فیلم جاده ای به سوی پردیشن – معرفی و خلاصه داستان- Road To Perdition 2002

0

سال تولید : ۲۰۰۲
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ریچارد د. زانوک، دین زانوک و سام مندس
کارگردان : مندس
فیلمنامه‌نویس : دیوید سف، برمبنای رمانی نوشتهٔ ماکس آلن کالینز و ریچارد پیرس رینر
فیلمبردار : کانراد ل. هال
آهنگساز(موسیقی متن) : توماس نیومن
هنرپیشگان : تام هنکس، پل نیومن، تایلر هوچلین، لیام ایکن، دانیل کریگ، استنلی توتچی، سیاران هیندز، جنیفر جیسن لی، جود لو و لنس بیکر
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۷ دقیقه

سال ۱۹۳۱، شهرکی در میروست.  ̎مایکل سالی‌ون جونیرِ̎ دوازده ساله (هوچلین)، مانده است پدرش،  ̎مایکل̎ (هنکس) چه‌جور کاری برای برای ̎جان رونی̎ (نیومن)، سردستهٔ مافیائی انجام می‌دهد. یک شب وقتی پدرش دنبال کاری می‌رود،  ̎مایکل جونیر̎ در اتوموبیلش پنهان می‌شود و پسر خشن ̎رونی̎،  ̎کانر̎ (کریگ) را می‌بیند که هم‌کار گنگسترش،  ̎فین مگاورن̎ (هیندز) را می‌کشد.

̎کانر̎ برای لاپوشانی جنایت، سعی می‌کند ̎مایکل̎ و پسرش را به قتل برساند ولی به‌جای آن‌ها، مادر ̎مایکل̎ و برادرش را می‌کشد.  ̎مایکل̎ به اتفاق پسرش با اتوموبیل‌شان به شیکاگو ‌می‌روند تا دریابند ̎فرانک نیتی̎ (توتچی) دست راست ̎آل کاپون̎ چه موضعی در این زمینه گرفته است.  ̎نیتی̎ که می‌خواهد از منافع خود محافظت کند، طرفِ خانوادهٔ ̎رونی̎ را می‌گیرد.  ̎مایکل̎ و پسرش عازم شهر پردیشن در کانزاس می‌شوند، جائی‌که ̎مایکل جونیر̎ نزد عمه‌اش در امن و امان خواهد بود. اما قاتل مزدور ̎نیتی̎،  ̎مگوایر̎ (لو) خودش را به آن‌ها می‌رساند.  ̎مایکل̎ و پسرش فرار می‌کنند.  ̎مایکل̎ که پی برده باید ̎کاپون̎ را مجبور کند تا دست از حمایت ̎کانر̎ بردارد، به همان بانکی دستبرد می‌زند که پول دزدی و اخاذی‌شدهٔ ̎کاپون̎ در آن‌جا نگه‌داری می‌شود. وقتی ̎رنس̎ (بیکر) حسابرس مافیا را می‌فرستند تا آن پول را بیرون بکشد،  ̎مایکل̎ تعقیبش می‌کند ولی بین راه ̎مکواگر̎ او را غافلگیر می‌کند.  ̎مایکلِ̎ مجروح می‌گریزد ولی صورت‌حساب‌های ̎کاپون̎ را نیز هم‌راه می‌برد.

̎مایکل̎ پس از بهبودی در یک مزرعه با ̎جان̎ رودررو می‌شود و با مدرک ثابت می‌کند که ̎کانر̎ از او می‌دزدیده است. اما ̎جان̎ از قطع هم‌کاری با ̎کانر̎ سر باز می‌زند.  ̎مایکل̎،  ̎جان̎ را غافلگیر می‌کند و می‌کشد و بعد به کمک اطلاعاتی که از ̎نیتی̎ گرفته،  ̎کانر̎ را نیز پیدا می‌کند و به قتل می‌رساند. او پسرش را به پردیشن، جائی‌که ̎مگوایر̎ منتظرشان است، می‌برد.  ̎مگوایر̎ به طرف ̎مایکل̎ تیراندازی می‌کند.  ̎مایکل جونیر̎، مگوایر̎ را هدف قرار می‌دهد ولی نمی‌تواند خود را راضی کند که ماشه را بکشد.  ̎مایکل̎، مگوایر̎ را می‌کشد ولی خودش با این امید می‌میرد که پسرش مسیر خشونت‌بار او را دنبال نخواهد کرد.

