اگر می‌خواهید باهوش‌تر شوید؛ آسان‌ترین روش خواندن کتاب‌های بیشتر است

1

تنها روش هوشمند شدن؛ خواندن و مطالعه بیشتر است. مهم نیست کجای این دنیا زندگی می‌کنید یا به کدام سبک کتاب‌های داستان و رمان و مطالب علمی علاقه دارید؛ فقط خواندن می‌تواند شما را در سطح هوشمندی بالاتری قرار دارد.

دلایل زیادی برای اثبات این ادعا وجود دارد. خواندن باعث توسعه هوش، مهارت حل مسئله، قدرت تجزیه و تحلیل و توانایی درک دیگران می‌شود.

این سرگرمی فقط برای دوران کودکی، نوجوانی و جوانی نیست و در میان‌سالی و پیرسالی به مطالعه بیشتر نیازمندیم. درست است که هرچه سن ما افزایش پیدا می‌کند؛ خواندن سخت‌تر می‌شود ولی برای حفظ عملکرد مغز و بهبود هوش کلی بسیار ضروری است.

کودکان و نوجوانانی که از سنین نخستین زندگی شروع به کتاب خواندن می‌کنند؛ دایره واژگان خود را افزایش داده و سعی می‌کنند آن‌ها را در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

قرار گرفتن در معرض طیف گسترده‌ای از کلمات، به ویژه در سال‌های اساسی رشد، کودکان را ترغیب می‌کند تا طرز استفاده چیزهای جدید را با اشتیاق یاد بگیرند. کنجکاوی شدیدی دارند درباره دیگران، نحوه برخورد آن‌ها، زندگی و سرگذشت و رفتار افراد مختلف چیزهای زیادی یاد بگیرند. این یادگیری‌ها، پایه زندگی آینده هستند.

بیشتر بخوانید؛ بیشتر بدانید!

علاوه بر این، خواندن توانایی ما در درک مفاهیم جدید را افزایش می‌دهد. دقیقا انگار یک فرد با یک سناریو، محیط و افرادی روبرو می‌شود که تا کنون هرگز در معرض آن‌ها قرار نگرفته است. به مرور، ظرفیت ما برای ادغام این ایده‌ها و تجربه‌های جدید در زندگی روزمره افزایش پیدا می‌کند.

همین‌طور ثابت شده است داستان‌ها باعث توسعه قدرت تجزیه و تحلیل، درک قضایا و رویدادها، قدرت استباط و نتیجه‌گیری ما می‌شوند.

به عنوان مثال، پیش‌بینی یک داستان و رمان، اینکه چه کسی این جنایت را انجام داده، یک روش عالی برای استفاده از مهارت‌های حل مسئله و درک مطلب است. معیاری که عموما برای ارزیابی سنجش هوش افراد در آزمون‌های رسمی و استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواندن در سنین بالاتر، به نوعی تحریک ذهن و کمک به حفظ سطح هوشی مغز است. برنامه‌های بلندمدت و پایدار مطالعه در خانه‌های سالمندان نشان می‌دهد خواندن می‌توان شروع بیماری آلزایمر را به تاخیر بیندازد و روند از دست دادن حافظه را کند کند.

همه افراد برای تقویت هوش خود نیاز به مطالعه دارند و این مطالعه باید از همان سنین نخستین زندگی آغاز شود و تا لحظه مرگ ادامه پیدا کند. باور اشتباه برخی مردم این است که مطالعه تا یک سن و مقطعی از زندگی مفید و سرگرم‌کننده است و پس از آن باید کنار گذاشته شود.

یا برعکس، باور غلط دیگری می‌گوید در جوانی نیاز به خواندن ندارید و در سنین پیری به اندازه کافی وقت برای مطالعه هست.

مطالعه ساده‌ترین راه برای تقویت هوش در هر مرحله‌ای از زندگی است. اگر به دنبال راهی برای هوشمندتر شدن هستید؛ خود را به کتاب‌ها احاطه کنید و هرچه بیشتر بخوانید؛ بیشتر می‌دانید!

منبع

 
1 نظر
  1. سیمور می گوید

    همینطوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.