نخستین دایره المعارف موجودات آبزی اکوسیستم پنهان و مهم دنیا به شمار می‌رود. اکوسیستم یا زیست‌بومی که دهه‌های اخیر، به شدت از سوی انسان تهدید شده.اعلام شده که مرجان‌های آن در طی سه دهه، نصف شده‌اند و در نمای ظاهری سفید شده‌اند.

منبع

۰۷۶


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.