برای سام مندز که فیلم ستایش‌شده و اسکاری زیبایی آمریکایی (۱۹۹۹) را ساخته بود، جاده‌ای به سوی پردیشن، تغییر مسیری آشکار تلقی می‌شد؛ با آن که می‌توانست راحت الحلقومی پرسروصدا بسازد، در عوض، فیلمی گنگستری به سبک «فیلم نوآر» های دهه ۱۹۴۰ براساس «مانگا» یی ژاپنی و تا حدودی ملهم از زندگی آدمکشی که برای جان لونی، گنگستری واقعی کار می‌کرد، ساخت.

در ۱۹۳۱، مایکل سالیوان جوان (هاچلین)، به طور اتفاقی، به حرفهٔ واقعی پدرش (هنکس) پی می‌برد: او آدمکش معتمد جان رونی (نیومن) گنگستر معروف است و خودش هم در مقابل توسط آدم‌کش آل‌کاپون، فرانک نیتی (توچی) مراقبت می‌شود. سالیوان پدر، خیلی مواظب بوده تا اعضای خانواده‌اش از واقعیت‌کاری که انجام می‌دهد، باخبر نشوند؛ اما وقتی پسر بزرگ‌اش، تصادفی شاهد قتل گنگستری دیگر است، باید بین خانواده و گروه تبهکارش، یکی را انتخاب کند. کانر، پسر مشکل‌دار رونی، نگران از این که مبادا مایکل جونیور، بالاخره دربارهٔ آن حادثه حرفی بزند، دستور می‌دهد آدمکش‌هایش خانواده سالیوان را از بین ببرند. همسر و پسر کوچک سالیوان کشته می‌شوند. در حالی که فقط پدر و پسر (مایکل) زنده مانده و فراری‌اند و دنبال راهی برای سد راه کانر می گردند، علیه گروه تبهکارها دست به ضدحمله می‌زنند.

جاده‌ای به سوی پردیشن آن قدر دل‌اش می‌خواهد پدرخوانده (۱۹۷۲) باشد که این موضوع موقع تماشایش حس می‌شود. مثل فیلم کاپولا، به آنچه می‌توانست یک فیلم رده – ب خوب از کار درآید، سروشکل یک «فیلم بدنه اصلی» داده شده است. فیلم تروتمیز، و حتی بی عیب و نقصی است؛ اما هیچ‌گاه نمی‌تواند فراتر از ریشه‌های اصلی رمان عامه پسندش برود. مدیر فیلمبرداری‌اش، کنراد هال، نه تنها تصاویری زیبا گرفته، بلکه سعی داشته همان ترکیبات تصویری و قاب بندی رمان گرافیکی را پیاده کند. هال و مندز سعی کرده‌اند، شکل تابلوهای نقاشی ادوارد هاپر را به تصاویر فیلم ببخشند و تا اندازه زیادی نیز موفق شده‌اند. فیلم ضمنا، نگاهی انداخته به سازمان‌های تبهکاری ایرلندی اوایل دهه ۱۹۳۰ و رابطه‌شان با تشکیلات کاپون، که در اینجا با نقش فرانک نیتی که سعی کرد معاهده‌ای بین رونی و سالیوان جوش بدهد، بر آن تأکید شده. فیلم در مقایسه با دیگر فیلم‌های گنگستری، تصویری متفاوت از نیتی ارائه داده که احتمالا به واقعیت تاریخی نزدیک‌تر است. این «نیتی» بیشتر شبیه یک معاون رئیس‌جمهور است تا یک گنگستر، و این تصویر در ۱۹۳۱، احتمالا با کار واقعی او همخوانی بیشتری دارد تا تصویر آدمی که هر روز در کوچه و خیابان‌های شیکاگو رقبا را نفله می‌کرد.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.