اگر می‌خواهید باهوش‌تر شوید؛ آسان‌ترین روش خواندن کتاب‌های بیشتر است

1

تنها روش هوشمند شدن؛ خواندن و مطالعه بیشتر است. مهم نیست کجای این دنیا زندگی می‌کنید یا به کدام سبک کتاب‌های داستان و رمان و مطالب علمی علاقه دارید؛ فقط خواندن می‌تواند شما را در سطح هوشمندی بالاتری قرار دارد.

دلایل زیادی برای اثبات این ادعا وجود دارد. خواندن باعث توسعه هوش، مهارت حل مسئله، قدرت تجزیه و تحلیل و توانایی درک دیگران می‌شود.

این سرگرمی فقط برای دوران کودکی، نوجوانی و جوانی نیست و در میان‌سالی و پیرسالی به مطالعه بیشتر نیازمندیم. درست است که هرچه سن ما افزایش پیدا می‌کند؛ خواندن سخت‌تر می‌شود ولی برای حفظ عملکرد مغز و بهبود هوش کلی بسیار ضروری است.

کودکان و نوجوانانی که از سنین نخستین زندگی شروع به کتاب خواندن می‌کنند؛ دایره واژگان خود را افزایش داده و سعی می‌کنند آن‌ها را در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

قرار گرفتن در معرض طیف گسترده‌ای از کلمات، به ویژه در سال‌های اساسی رشد، کودکان را ترغیب می‌کند تا طرز استفاده چیزهای جدید را با اشتیاق یاد بگیرند. کنجکاوی شدیدی دارند درباره دیگران، نحوه برخورد آن‌ها، زندگی و سرگذشت و رفتار افراد مختلف چیزهای زیادی یاد بگیرند. این یادگیری‌ها، پایه زندگی آینده هستند.

بیشتر بخوانید؛ بیشتر بدانید!

علاوه بر این، خواندن توانایی ما در درک مفاهیم جدید را افزایش می‌دهد. دقیقا انگار یک فرد با یک سناریو، محیط و افرادی روبرو می‌شود که تا کنون هرگز در معرض آن‌ها قرار نگرفته است. به مرور، ظرفیت ما برای ادغام این ایده‌ها و تجربه‌های جدید در زندگی روزمره افزایش پیدا می‌کند.

همین‌طور ثابت شده است داستان‌ها باعث توسعه قدرت تجزیه و تحلیل، درک قضایا و رویدادها، قدرت استباط و نتیجه‌گیری ما می‌شوند.

به عنوان مثال، پیش‌بینی یک داستان و رمان، اینکه چه کسی این جنایت را انجام داده، یک روش عالی برای استفاده از مهارت‌های حل مسئله و درک مطلب است. معیاری که عموما برای ارزیابی سنجش هوش افراد در آزمون‌های رسمی و استاندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواندن در سنین بالاتر، به نوعی تحریک ذهن و کمک به حفظ سطح هوشی مغز است. برنامه‌های بلندمدت و پایدار مطالعه در خانه‌های سالمندان نشان می‌دهد خواندن می‌توان شروع بیماری آلزایمر را به تاخیر بیندازد و روند از دست دادن حافظه را کند کند.

همه افراد برای تقویت هوش خود نیاز به مطالعه دارند و این مطالعه باید از همان سنین نخستین زندگی آغاز شود و تا لحظه مرگ ادامه پیدا کند. باور اشتباه برخی مردم این است که مطالعه تا یک سن و مقطعی از زندگی مفید و سرگرم‌کننده است و پس از آن باید کنار گذاشته شود.

یا برعکس، باور غلط دیگری می‌گوید در جوانی نیاز به خواندن ندارید و در سنین پیری به اندازه کافی وقت برای مطالعه هست.

مطالعه ساده‌ترین راه برای تقویت هوش در هر مرحله‌ای از زندگی است. اگر به دنبال راهی برای هوشمندتر شدن هستید؛ خود را به کتاب‌ها احاطه کنید و هرچه بیشتر بخوانید؛ بیشتر می‌دانید!

منبع

   

پستهای اخیر

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

پیشنهاد کتاب: عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست – مواجهه با اندوه و فقدان با فرهنگی که این‌ها را…

آن‌هایی که رنج را تجربه می‌کنند، معرفتی کسب می‌کنند که بقیه ما به آن نیاز داریم. با توجه به اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مردم از احساس کردن هراس دارند، مهم است تا عمق سفر انسانی‌مان را به روی یکدیگر باز کنیم، که تنها با تجربه…

پیشنهاد کتاب: کتاب چگونه بر جهان حکومت کنیم؟ راهنمای دیکتاتور بلند پرواز، نوشته آندره د گیلوم

کسی که آرزو دارد از او اطاعت کنند، ابتدا باید بداند چگونه دستور دهد. نیکولو ماکیاولی قدرت، در جهان امروز در ذهن افراد لیبرال و طرفداران شفافیت سیاسی تصویری منفی دارد. بعضی‌ها می‌گویند قدرت باید تقسیم شود، می‌گویند قدرت زیاد در دست یک…

با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند! به سال 1991 می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود…

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…
1 نظر
  1. سیمور می گوید

    همینطوره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.